Rozgrywka #142 – Siedem jak Średniak

Tym razem bez zbędnych ceregieli. W ekspresowym wstępie dzielimy się naszymi wrażeniami z najważniejszej gamingowej imprezy tego lata. Jeszcze krócej rozmawiamy o Gamescomie. Poszukujemy zaginionego Maćka, Cooldan ćwiczy alfabet, Krul mashuje buttony, Prez próbuje nie zamarznąć, a Adek kulturalnie gra w karty. Na koniec zastanawiamy się, kto zasiądzie na tronie, a kto będzie musiał wyruchać smoka. Wyjątkowo przeklinamy trochę więcej niż zwykle, ale musicie nas zrozumieć, w końcu zaginął nasz kolega!

UWAGA! Na końcu odcinka znajdziecie dyskusję dotyczącą GOT. Przed jej rozpoczęciem lojalnie ostrzegamy przed spoilerami. Yo Joe!

GRY:

KULTURKA:

 • Grimm City: Wilk i Bestie – J. Ćwiek (03:14:51)
 • Wszyscy patrzyli, nikt nie widział – T. Marchewka (03:19:11)

POBIERZ

Zobacz również: Rozgrywka Bez Komentarza – Hellblade: Senua’s Sacrifice

Profil facebookowy: Bądź na bieżąco!

Grupa facebookowa: Komentuj, hejtuj, śmiej się z nami

Chcecie napisać nam maila? To piszcie tu rozgrywkatv@gmail.com!

iTunes: Masz „ejpla”? Znajdziesz nas tutaj

 • Pingback: Rozgrywka #142 – Siedem jak Średniak | Polskie Podcasty()

 • Marcin Szymański

  Odnośnie komiksu Wiedźmin, to sprawdzę pierwsze wydanie, które mam w piwnicy. Bo to, o czym mówił Cooldan to chyba dotyczy jakiegoś wznowienia albo nowej edycji czy coś.
  Albo, co też jest pewne, wspomnienia płatają mi figla. 🙂

  Odcinek gites, dzięksy. 🙂

  • Prez

   Już cały przesłuchałeś?

 • Sasilton Mihawk

  10 – arcydzieło
  8-9/10 – dobra gra
  7/10 – ŚREDNIAK
  Takie osoby niszczą ten rynek, bo potem wychodzi spoko gra 6/10 i widzimy w
  komentarzach że gówno i daleko mu do Wiedźmina 3. Wiedzmin 3 gra roku 2020!!1

  Co do FF XIII i X i X-2, to na PC można grać z japońskimi głosami.

  • Prez

   Ergo: Cooldan niszczy rynek.

  • cooldan

   Nie powiedziałem tak i dokładnie to wytłumaczyłem na nagraniu, więc nie mam zamiaru się powtarzać. Swoją drogą – kiedy ostatnio grałeś w jakiś tytuł “spoko gra 6/10” ?

   • Sasilton Mihawk

    Tłumaczyłeś różnice miedzy gatunkami, co wpływa na ocenę i ostatecznie dałeś ocenę 7/10 mówiąc ze to średniak. Tak jak powiedział Perez na nagraniu, wszystko się zgadza, prócz nazywanie gry 7/10 że jest średniakiem.
    Na gry-online przy ocenie jest kolorek i tak gry od 7 do 10 mają zielony, 6 i 5 żółty, a niżej są czerwone. W tym roku zmienili kolor gier 7/10 na zielony, bo był żółty i ludzie tak jak ty, mówili ze gry 7/10 to średniaki, mimo że recenzja mówiła że to dobra gra.
    Kiedy ostatnio grałem w grę 6/10? Jakieś pół roku temu w Andomedę. Dla mnie to było mocne 7/10, ale są też ludzie którzy dają temu 4/10.
    Nie piszę recenzji jak wy, więc nie muszę się zmuszać by ogrywać jakiegoś słabego indyka. W tym roku wyszło wiele świetnych gier, więc nie miałem czasu i nie było potrzeby by grac w słabsze gry.
    Gry 7/10 to dobre gry.

