Rozgrywka #155 – Warto myśleć

Cooldan pędził ile sił w nogach, by dogonić wielkiego orka, tratującego małe, ludzkie miasteczko. Po drodze ratował kogo się dało, teleportując mieszkańców z dala od zagrożenia. Nie miał czasu pomyśleć dokąd ich wysyła, więc teleportował każdego na pałę, do ostatnio wybieranej lokacji. W pokoju Adka było pusto i spokojnie, ale z korytarza dobiegał głos Razera, zagłuszany przez szmery i głośne pojękiwania: Adrian, skąd się  ku**a wzięli ci wszyscy ludzie w moim pokoju? Chwilę później otworzył się kolejny portal, ale nie wypluł tym razem nikogo. Razer stał przez moment jak wryty, oślepiony przez światło bijące z okręgu. Potem, przepychając się między ludźmi, podszedł bliżej, dotknął teleportu i… zniknął.

Tymczasem Prez pędził ciężarówką przez leśne drogi Montany, głośno kląc przy tym pod nosem. Ryby dla niedźwiedzia, mięso dla kucharza, opłacane recki dla wszystkich wydawców, którym siedział w kieszeni: Po co ja to wszystko robię?! Nie wiedział, ale nie mógł przestać. I tylko Deusz ze stoickim spokojem robił swoje. 60 sekund w grze, czy 60 sekund w łóżku – nie robiło mu to wielkiej różnicy. Wszystko było w normie, powstał kolejny odcinek, możecie się rozejść.

GRY:

PATIENT GAMER:

KULTURKA:

POBIERZ

Zobacz również: Dobranocka Rozgrywki #102 – Far Cry 5

Przeczytaj: Prez Start #44 – Daleko od Far Cry

Profil facebookowy: Bądź na bieżąco!

Grupa facebookowa: Komentuj, hejtuj, śmiej się z nami

Chcecie napisać nam maila? To piszcie tu rozgrywkatv@gmail.com!

iTunes: Masz „ejpla”? Znajdziesz nas tutaj

Gry do recenzji otrzymaliśmy od Dead Good Media, Cosmocover i Ubisoft Polska. 

 • Qui9

  Jestem na etapie ozdabiania swojego laptopa naklejkami i bardzo zależałoby mi na naklejce RozgrywkiⓇ. Widziałem takowe na FB więc pytanie skąd i za ile ?

  • Razer

   Jedyna szansa na naklejki to wizyta na Rozgrywka Party 🙂 Swoją drogą nie robiliśmy dodruków, więc wybór wzorów i ilość sztuk będzie pewnie ograniczona.

   • Qui9

    Damn! Dzięki za odpowiedź <3

    • Prez

     Ja mogę Ci wysłać, bo kilka mi zostało. Napisz mi wiadomość na messengera Rozgrywki.

     • Razer

      Nie ma taaak, jak chce naklejki to ma przyjechać na RP5!!! 😀

     • Piotr Jahn

      Ja chcę do autobusu naklejkę!!! Tylko nie dam pewnie rady na RP5 przyjechać 🙁

     • Prez

      Musicie mi przypominać na priw, bo zapomnę.

     • Adrian Kornaś

      Piotr, odezwij się na PW z adresem, coś się znajdzie dla Ciebie 😉

 • Bartek Zawisza

  Perez chyba zapomniał że fabularnie jest podane że sygnał poza to Hrabstwo jest wyłączone przez co nie mogą wezwać wsparcia, plus Józek Nasionko, ma taką charyzmę że na początku gry okazuje się (SPOILER),
  pani w HQ jest kolejną fanatyczką pana Nasionka, co powoduje że sygnał jest wyłączone.

 • Kaz

  Far Cry 5 – jestem totalnie #teamperez.

  Napiszę krótko – gdybym dostał grę w Plusie w takiej formie jaka była na premierę, wywaliłbym z dysku niedługo po wyzwoleniu pierwszego regionu. Tylko wydanie sporej ilości gotówki zmusiło mnie do ukończenia tej niedorobionej gry. Spotkałem dokładnie te same bugi co Prez i mam w większości te same zarzuty co do samej gry.

