Strzały Winfrida #6: Raider of the Storm diary

12 Maj 2012
Drogi Pamiętniczku,
Blizzard dogadał się z Valve, a raczej przegrał sprawę i nie może nazwać swojej gry Blizzard DOTA. DOTA to skrót od Defence of the Ancients – był to mod do Warcrafta 3, który na zawsze zmienił świat interaktywnej rozrywki. Rozpowszechnił zupełnie nowy gatunek gier – MOBA. MOBA to z kolei skrót od Multiplayer Online Battle Arena. Próbowałem pamiętniczku oryginalnej DOTY. Próbowałem najpopularniejszej obecnie gry tego typu League of Legends. Próbowałem przeróżnych innych tytułów z tego nurtu. Nie przekonało mnie ani uwielbienie do Śródziemia i jego bohaterów, ani do latania w rajtuzach po mieście w stroju Nightmare Batmana. Próbowałem w końcu DOTA 2 od Valve. Każda z tych gier odrzucała mnie momentalnie. Rozegrałem po kilka spotkań i nic ciekawego się nie wydarzyło. Myślisz Pamiętniczku, że Blizzard zmieni moje podejście? Ja nie sądzę.

1

 

14 Marzec 2014
Drogi Pamiętniczku,
Blizzard wypuścił Alphę nowej gry. Nazywa się ona już nie Blizzard All-Stars, a Heroes of the Storm. Trochę bez sensu, bo skrót jest taki sam jak drugiego dodatku do Starcrafta II. Kto to wymyślił? Przecież wszystkim się będzie mieszać. Taki Blizzard fajny, a tytułów nie umie wymyślać. No nic. Ludzie, którzy mieli okazję pograć, strasznie się jarają. Opowiadają niestworzone historie. Uwierzysz Pamiętniczku, że twierdzą, iż Blizzard wymyślił koło na nowo? Że to jest rewelacyjna gra? Ja nie wierzę. Próbowałem przecież wszystkiego i takie produkcje mnie nie interesują.

 

09 Listopad 2014
Drogi Pamiętniczku,
odbył się Blizzcon. To taka impreza, na którą jeżdżą ludzie pokroju Inżyniera Osamixa. Wiesz, fanboje, przebierańcy, tacy co wielbią Blizzarda jak boga przemysłu gier. No dobrze, przyznaję, jakbym mógł też bym pojechał i nawet przebrałbym się za Pandę! Dobrze, że nikt ciebie nie czyta Pamiętniczku, bo jakby się to wydało… Strach myśleć. Wracam jednak do tematu. Otóż wyobraź sobie, że hype na tego HOTS, co nie jest dodatkiem do Stara, sięga zenitu. Pokazują nowych bohaterów. Jedni płaczą, że nie ma ich ulubionych, inni się cieszą, że właśnie ich faworytów powierdzono. Kłócą się między sobą, że przecież ten nie zasługuje na to by być w All-Stars, a tamten tak. A nie bo ten nie, ale za to ta tak. Aż głowa boli. Przecież przyszła międzywymiarowa burza i porwała część bohaterów z różnych światów. Przecież oni się nie prosili – zostali porwani! No naprawdę, nie mieli wyboru. Tak wyszło, prawdopodobieństwo i tyle. Także cichajcie fani Blizzarda. Na pewno przyjdzie taki dzień, że zobaczycie swoich ulubionych herosów.

2

 

04 Styczeń 2015
Drogi Pamiętniczku,
część (jak sami siebie nazywają) szczęśliwców dostało dostęp do zamkniętej bety HOTS. Oczywiście ja nie dostałem. A jakbym dostał to oddałbym Osamixowi. Jemu bardzo na tym zależy. W każdym razie dalej nie wiem co ludzie widzą w tej grze. Przecież ona nie może być aż taka fajna. Przecież to MOBA. Przecież nie może mi się podobać. Te gry mnie nie kręcą, kompletnie. Jednak coś musi być na rzeczy. Ludzie pieją z zachwytu. Choć z drugiej strony patrząc po liczbie grających w LoLa i DOTĘ 2 wnioskuję, że to po prostu fani tego typu rozgrywki. A mnie, drogi Pamiętniczku, to przecież naprawdę nie rusza.