    • cooldan

     Dla mnie: gry 7/10 to średniaki. Co nie oznacza, że to jest negatywna ocena. I średniak =/= zła gra. Średniak to tytuł który ma dużo zalet i sporo wad. I z treści recenzji wynika czy dla Ciebie konkretnie wady przeważają zalety i odwrotnie.
     Mam wrażenie, że ta cała dyskusja bierze się, z tego, że dla dużej ilości “średniak” = “gówno”. Średniak to (dla mnie) ani gra wybitna, ani jakoś szczególnie zła. Dobra gra z błędami. Generalnie oceny to zło bo pokazuje to dobitnie jak bardzo nic nie znaczy. I zarazem cudowny to epilog do hejty na rotten tomatoes z poprzedniej Rozgrywki.

     • Adam ‘Rudy Rydz’ Jaszczuk

      Ale jak to Twoim zdaniem? Skala ocen to odgórny system stworzony dawno temu i nie ma czegoś takiego, że ‘7/10 to moim zdaniem średniak’. To może być gra niewarta Twojej uwagi w ogóle/na premierze/za pełną cenę, ale w żadnym stopniu nie jest to średniak z obowiązującą obecnie skalą. Średniak to 5/10, gra niezła 6/10, gra dobra 7/10, gra bdb 8/10, gra świetna 9/10, gra wybitna/arcydzieło – 10/10. Tak jest i nic tego nie zmieni, a to, że graczom się coś poprzestawiało w główkach i przesunęli skalę to już inna sprawa, ale nie oznacza to, że ta skala jest poprawna. Serio, pisanie/mówienie że gry w założeniach dobre to średniaki to nic innego jak oksymoron.
      3/5 to nic innego jak 6/10 Piotrze. Matematyki nie oszukasz.
      A, no i przykład Preza z porównaniem ocen Agents of Mayham oraz Hellblade bardzo trafny. Dlaczego? Bo Ty nie porównujesz gier tylko ich oceny, gatunki nie mają znaczenia. Prez mówi, że Hellblade to dobra pozycja ale to, to i to jest spieprzone więc tylko 7/10. Ty to samo mówisz o AoM i mówisz, że to średniak. Użyliście tych samych kryteriów więc jakim cudem ostateczna ocena jest tak różna? Więc da się porównać oceny gier będących z innych gatunków tylko po prostu w tym wypadku nie masz racji drogi Piotrze.
      Bo chyba nie chcesz mi powiedzieć, że jak np. masz dwie gry z Twoich ulubionych gatunków, mają one taką samą liczbę wad i zalet, bawiłeś się z obiema tak samo dobrze, ale jednej dasz 5/10 a drugiej 7/10?
      To tak jakbym ja nazwał grę Watch Dogs 2 dobrą mimo, że połowa rzeczy jest według mnie spieprzona, ale to nie przeszkadzało mi nieźle się bawić i zauważyć w niej dobre strony. Dlatego dałem jej 5/10 i oznaczyłem ja jako średniak bo ma tyle samo złych co dobrych cech. Jeżeli cechy pozytywne przewyższają cechy negatywne to to nie jest średniak tylko gra niezła/dobra/bdb/świetna/rewelacyjna.

     • cooldan

      “Matematyki nie oszukasz” – przedstaw mi grę która na metacriticu ma 75punktów na skali ocen 1-10 i 1-5. Bez ułamków i kombinowania, tak żeby “matematycznie” zawsze było poprawnie.

     • Adam ‘Rudy Rydz’ Jaszczuk

      No gra co ma 75 punktów to odpowiednio 7.5 lub 7+ w skali 10-stopniowej i 3.5 lub 3+ w skali 5-stopniowej. Dla mnie tu jest wszystko proste, jasne i klarowne. Widzę ocenę 75 to widzę ocenę dobry+ (7.5), gdy widzę ocenę 3.5 (3+) to też widzę grę dobrą bo sobie mnożę razy 2 i mam ocenę w skali 10-stopniowej, której zawsze używam. Skala 6-stopniowa to już inny kawałek chleba bo nie przenosi się tak łatwo jak 5-stopniowa z całkiem zrozumiałych powodów. Z całym szacunkiem, ale to wygląda tak jakby pomnożenie oceny w 5-stopniowej skali było dla Ciebie jakimś bardzo trudnym rozwiązaniem a to się przecież robi z miejsca. Nie za bardzo rozumiem dlaczego skala 5-stopniowa jest ok, a 10-stopniowa be. Dzięki wspólnemu mianownikowi one się idealnie zamieniają i dlatego Metacritic bez problemu przyjmuje oceny z obu skal i przekłada je na skalę od 0 do 100.

