Rozgrywka, czyli pięć ciekawych lat

Ostatnich pięć lat było dla nas wyjątkowych. A to krótka historia o tym dlaczego.

 

Trafiając przed 2010 rokiem na Polygamię, a później na nieodżałowanych Niezgranych, miało się wrażenie, jak gdyby czas się zatrzymał. Ciężko było wówczas znaleźć podobne miejsca w sieci. Branża zaczęła się diametralnie przeobrażać (filmowość w grach kosztem mechaniki, oparcie zabawy w znacznej mierze na trybach sieciowych, dużo mniejszy udział Japonii w sukcesie konsol, zalew dlc), a na wspomnianych serwisach czuć było ducha starych czasów. Największa w tym zasługa ludzi, którzy je tworzyli, jak i osób, które zasilały ich społeczność.

 

Polygamia zaczęła się jednak zmieniać i podążać coraz mocniej ku nowemu, a ostatnim przyczółkiem innego, w swych korzeniach staro-szkolnego podejścia, stał się serwis Niezgrani. Ten założyła grupa dwóch entuzjastów (Kuba Tepper i Beniamin Durski), później jego pokład zasilili kolejni (w tym znani z Rozgrywki Arek Ogończyk oraz Kamil Świtalski), a strona zaczęła się całkiem prężnie – zachowując proporcje – rozwijać.

 

Niebagatelny w tym udział miał podcast Dogrywka, który zainicjowali twórcy Niezgranych wraz z Aleksandrem Lemlichem oraz Ryszardem Chojnowskim. Podejście od innej strony, newsy zahaczające o absurdy pokroju japońskich automatów z używaną bielizną i ciekawy, merytoryczny podcast zrobiły swoje. Ludzie łaknący tego typu treści zaczęli organizować się na oficjalnym forum i dyskutować na różne dziwne tematy. Wśród nich byłem i ja.

 

Niewiele wody w Warcie upłynęło nim w kilka osób skrzyknęliśmy się, by zacząć nagrywać własny, społecznościowy podcast. Początki nie były łatwe, ale z odcinka na odcinek poznawaliśmy się coraz bardziej i zmienialiśmy nasze początkowe, raczej sztywne jeżeli chodzi o humor podejście. Zaczęliśmy też zapraszać gości. Jedni z nich na krótko, inni na dłużej zapisali się w historii Rozgrywki. Niektórzy stali się stałymi jej uczestnikami. Szczególnie budujący był dla mnie angaż Cooldana, który trafił na Niezgranych… słuchając naszego podcastu!

 

Czasy się zmieniały, Niezgrani zostali sprzedani, Dogrywka przestała się pojawiać i ostatecznie po kilku latach funkcjonowania (w których, w późniejszym etapie również miałem swój udział jako redaktor) strona została zamknięta. Takie są okrutne prawa rynku.

 

Społeczność dawnych Niezgranych mocno się rozproszyła: część ludzi zapewne ograniczyła granie, część postawiła kreskę na dawnych formach komunikowania się z im podobnymi (forum, serwis), jeszcze inni pozostali przy ostatniej rzeczy, która nie zginęła wraz z Niezgranymi, czyli Rozgrywce.

 

Nasz podcast trwał i wciąż ewoluował. Pojawiła się grupa facebookowa (“Po co nam grupa na Facebooku?” – krzyczałem), powstał i blog (“Na co nam blog?” – marudziłem), a społeczność podcastu społecznościowego (jak to brzmi?) rosła mocno w siłę. Rozgrywka zaczęła też coraz bardziej przypominać to, czym jest obecnie, czyli merytoryczny, ale i nieco satyryczny podcast o grach ze świetnym montażem (zasługa Maćka). Z kolei blog zaczął się przeradzać w miejsce, które poza byciem ładnym wizualnie archiwum dla nagrań, stało się pełnoprawnym serwisem, gdzie możecie poczytać recenzje, interesujące felietony i zapoznać się z najważniejszymi newsami. Teraz dochodzą do tego również mniej oczywiste i często śmiesznie absurdalne wiadomości z Kraju Kwitnącej Wiśni. Za rozwój naszej stronki w największej mierze odpowiada Cooldan, który dba o codzienną dawkę materiałów i organizuje wokół bloga społeczność. Nie należy też zapominać o naszych stałych felietonistach – Prezie i Winfridzie (a ja od siebie dodam, że za jakość wszystkich tekstów na stronie odpowiada właśnie Prez, bo nawet gościnne teksty przechodzą przez jego czułe oko korektora. Dzięki! – dop.Cooldan).

 

Co jednak szalenie istotne, sam “Projekt Rozgrywka” (pozdrowienia dla Mikiego Di) przez ostatnie pięć lat stał się moim zdaniem spadkobiercą staro-szkolnego podejścia i wspomnianych na początku Niezgranych. Nie brakuje w nim jednak nowoczesności. Na obecną chwilę prawie każdy dorosły gracz znajdzie tu coś dla siebie. Mamy teksty zarówno o produkcjach konsolowych, jak i typowo pecetowych. Mamy również prężnie działającą społeczność tworzącą treści, obok których nie można przejść obojętnie. Mamy wreszcie nagrania wideo i podcast, którego nie da się słuchać bez wykwitów uśmiechu pod nosem. Posiadamy nawet własne forum! Na dodatek, Rozgrywka stała się dla wielu podmiotów wydających gry partnerem, z którym warto współpracować i z którego zdaniem można się liczyć.

 

Mówiąc szczerze, obecnie nie widzę podobnego miejsca w sieci. Takiego, które łączyłoby ze sobą tyle różnych elementów i robiłoby to w podobny do nas sposób. Z Rozgrywką po prostu warto być. Teraz i przez kolejne pięć lat, bo na pewno jeszcze nie raz miło was zaskoczymy.

 

Kazz

 

PS Już we środę o godzinie 22.10 na blab.im zapraszamy Was na unikatowy, jednorazowy i specyficzny quasi odcinek Rozgrywki na żywo!