4

 

05 Luty 2015
Drogi Pamiętniczku,
część ludzi z grupy na Facebooku dostała dostęp do gry. Wrzucają zrzuty, opowiadają historie z takim zapałem jakby grali w najlepszego z RPGów. Tak siedzę i czytam i się zastanawiam – o co im chodzi? (Tego dnia miało miejsce też inne ważne wydarzenie, urodziny Preza – dop. Prez; A ja grałem sobie w Dying Lighta – dop. Cooldan).

 

09 Luty 2015
Drogi Pamiętniczku,
to się robi nie do zniesienia. Facebooka zalewa morze screenów, postów i wszystkiego, co tylko można określić jednym słowem – hype! Okazało się, że nie tak łatwo dostać klucz i zacząć grać w betę (Prez dostał, na urodziny. Chyba bym się nie ucieszył z takiego prezentu – dop. Cooldan). Pewnie nie uwierzysz, gdy Ci powiem, że w czasie kiedy brałem udział w dziesiątkach konkursów by otrzymać swój klucz okazało się, że od dawna mam dostęp do gry. Uruchomiłem ją dzisiaj. Zacząłem od tutoriala, który podstawy gry wyjaśnił mi na przykładzie Raynora znanego z serii Starcraft. Jako, że jest to postać typu DPS (od damage per second), tutaj zwana assassynem, bardzo podeszła mi do gustu. Zazwyczaj w grach online gram albo właśnie takimi niszczycielami albo postaciami leczącymi. Raynor jednak ma jeszcze jeden atut. Otóż nie jest on taki „papierowy” jak większość bohaterów dzielących z nim specjalizację. Tym bardziej chętnie rozpocząłem nim bój. Trochę jeszcze nie rozumiem, o co chodzi w tym wszystkim. Na przykład mogłem później wybrać Raynora do meczów z innymi graczami, ale w sklepie pokazuje mi, że mogę go nabyć. Po co jednak mam go kupować kiedy mogę nim grać? No nic. Zobaczymy później.

5

 

10 Luty 2015
Drogi Pamiętniczku,
Raynor zniknął. Nie mogę dalej nim grać. Mogę go tylko kupić. Zmieniły się też postacie, które mogę wybrać. O co tu, u licha, chodzi? Nie mam tyle złota by wykupić Raynora. A za złotówki go nie kupię. No nie ma takiej opcji nawet! Muszę pograć kimś innym. Wczoraj przez przypadek (bo naprawdę nie ogarniałem tego systemu wyboru bohaterów) za złoto kupiłem Vallę – łowczynię demonów porwaną ze świata Sanktuarium. Też jest assassynką jak Raynor. Powinno być fajnie. Otóż nie jest. Strasznie źle mi się nią gra. Ginie mi na każdym kroku. Raynor to był gość, a ta Valla? No po prostu porażka. Żałuję, że ją kupiłem. Ogólnie gra się zupełnie inaczej niż w inne MOBY. Po pierwsze nie nabywa się przedmiotów, co znacznie upraszcza proces wejścia w grę. Nie trzeba wiedzieć co musisz kupić by dany heros zyskał na wartości. Po drugie każda mapa to inne zadanie z nią związane, którego wykonanie jest kluczowe do osiągnięcia zwycięstwa. Oczywiście bywa też tak, że bitwy o próbę wykonania zadania przez jedną z drużyn trwają bardzo długo. Dodaje to smaczku starciom – bitwy 5 na 5 zdecydowanie podnoszą ciśnienie. Czy twoja drużyna lepiej wykorzystuje swoje skille, czy nie dacie się zabić? Wiele rzeczy składa się na sukces. W efekcie, choć gra jest uproszczona względem innych reprezentantów gatunku, to zastosowane tu mechanizmy sprawiają, że każdy mecz jest wyraźnie inny.

