Quick Start! World War 3

World War 3 od studia Farm 51 śmiga już od kilku miesięcy we wczesnym dostępie i postanowiłem przyjrzeć się wreszcie tej produkcji. Współczesne realia, lokalne klimaty i drużynowa rozgrywka z zaawansowanym systemem modyfikacji broni. Brzmiało świetnie!

W obecnej wersji gra pozwala wybrać nam dwa tryby zabawy – Warzone lub TDM. Ten pierwszy to rozbudowana wariacja na temat trybu podboju z gier Battlefield, a sama produkcja nie bez przyczyny kojarzy się natychmiast z czwartą odsłoną tej serii. WW3 wygląda jak BF4 pod względem oprawy graficznej oraz prezentowanych realiów. W oba tytuły gra się podobnie, bo oba oferują podobne tempo zabawy. Oba kładą też większy nacisk na arcade niż realizm pola bitwy, chociaż taktycznych rozwiązań tu nie brakuje. Pojazdy dostępne na mapach w trybie Warzone tylko mocniej podkreślają te wszystkie podobieństwa. W nową produkcję gra się jak w Battlefield 4. Ale to nie jest wcale wada!

Niestety nie dane mi było porządnie doświadczyć trybu Warzone przewidzianego na 64 osoby, ponieważ gra świeci pustkami i zazwyczaj gra tu po około dziesięciu graczy na drużynę, co przy ogromnych mapach powoduje, że zabawa traci sens. Jest na szczęście TDM, w którym dwa zespoły stają naprzeciw siebie w normalnej walce na fragi. Tutaj teren oddany do naszej dyspozycji jest mniejszy, więc starcia są dużo ciekawsze. Strzelanie w grze jest naprawdę przyjemne, modyfikacja broni cieszy i daje duże pole do popisu. Trzy udostępnione w tej chwili mapy, czyli Berlin, Warszawa i Moskwa, prezentują się naprawdę okazale. Bieganie po Złotych Tarasach to ciekawe doświadczenie, bo całość oddana jest naprawdę nieźle. Niestety widać na pierwszy rzut oka, że oprawa graficzna trzyma poziom odrobinę niższy niż BF4, który ma już przecież swoje lata na karku.

Wszystko tutaj trzyma poziom. Grafika jest OK, mapy bardzo ciekawe i klimatyczne, walka satysfakcjonująca, a personalizacja sprzętu i rozwój żołnierza to kawał naprawdę porządnej roboty. Co z tego, jeżeli nikt w to nie gra? To w tej chwili największa bolączka produkcji. W ciągu dnia zdarza się, że ludzi jest tak mało, że nie są w stanie wypełnić nawet jednego serwera. Przy grze nastawionej na taktyczne starcia dla 64 osób jest to nie do pomyślenia, a tryb TDM stanowi tu przecież tylko dodatek, a nie trzon zabawy. Autorzy mają na szczęście plan rozwoju gry i jeśli wszystko dobrze pójdzie, to dostaniemy łącznie 5 trybów gry, 9 map, ponad 40 rodzajów broni, 30 zdolności do użycia, czy wreszcie lepszy, przebudowany system poruszania się. Pytanie tylko, czy będzie to wszystko dla kogo robić? Mam nadzieję, że pełna wersja przyciągnie do siebie ludzi. Trzymam kciuki, aby się udało!

Autor: Prez

Platforma: PC

World War 3 / Deweloper: The Farm 51 / Wydawca: The Farm 51 / Strona Oficjalna.

Grę we wczesnym dostępie otrzymaliśmy od The Farm 51.