     • cooldan

      Nie możesz mówić o 3+/3,5 jeżeli w skali masz pięć ocen – 1 , 2 , 3 , 4 i 5.
      I pokazuje że nie da się prosto matematyczne przeliczanie 3/5 na 6/10 To NIE jest ta sama ocena. Gdybyśmy zastosowali np. amerykańską skalę szkolną to jak miałbyś oceny od S do F to jakbyś to przeliczał?

      Druga rzecz to “Skala ocen to odgórny system stworzony dawno temu” – ciężko mi się zgodzić z tą opinią skoro często gęsto każdy serwis ma “swoją” wersję. Eurogamer przydziela rekomendacje, Polygamia daje jedną na pięć gwiazdek, a np. Horizon gamer 1-10 z miejscami po przecinkach. Co więcej – każda redakcja często dodaje opis słowny i np 3/5 Polygamii może być zupełnie inną oceną niż 3/5 z innego serwisu.

     • cooldan

      Wydaje mi się, że rzecz rozbija się o to, że Ty zakładasz, że jest globalna zasada ocen, i w głowie Ci się nie mieści, że jakiś recenzent może stosować własną. Jak właściwie każda redakcja. A wnioski z tej dyskusji są takie, że najlepsza jest skala stosowana przez NZ. Gdyby AoM było morświnem na fokę to cała ta dyskusja nie miała by miejsca. Bo nikt nie porusza w niej samej w sobie recenzji a “hurr durr powiedział, że 7 to średniak! już zakładam zbroję!” 🙂

     • Adam ‘Rudy Rydz’ Jaszczuk

      Oczywiście, że recenzent może stosować własną skalę i nie mam z tym problemu, bo może być 1-5, 1-10, 1-20 (są, Famitsu bodajże), 1-6, BIERZ/POCZEKAJ/UNIKAJ ale mówienie, że 7/10 to średniak to nic innego jak oksymoron. Tylko o to mi się rozchodzi, to zdanie zwyczajnie nie ma żadnego sensu. I w każdej redakcji 7/10 czy też 3.5 na 5 to będzie gra dobra. W każdej, bo tak działa właśnie odgórny system ocen 1-10, a to że ktoś sobie potem na bazie tego systemu stworzy własną skalę (mniejszą, większą) to już inna kwestia. Poza różnymi forami nie widziałem nigdzie na żadnym portalu/czasopiśmie żeby wspomniane przez Ciebie 7/10 było określane jako średniak.
      No i nie wiem co to NZ, musisz mnie dokształcić. Nie umiem w skróty. :/

     • cooldan

      NZ – Niezatapialni
      Moja skala ocen:
      zakalec = 1/5 = 1-5/10 = rzecz na którą nie warto patrzeć ani tracić czasu
      stary pączek = 2/5 = 6-7/10 = kiepski tytuł = gra w której wady stanowczo przewyższają zalety
      świeży pączek = 3/5 = 7-8/10 = średniak = gra całkiem spoko, w którą warto zagrać jeśli nie przeszkadzają Ci podane przez autora wady
      jeszcze ciepły pączek z advokatem = 4/5 = 8-9/10 = gra absolutnie warta uwagi jeśli tylko gatunek Tobie pasuje
      pączek z tej cukierni co to ludzie stoją 4h w tłusty czwartek = 5/5 = 10/10 = arcydzieło, must have dla każdego
      😉

     • Adam ‘Rudy Rydz’ Jaszczuk

      Nie zgadzam się, argumenty już przedstawiłem, ale zajebiście podobają mi się te nazwy z pączkami. 😀