6

 

11 Luty 2015
Drogi Pamiętniczku,
testuję inne postaci i inne specjalizacje: warrior, specialist i support. Ta pierwsza to odpowiednik tanka. Zadaje mniej obrażeń, ale może więcej wytrzymać, gdy go biją. Specialist to postać najlepiej nadająca się do niszczenia umocnień przeciwnika. Niezaczepiana przez graczy przeciwnika potrafi naprawdę czynić cuda na swojej linii. Support to, jak sama nazwa wskazuje, postać wspierająca. W mniejszym lub większym stopniu leczy kompanów, a także potrafi ich wzmacniać. Właściwie wszystkimi oprócz warriorów gra mi się bardzo dobrze. Staram się też zdobyć odpowiedni poziom konta by odblokować daily questy.

8

 

16 Luty 2015
Drogi Pamiętniczku,
odblokowałem zadania dzienne. Strasznie mało złota się za nie dostaje, ale to i tak więcej niż za mecze. W zależności od trybu i wygranej lub przegranej za rozegranie całego meczu otrzymuje się od 10 do 30 sztuk złota. Daily questy to bonus w wysokości od 200 do 800 sztuk złota. Każdy bohater, którego uda się wprowadzić na piąty poziom, przynosi 500 sztuk złota. Grosz do grosza i można wykupić postacie do grania, niezależnie od aktualnej rotacji. Herosi kosztują od 2 000 do 10 000 sztuk złota. Można też kupić ich za realną gotówkę. Wtedy ceny kształtują się w przedziale od 3,99 do 9,99 €. Dodatkowo co tydzień minimum jedna postać jest tańsza w euro o 50%. Niestety nie ma już obniżek cen w złocie. Także wracam do odkładania bogactw…

 

23 Luty 2015

Drogi Pamiętniczku,
nie miałem czasu pisać. Chciałem awansować jak najwięcej postaci na 4. poziom, kiedy to mają dostęp do wszystkich umiejętności, przed LAN Party, które odbyło się w weekend. No i zbierałem też złoto na wykup świetnie prezentującej się Zagary, jednej z Matek roju Zergów. Jej klasa to specjalistka i powiadam wam – niszczy zabudowania wroga jak nikt inny. A i w starciu z bohaterami nieźle sobie radzi, używając jednostek znanych ze Starcrafta: banelingów, roachlingów i hydraliska oraz jego ulepszonej wersji – mutaliska.

7

 

2 Marca 2015
Drogi Pamiętniczku,
przepraszam, że tak rzadko do Ciebie zaglądam, ale sam rozumiesz, nie mam czasu. Rotacja trwa tylko tydzień, a ja muszę te wszystkie postacie wbić na piąty poziom, żeby dostać złoto. Początkowo grałem tylko w tryb kooperacji, gdzie piątka graczy ściera się z bohaterami sterowanymi przez AI, ale dostaje się za to za mało doświadczenia i levelowanie postaci trwa wieki. Lepszym sposobem jest gra przeciwko żywym przeciwnikom. Wtedy nawet przegrana zapewnia zastrzyk doświadczenia podobny do wygranej przeciwko botom. Dwa rankingowe tryby muszę odblokować na 30. i 40. poziomie konta. Trochę mi jeszcze zostało, by powiedzieć o nich coś więcej. Muszę lecieć, gdyż jutro będzie nowa rotacja (zmiana następuje zawsze we wtorek) i muszę spróbować maksymalnie rozwinąć tych bohaterów, którzy pojawią się teraz.

10

 

14 Marca 2015
Drogi Pamiętniczku,
mówią na mnie Arrow i jestem uzależniony od daily questów. Byłem w delegacji i nie mogłem grać przez trzy dni. Straciłem przez to jedno zadanie (można mieć maksymalnie trzy aktywne). Strasznie nad tym ubolewam. Dzisiaj od rana robiłem wszystko by zrobić te trzy, które mam. Nawet pisząc ten tekst odpaliłem tylko na chwilę grę by coś sprawdzić… i jak się można domyślić, szybciutko odpaliłem pierwszy mecz. Jeśli komuś kiedyś ten pamiętnik wpadnie w ręce mam dla ciebie ostrzeżenie – jeśli życie ci miłe, nie uruchamiaj HOTS! Wciąga jak diabli. Nie wiem kiedy znów do ciebie zajrzę, Drogi Pamiętniczku, jest wciąż tylu bohaterów do ogrania i jeszcze więcej do kupienia…