Ska Studios: The Skallection

Ska Studios to wyjątkowy duet. James Silva i Michelle Juett Silva są małżeństwem, które tworzy bardzo specyficzne, wyjątkowo miodne gry o charakterystycznej oprawie artystycznej, które cenią sobie nie tylko krytycy, ale przede wszystkim gracze. Na Steam zadebiutowały właśnie dwie gry studia, które do tej pory dostępne były jedynie na Xboksie 360. Razem z Salt and Sanctuary, najnowszą grą Ska Studios, wchodzą w skład pakietu o nazwie The Skallection.

THE DISHWASHER: VAMPIRE SMILE

The Dishwasher: Dead Samurai nie załapało się do pakietu, ale to niewielka strata, ponieważ jego sequel to gra o wiele lepsza. Mroczna, krwawa i wizualnie ujmująca, posiada momenty, które na długo pozostają w pamięci. Vampire Smile nie jest zwykłym slasherem. Opowiadana historia, która często przekrada się do samej rozgrywki, posiada głębię i klimat nieczęsto spotykane w grach akcji. Sam trzon zabawy, czyli walka, to płynna, cholernie dynamiczna jazda bez trzymanki, która nie pozwala oderwać rąk od pada – jeszcze miodniej jest, kiedy gramy w kooperacji. Oprawa audiowizualna to uczta! Animacje walki wyglądają świetnie, wrogów rozczłonkowujemy na wiele wymyślnych sposobów, posoka często zalewa ekran, a psychodeliczne momenty, mające dać nam odsapnąć od walki, są naprawdę mocne. The Dishwasher: Vampire Smile posiada różne poziomy trudności, dzięki którym nawet mniej doświadczeni gracze będą się dobrze bawić, zaś ci bardziej wymagający dostaną to, czego oczekują. To świetna gra i idealne wprowadzenie do pakietu.

CHARLIE MURDER

Pierdolone arcydzieło – to sformułowanie doskonale opisuje grę Charlie Murder i jednocześnie wpisuje się idealnie w punkrockowy klimat produkcji. Garażowy zespół Charliego staje do walki z armią potworów, kiedy były członek kapeli, zazdrosny o jej sukces, doprowadza do apokalipsy… Brzmi dobrze? W praktyce jest jeszcze lepiej! Ten chodzony beat ’em up z kooperacją dla czterech osób to szalona przygoda jakiej próżno szukać wśród innych produkcji tego typu. Miodny system walki to tylko początek atrakcji. W grze znajdziemy rozbudowany system rozwoju postaci (każda z nich posiada inne umiejętności) oraz ekwipunku (są czapki), masę wymyślnych broni do podniesienia, a nawet system craftingu, który pozwala na warzenie piwa! W przerwach pomiędzy bijatykami bawimy się w herosa gitary, rozjeżdżamy zombiaki samochodem i walczymy z mechanicznym Yeti lecąc na miotle! Zwariowanych pomysłów i genialnego klimatu jest tutaj tyle, że spokojnie można by nimi obdzielić kilka innych produkcji. Wisienką na torcie jest nagrany specjalnie na potrzeby gry album punkrockowy – posłuchajcie sami! Polecamy. BARDZO POLECAMY.

SALT AND SANCTUARY

Najnowszą grą w pakiecie The Skallection jest Salt and Sanctuary, czyli połączenie dwóch kultowych serii, Castlevania oraz Dark Souls. Grę zaczynamy od wyklikania statystyk opisujących naszą postać oraz wyboru przedmiotu, o którym nic nie wiemy. Dobrze jest się do takiego stanu niewiedzy przyzwyczaić, bo gra niewiele wyjaśnia i o jej fabule lepiej poczytać w Internecie. Po wybraniu postaci zaczynamy przygodę i szybko umieramy. Umieramy często, ale to nic złego – trzeba ten fakt zaakceptować, żeby móc się z grą dobrze bawić. W razie problemów zawsze możemy liczyć na pomoc w kooperacji. Z czasem uczymy się parować, odskakiwać, doskakiwać, przeskakiwać, zmieniać bronie w odpowiednim momencie, czy po prostu, po męsku, uciekać gdzie pieprz rośnie i wracać, gdy już rozwiniemy kilka węzłów z ogromnego drzewka umiejętności. Oprócz własnych skilli, rozwijać możemy też broń. Do wyboru jest cała paleta, a każda broń różni się statystykami, skaluje się z innymi cechami, a do tego ma zupełnie inny zestaw ruchów. Jeżeli brakuje wam godnego spadkobiercy Castlevanii, albo jeżeli jesteście ciekawi jak mogłoby wyglądać Dark Souls w 2D, lub po prostu lubicie dobre gry, to gorąco zachęcamy do zanurzenia się w świecie sanktuariów i soli. I śmierci.

Warto na koniec podkreślić artystyczną głębię oraz niepowtarzalny styl gier od Ska Studios. Wystarczy spojrzeć na tytuły, które znajdują się w The Skallection i od razu widać, że państwo Silva mają własną wizję, której konsekwentnie się trzymają. Fakt, że Ska Studios samodzielnie komponuje muzykę do swoich gier sprawia, że są oni jeszcze bardziej wyjątkowi. Gry dostępne w omawianym przez nas pakiecie to zbiór perełek, z którymi po prostu trzeba się zapoznać. Jeżeli jeszcze nie kupiliście The Skallection, to nie wiemy, co robicie ze swoim życiem!

Autorzy: Prez i Adrian Kornaś

Platforma: PC

Ska Studios: The Skallection / Deweloper: Ska Studios / Wydawca: Ska Studios / Strona Oficjalna.

Gry otrzymaliśmy do recenzji od Ska Studios.