     • Adam ‘Rudy Rydz’ Jaszczuk

      Oczywiście, że mogę mówić o 3+/3,5 w skali 1-5 bo dlaczego by nie? Ba, serwisy jak i kiedyś czasopismo (Click bodajże) stosują/stosowały normalnie oceny 3.5/5. Najświeższy przykład: Knack 2. Trusted reviews wystawiło 3,5 gwiazdki na 5 co oznacza ocenę 3.5/5. Na metacritic wynosi ona 70 punktów na 100 czyli 7/10 czyli ocenę dobrą. Jak pisałem, skala 1-5 i 1-10 jest wymienna i można łatwo jedną przełożyć na drugą.
      Inne skale, o których wspomniałeś to już kompletnie inna kwestia. Eurogamer nie daje ocen więc jest wykluczony z dyskusji. Polygamia używa skali 1-5 tylko w gwiazdkach. Horizon Gamer/IGN zgoda, oni dają np. 7.6/8.4 itp ale w takim wypadku zawsze patrzy się na cyfrę przed kropką. Jeżeli jest 7 to znaczy, że gra dobra, jeżeli 8 to gra bardzo dobra. Można jeszcze dodać, że jak jest 7.5 i wyżej do 7.9 to gra dobra z plusem. To jest ciężej przeliczyć, zgadzam się, ale i tak w prawie każdym serwisie/magazynie najwyższą oceną jest albo 5, które łatwo można przeliczyć w skalę 1-10 albo właśnie 10 więc wszystko raczej da się ujednolicić do jednej skali. Gdyby się nie dało to MC by nie przyjmował ocen.
      A jeśli chodzi o dwie takie same liczbowe oceny z dwóch różnych serwisów. No cóż, w to już wchodzi czytanie tekstu i porównanie jednego z drugim, ale jeśli rozbija się tylko o samą skalę ocen to 3.5 z jednego i 3.5 z drugiego to jedna i ta sama ocena. Tekst może być inny i wpływ na ocenę mogło mieć coś innego, ale sama liczba jest taka sama. 🙂

     • Prez

      Dziękuję za ten komentarz, nie lubię się kłócić z Piotrem, ale w tym wypadku totalnie się z nim nie zgadzam. Lepiej bym tego nie podsumował. Napisz to samo na grupie!

 • Hej, mogę zapytać gdzie sa jakieś materiały z Rozgrywka Party? Może dodam jeszcze, że nie mam Fejsbułki.. 🙁

 • Prez

  Po to jest beta, żeby zobaczyli, co może nie grać. Mam nadzieję, że mapy w pełnej wersji będą jednak bardziej przemyślane. Będziemy grać zespołowo, to żaden baserape nam nie będzie groźny 😉

 • Adam ‘Rudy Rydz’ Jaszczuk

  Ja się przyznam jak to było u mnie na RP 4.0. A mianowicie u mnie było tak średnio z tym podchodzeniem i witaniem się ale wiem, że to z powodu mojej dosyć nieśmiałej osobowości i z powodu, że jak widzę iż większość się już zna to dziwnie podejść nowej osobie tak po prostu bez większego powodu i zagadać. Ale jak już to zrobię to potem już wszystko na luzie. 🙂
  Z Cooldanem się na pewno witałem bo nawet mnie poznał po zdjęciu na grupie Mana Mana. 😀 Z Maćkiem też się witałem, z Adkiem nie pamiętam, ale chyba nie i bardzo żałuję. Z Kazzem się nie witałem bo nie bardzo wiedziałem jak wygląda ale na pewno się żegnałem i szacun Kazz za zachowanie powagi przy rozmowie z narąbanym w trzy dupy Kasztaniakiem przed lokalem. 😀 Twoja partnerka też bardzo dzielnie się trzymała. Szacunek. A jeśli chodzi o Pereza to muszę się przyznać iż się bałem podejść mając w pamięci nasze małe spinki na grupie dotyczące SW i Coda i nie wiem jakby zareagował. :/
  Jednak bardzo dziękuję Cooldanowi za te kilka słów, które udało nam się zamienić czy to na początku czy na końcu imprezy i już teraz wiem, że popracuję nad zachowaniem i będzie już tylko lepiej!
  No i ogromne podziękowania dla Ani Rogali. CUDOWNA osoba. <3

  Co do treści podcastu to dzięki Grzesiu za wrażenia z remastera Starcrafta. Miałem na celowniku i prawie mnie przekonałeś do czasu aż wspomniałeś o totalnie beznadziejnej mechanice z jednostkami. No nie lubię takich chamskich remasterów gdzie złe mechaniki nie są naprawiane i dostosowywane pod dzisiejsze standardy. I jak rozumiem gdy nie zacebulowałem tej oryginalnej podstawki to w razie czego będę musiał zapłacić więcej niż posiadacze tej wersji?