  Najlepsze, że ja i 5 milionów innych jeleni zagłosowaliśmy portfelami i Far Cry 6 będzie dokładnie tym samym. W końcu po co zmieniać coś co się sprzedaje?

  • Prez

   Dziękuję i dobranoc.

 • Sasilton Mihawk

  Walka w W3 też średnio mi się podobała, więc zrobiłem setup który polega na waleniu z magii, a przeciwników rozwalałem z Ignii.
  Set jest tak OP, że przeciwnicy nie mogą nic mi zrobić. Sama magia zadaje ogromne obrażenia, podpala wszystko, regeneruje HP. Set Gryfa + 1 drzewko alchemii i nie musimy używać miecza.

  • Adrian Kornaś

   whoa, tak się zafixowałem, że to wiedźmin, że nawet nie pomyślałem, że może być build nie polegający na mieczu 😀

   • Sasilton Mihawk

    Nie ma nic bardziej kozackiego niż granie wiedźminem który nie musi używać swojej głównej broni 😀
    Po prostu stałem i paliłem grupki bandytów. Jak ktoś się przebił przez quen, to byłem nawet pod wrażeniem.
    Tyle że jest taki skill który odnawia HP po użyciu znaku. Możesz sobie wyobrazić jak mi było “trudno” gdy praktycznie spamowałem tymi znakami.

    Jak coś to grałem na poziomie wyżej niż normal

 • Blaze OniShiAku

  Jak ja wiedzialem ze na kacu bede sluchal 😀
  Wydaje mnie sie ze Attack on Titan spokojnie podszedlby Prezowi, dosc rzeznickie i ma kilka grubych plot twistow. Podobalo mi sie tez jak pokazano skazy na psychice ludzi ktorzy napotkali tytana. Polecam zobaczenie pierwszego epizodu jak wciagnie to wciagnie, a jak nie to tylko 20 min z zycia.

  [Pozdrowienia]Pozdrawiam sasiada Deusza, az w Irlandii bylo czuc tego bucha wink, wink. Pozdrawiam tez szanowne grono Nagrywajacych Rozgrywke #156 i Kazza 😀

  PS.nuta z pierwszego openinga do AoT
  https://www.youtube.com/watch?v=I0fc-3-PXSo

 • Razer

  Jak tak słucham dyskusji na temat nowego Splinter Cella i open worldów, to przypomina mi się ten odcinek Jimkwizycji https://youtu.be/bYfYLR2PL68, i tym bardziej rozumiem, dlaczego coraz mniej interesują mnie nowe gry.

 • Matt

  Dzięki za ponad 3 godziny dobrej zabawy 🙂
  A teraz przechodzimy do sedna :D.
  Słuchając Waszych rozważań na temat zobowiazań długoterminowych poczułem się w obowiązku zabrać głos.
  Myśląc o długu odnosicie się do waszych doświadczeń jako konsumenci tymczasem powinniście spojrzeć na sprawę z perspektywy przedsiębiorstwa. Kapitał obcy jest dla przedsiębiorstwa jednym z wielu instrumentów realizacji jego polityki:
  1. Wyobraźmy sobie przykład Cooldana który zaciąga dziesięcioletni kredyt 100k PLN na rozwój firmy – np. zakup maszyn. Rocznie koszt kredytu to 10k PLN raty kapitałowej + 3k PLN raty odsetkowej – jeżeli rozwój firmy pozwoli mu zarobić dodatkowo np. 30k PLN rocznie to znaczy że zaciągnięcie tego długu było dobrym pomysłem i wykorzystał on pozytywny efekt dźwigni finansowej (tj. użył cudzych pieniędzy by powiększyć biznes, a zarobione pieniądze przewyższyły koszty pozyskania kapitału)
  2. Kolejnym powodem zaciągania długu może być optymalizacja podatkowa (patrz: Apple). W wielkim skrócie: zaciągając dług musimy go spłacić co rodzi koszty i wpływa na zmniejszenie podstawy do opakowania (w końcu ciężko płacić podatek od braku zysków 😉 ). Zatem takie Apple może np. tak manipulować poziomem zadłużenia żeby (w dłuższej perspektywie) płacić mniejsze podatki
  3. W przypadku niektórych modeli biznesowych (np. gier) mamy do czynienia z sytuacją w której przez długi okres czasu ponośmy koszty które zwrócą się po wielu miesiącach/latach. Zaciąganie długu jest zatem wymuszone przez strukturę naszych przepływów pieniężnych.
  Istnieje jeszcze wiele innych powodów zaciągania długu – powyżej przedstawiłem tylko parę przykładów (w raz z uproszczonym tokiem rozumowania), mam jednak nadzieję że mój post pozwoli zrozumieć(zarówno Wam jak i słuchaczom) że w Rachunkowości nie wszystko jest takie proste jak się na początku wydaje.
  PS: Polecam zapoznać się z dodatkowymi informacjami załączonymi do sprawozdań które często objaśniają nie tylko obecny stan firmy, ale i powody np. spłaty dużej części zadłużenia