  Zajebiście mi się słuchało teorii na temat Gry o Tron. Aż żałuję, że nie zrobiliście specjalnego odcinka aby tak naprawdę szeroko omówić najważniejsze wątki, teorie czy przewidywania. Chociaż może tuż przed 8 sezonem zrobicie odcinek podsumowujący i przypominający całą historię? Kto wie. 🙂

  Pozdrawiam!

  • Prez

   Adam zdradzę Ci pewną tajemnicę, tylko nikomu nie mów… Ja jestem tak naprawdę miłym gościem i nic by się nie stało jakbyś zagadał, nawet gdybyś wcześniej napisał na FB, że Fallout to gówno 😀 Co więcej, pewnie bym Ci postawił kolejkę!

   Co do SC to absolutnie nic Ci nie przepadło, oryginał z dodatkiem każdy ma na swoim koncie, wystarczy dokupić ten remaster 🙂

   • Adam ‘Rudy Rydz’ Jaszczuk

    Na pewno nadrobimy to na RP 5.0, a być może nawet wcześniej jak będę w Twojej okolicy. 🙂

  • Adrian Kornaś

   Też nie kojarze, żebyśmy się spotkali 🙁 Jak coś trzeba podchodzić i się przywitać, najwyżej będzie chwila krepującej ciszy, bo ja też strasznie nieśmiały jestem 😀 ale w takim gronie jak mamy wspólne hobby to jest inaczej i nawet jeżeli ma się z kimś spine czy wdawało w ostre dyskusje to najczęściej na żywo to wszystko puszcza i miło się gada 🙂

 • Blaze OniShiAku

  ~~Peter Dinklage!Peter Dinklage!Peter Dinklage!Peter Dinklage!Peter Dinklage!~~

 • plebann

  @Prexxxx:disqus – niesiesz kaganek oświaty (S!), chwała Ci za to. Mógłbyś też wyłożyć kolegom redaktorom, że morale to nie morele i że to niejadalne się nie odmienia.
  A poza tym fajnie się Was słucha.

  • Prez

   Hehe, dzięki. I fakt, poprawię następnym razem Kazza 😉

 • isaakPL

  [pozdrowienia]
  Dzięki za fajny odcinek średniak to gra 5-6, 7 to bardzo dobra gra 😉 8-9 to prawie arcydzieło a 10 to Zelda lub Wiedźmin i oczywiście grywam w gry oceniane na metacritic 50%+ i jedne bardziej mi się podobają inne mniej ale najczęściej to fajne przyjemne gry.

  Chce pozdrowić wszystkich poznanych na RP4 szczególnie ekipę Rozgrywki ale i innych podkastow które uwielbiam i tak Gierkowcy, Nedzi w Kulturze, PadCast, ekipe Wszystko gra i jeszcze nieznanego mi podkastu Do Dechy 😉 pozdrowienia od największego słuchacza podkastow w tym nadwiślannym kraju.

  Ps piosenka na koniec była zajebista 😉

  • cooldan

   WAAAAAAAAAT?? Byłeś na RP4?? I NIE POWIEDZIAŁEŚ ŻE TO TY?

   • isaakPL

    🙂 tak to byłem ja

   • Adrian Kornaś

    mówił!

 • szokiz

  [Pozdrowienia] Pozdrawiam serdecznie z mojego centrum dowodzenia na Wrzeszczu Dolnym całą społeczność bloga Niezgrani!
  Liczę, że kiedyś się doczekamy na special cut Rozgrywki z wciętymi ścieżkami grubcia Grześka (proszę o dodanie tego do progu na Patronicie).
  All hail the krul!

 • ryuk

  Pierwszy mecz w blitzball da się wygrać taktyka nie jest skomplikowana na statku do Luca można zdobyć jecht shot po rozpoczęciu meczu zmienia się sterowanie z automatycznego na manualne dzięki temu łatwo wyrolować komputera później tylko grać na Tidusa dwie barami bez problemu można strzelić.Co do rozwoju postaci standard grid jest dla początkujących expert daje większą swobodę w rozwijaniu.

 • Dawid “Dejw” R.

  [POZDROWIENIA]Chciałem wycofać moje osobiste pozdrowienia dla Apacza. Ten świński wymiot nie raczył pozdrowić mnie osobiście, więc niech się wali na cycki. Koparka mi się zesrała, rzygnęła olejem, aż mi szybę zalało. Turbina zdechła, silnik do remontu. Także nikogo nie przejadę w spazmach śmiechu. Chciałem pozdrowić z tego miejsca wszystkich ścigających się w naszym GKNZAPowym Turnieju Project Cars! Oczywiście szanownych podcasterów też pozdrawiam, tych obecnych i nie obecnych. Maciek, jak było w loszku u Cooldana? Zakuł cie w dyby i chłostał?

  • Krzysztof Pogłódek

   Jest mi smutno.

   • Dawid “Dejw” R.

    Przeproś!

 • Blaze OniShiAku

  [Pozdrowienia] Pozdro dla ekipy Rozgrywki, pozdro dla rodziny i pozdro Ja.

 • KrwawaMary

  [Pozdrowienia] Pozdrawiam Szokiza, który zagadkę (nie tutaj-tylko pod innym odcinkiem,odpowiedz moja tutaj edytuje jak się pojawi nowy, 143 odcinek) odgadł częściowo(prócz częsci dokładnie o czym gra była) po około 10 dniach od publikacji podcastu i któremu zaliczam zagadkę.

  Dziękuję za przeczytanie mojej zagadki na podcascie. Cieszę się,że poprzednie na rozgrywce party się Prezowi podobały 🙂

  Następna zagadka (po polsku, żeby wszyscy zrozumieli) brzmi:

  Raz w mieście
  gdzie ochłapy rzucali
  i źle inwalidów traktowali
  w celi razem z ćpunem znalazł się robocik
  ze stali
  tam gdzie wszyscy byli wielcy
  on został wywalony na śmietnik
  bo był mniejszy
  i musiał się wpierw pozbierać do kupy.
  Chciał się dostać do miasta
  dostał się
  lecz jak mówiłam
  trafił do celi.
  Na jego drodze
  stanęli, w przyszłości,
  przez niego zabici
  herszt i członkowie jego grupy.
  Nie znam końca tej historii
  lecz dużo było kombinowania,
  „ocal dziewoję” i dużo siebie pytania
  jak wkurzyć elektryczny silnik od wiatraka…
  Jaka to gra, gatunek i rok wydania ?

  Jakby ktoś chciał kontakt do mnie na twitterze, to obserwuję konto Preza i jestem pod tą samą nazwą co na disqusie, tylko, że po angielsku i z dodanym na końcu _73

  • Brzmi jak point’n’click pod tytułem Machinarium z 2009 roku.

   • KrwawaMary

    Brawo, zgadłeś. Następną zagadkę piszę pod 143 odcinkiem.

 • Dawid Podgórski

  Co do odwiecznego sporu o numerację Finali (drugi raz to słyszę i drugi raz nie możecie dojść do tego jak to było): FF 1 Jap = FF1 eng NES (faktycznie fabuły to tam nie ma :D), FFIV Jap = FF II Eng SNES, FF VI Jap – FF III Eng SNES, no a potem przyszło PSOne wskoczyła VII wszędzie z poprawnym numerkiem i pojawiły się te wszystkie remastery, które jakoś to uporządkowały graczom z USA i Europy. Japońska II, III (NES) i V (SNES) do Stanów nie trafiły bo twórcy uznali, że mają zbyt przekombinowaną mechanikę i niezdatny dla kogokolwiek poza ich rodakami poziom trudności.

  • cooldan

   Dziękuje! Postaram się zapamiętać 🙂

 • Tomasz Azor Mazurek

  [POZDROWIENIA] Pozdrawiam Nagrywajacych Grupowiczow ktorzy sprawiaja ze dzien jest inny. Poruszane tematy religijno policzno gownianych sprawia wielkiego banana na twarzy. I oczywiscie o zajebisty podczast jakim jest Rozgrywka… Piatka dla kazdego!!

 • Aleksandra Alyss Białek

  [POZDROWIENIA] Pozdrawiam mojego brata który już za kilka tygodni bierze ślub. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia i proszę nie zabieraj ze sobą PS4.

  • Prez

   Piękne pozdrowienia, niestety się spóźniłaś. Postaramy się je przeczytać na kolejnym nagraniu ok?