 • Marcin Fx

  No ale w W3 jest tryb easy, który właśnie nastawia grę głównie na przygodę i nie trzeba zbierać żadnych ziółek, warzyć jakiś naparów itp. Przelazłem tak całą grę (bo do walki się nie nadaję) i było świetnie. Właściwie to najlepsza gra ever. W czym problem go włączyć zamiast uciekać przed walką?

  • Adrian Kornaś

   ale problemem nie jest to, że nie potrafię walczyć, tylko to że cała ta walka tam jest. Czy to będzie easy czy normal, to dla mnie różnicy nie robi. Ot czasem zginę kilka razy więcej. Nadal jadąc z wioski a do b, widząc po drodze stado wilków, dalej bandycie a obok utopce ja po prostu wole przebiec niż się tam zatrzymywać.

   Chociaż wczoraj zrobiłem sobie dzień tylko na wiedzmińskie zlecenia i było spoko, nie ruszyłem żadnego innego questa tylko polowałem na różne stwory. Zupełnie inna gra to wtedy jest

 • Razer

  Z nudów postanowiłem posłuchać co tam beze mnie gadaliście. A pomyśleć, że mogłem w tym czasie patrzeć na schnącą na ścianie farbę…

  Najpierw Cooldan w swoim żywiole, omawiający crapa, który nikogo interesuje, ale on go przeszedł całego, mimo tego, że od razu zrozumiał jaki to crap. Opisawszy niesamowitą nudę i bezsens towarzyszące tej stworzonej najniższym kosztem z losowo wygenerowanych assetów grze stwierdza, że “jak już gra będzie rozdawana za darmo, to może nawet warto ją sprawdzić, bo a nuż znajdzie się chociaż jedna osoba, której spodoba się przynajmniej jakiś jeden moment w grze”.

  Potem następuje prawie godzinna o najnowszej superprodukcji Ubisoftu, czyli Far Cry 5, w 5% poświęcona temu co w grze jest fajnego, a w pozostałych 95% skupiona na narzekaniu, podczas którego Prez niestrudzenie i rzeczowo punktuje dziesiątki ewidentnych wad i błędów projektowych, ale ostatecznie nie może przeciwstawić się mentalnemu wpływowi Mało Wymagającego Cooldana™, który co prawda przyznaje, że gra jest totalnie niespójna narracyjnie, ale ostatecznie “w coopie bawili się fajnie, bo gdy strzelał w auta, to one wybuchały”.

  Potem na szczęście była gra od Deusza, z całkiem unikalną mechaniką i ciekawie przemyślanym designem. No i trafiła na okładkę odcinka, więc wiadomo, że to zdecydowanie najlepszy kąsek z całego odcinka, chociaż tak naprawdę to tylko sprytna akcja dywersyjna mająca na celu zatajenie faktu, że cała Rozgrywka siedzi w kieszeni Ubisoftu, i tak naprawdę na okładce R155 od początku miał być Far Cry 5.

  Przynajmniej Adka i Deusza jarających się Wiedźminem słuchało się naprawdę fajnie, to od razu czuć gdy jakaś gra sprawia komuś autentyczną przyjemność, słychać tą ekscytację w głosie, takie prawdziwe emocje, które od razu udzielają się słuchającemu. Gdy opowiadali o swojskich nazwach miejscowości, o dynamicznej słowiańskiej muzyce, o kulturowych nawiązaniach w w genialnych dodatkach, to momentalnie nabrałem ochoty żeby rzucić siatki z zakupami, pobiec do domu, odpalić Wieśka i zanurzyć się w tym świecie. Po takich żywiołowych reakcjach od razu widać które gry są naprawdę świetne i warte polecenia.

  Ogólnie strasznie słaby odcinek, dwieście minut nieśmiesznej nudy, Rozgrywka już od dawna obniża poziom, ale z tego co widzę niedługo praktycznie nie będzie się dało tego słuchać. Rzal i bul, oryginalny skład pewnie przewraca się w grobach.

  Pozdrawiam, wierny słuchacz.

  PS. Jeszcze rozkmina, która wpadła mi do głowy podczas słuchania o Far Cry 5 (w momentach gdy akurat nie przysypiałem z nudów), a która zaowocowała wymyśleniem przeze mnie terminu Gry Dostatecznej™. Jeśli dobrze płacicie to się dogadamy, dodam ze dwa screeny i puści się to jako felieton.

  Teraz praktycznie każda gra AAA jest śliczna, i z technologicznego punktu widzenia oferuje piękną grafikę (a do tego granie w popularnym ostatnio coopie, o ile gra nie jest zjebana, zawsze sprawia dodatkową frajdę i zostawia pozytywne wspomnienia), więc te elementy nie mają już dużego znaczenia podczas oceny. No bo skoro wszystkie są piękne, to kryterium wyglądu traci na znaczeniu.

  Kiedyś, gdy skoki w grafice były większe, nowa gra zawsze miał fory, bo technologicznie różniła się od pozostałych. Teraz, gdy poziomy się wyrównały, można uznać, że wizualnie większość gier AAA to gry Dostateczne™. Nie odbiegające od normy, oferujące standardową jakość tekstur, modeli czy animacji, która obecnie panuje na rynku. O ile produkcja nie zaoferuje czegoś naprawdę unikalnego, typu gigantycznej ilości obiektów na ekranie, jakiejś rewolucyjnej animacji nie spotykanej nigdzie indziej, albo skomplikowanych fizycznych zależności przyczynowo skutkowych, to jest po prostu Dostateczna™.

  Taką Grą Dostateczną™ wydaje się być Far Cry 5. Z tego co widzę po gameplayach i opiniach to po prostu gra-zabawka, służąca do prymitywnego zabicia czasu, postrzelania sobie tak, jak strzela się w setkach innych Dostatecznych™ gier o strzelaniu. Pozornie udaje kontrowersyjną, jadąc na popularnym ostatnio temacie ekstremistów, a jest zupełnie nie spójna, czyli po prostu źle zaprojektowana. Prez idealnie trafił porównując ją z drugim Outlastem, nie będę nawet dodawać nic od siebie, bo sam najlepiej podsumował to na nagraniu. Gdzie nowemu Far Cry’owi do atmosfery takich gier jak The Darkness, Condemned: Criminal Origins, czy Bioshock. Nie zasługuje nawet na obecność w jednym zdaniu ze wspomnianymi grami. To stworzony z pełną premedytacją fast food chwytliwych motywów, przemielony do konsystencji lekkostrawnej papki, dającej natychmiastową, choć płytką gratyfikację. Swoją drogą wspomniany wyżej Prez również bardzo trafnie opisał na nagraniu proces nieudolnego pochłaniania przez sandboxy mechanik z innych gatunków, czym zaskarbił sobie moją uwagę i uznanie.

  Reasumując polecam przeprowadzić eksperyment, i hipotetycznie założyć, że większość otaczających nas gier, nawet jeśli reklamowanych jako najnowsze wysokobudżetowe superprodukcje tworzone przez gigantyczne studia, to zazwyczaj po prostu Gry Dostateczne™. Nie są niegrywalnymi krapami, nie są też kamieniami milowymi gatunku, po prostu nie różnią się niczym specjalnym od pozostałych, sobie podobnych produkcji, walczących o nasze pieniądze i czas. Są kwintesencją słowa “dostateczne” – wystarczające, zadowalające, oferujące tylko i aż tyle ile potrzeba, nie mniej, nie więcej. Być może po głowie kołacze się wam właśnie popularne w growej branży słowo “średniaki”, i jest to całkiem dobre skojarzenie. Niestety ostatnio “średniaki” stały się pojęciem pejoratywnym i nie oznaczają dokładnie tego, co powinny, dlatego podczas moich dywagacji wymyśliłem neutralne emocjonalnie określenie Gry Dostateczne™, i powiem wam w tajemnicy, że pomogło mi w uzyskaniu zdrowego spojrzenia na obecną branżę gier wideo. Polecam i pozdrawiam, wasz Maciuś.

  • cooldan

   Gra dostateczna – ocena dostateczna – 3/6 – 7/10 – średniak – SZACH MAT!!!!!1111oneoneone

   • Razer

    Skoro tak bardzo chcesz się posługiwać cyferkami, to chyba musisz poprosić córkę o korepetycje z matematyki, bo 3/6 to nie jest 7/10 ;D

    • cooldan

     OJTAM OJTAM 😀

     • Dawid “Dejw” R.

      3/6 to 5/10, szach mat od matematyki!

  • Prez

   Razer napisz felieton na podstawie tego komentarza, chętnie poczytałbym więcej, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że będą dissy na Cooldana 😉

 • isaakPL

  Nie zasługujemy na oceny… No smutno mi się zrobiło, no 3/6 nie można porównywać do 7/10 choć dawno mnie w szkole nie było xD

  [POZDROWIENIA] Mam nadzieję że tym razem będzie bez błędów orgograficznych i interpunkcyjnych, tak że pozdrawiam całą redakcję oprócz tych co się czepiają błędów orgograficznych ^.^ No i szczególne pozdrowienia do osób poznanych na discordzie z którymi grywam w Splatoona i Mario Karta. I tak szach-mat,jest nas więcej niż 3 posiadaczy switchu ole w Polsce. Co ciekawe opłacam golda a gram online głównie na switchu pozdrawiam również posiadaczy Xboxa 😉

 • Dawid “Dejw” R.

  Ej, dobra, apropo Far Cry 3. Ten cały dysonans kulturowo polityczny, czy jak to tam Prez nazwał, nie jest taki od czapy. Weźmy przykład przytoczony przez Cooldana. Tor na którym Chuk Knukers zapierdala przez ogień, a na tym samym torze jest tragiczna historia z jedzeniem dzieci i biciem matki. W prawdziwym życiu też mamy takie akcje. Na przykład piwnica Friza, gdzie robił makabryczne rzeczy ze swoją córka. A co jeśli obok, albo na przeciwko jest restauracja i ludzie tam przychodzą i jedzą z uśmiechem na ustach? Oderwane od rzeczywistości? Szach Mat 😉

 • KrwawaMary

  [Pozdrowienia] cześć, dawno mnie nie było-spokojnie nie obraziłam się na Was. Poprzedniej zagadki nie odgadł nikt, bo był to Shadow Warrior z 2013 roku. Podcastu jeszcze nie odsłuchałam, ale chciałam dać zagadkę i pozdrowić niejakiego Kamila M. , który powiedział mi takie rzeczy na pewnej imprezie w zeszły weekend,że płakałam przez jego chamskie(mało powiedziane…) słowa 2 dni…. Nie życzę Ci źle aczkolwiek z litości nie wspomnę Twojego nazwiska. Nie traćcie czasu na rozmowę z tym człowiekiem ..aha, i nadal twierdze, że Unreal Engine jest lepszy od Unity.

  [Zagadka]:
  When I was a kid , a village burn out
  the all peasants murdered somehow
  The magician came across…
  Tell me: who in this game was a first Boss?

  • Prez

   Hejka! Odcinek nagraliśmy już w poniedziałek, więc nie załapałaś się niestety na pozdrowienia.