Quick Start! Rise of Industry

Rise of Industry dostępne jest obecnie w wersji wczesnego dostępu i okraszone numerem 0.5.2, ale w ogóle nie przeszkadza to w dobrej zabawie – o ile jest się fanem gier pokroju OpenTTD. Dlaczego? Ponieważ RoI już jest piekielnie wymagające, grywalne i wciągające, a patrząc na ilość patchy, które dodają oraz zmieniają wszystko na lepsze (głównie wzbogacają mnogość kombinacji i możliwości) będzie jeszcze lepiej.

Twórcy gry, studio Dapper Penguin Studios, postanowili chyba stworzyć najlepszą oraz najbardziej rozbudowaną strategię ekonomiczną, przy której wspomniane wyżej OpenTTD będzie grą dla amatorów. Od razu zaznaczę – każdemu, kto się zdecyduje na granie, radzę rozpoczęcie od tutorialu – produkcja jest bardzo wymagająca, ale też i satysfakcjonująca. Po samouczku możecie wybrać – kampanię lub zabawę w grze swobodnej. Różnica na tę chwilę jest taka, że w tym drugim trybie mamy więcej gotówki oraz odblokowane są wszystkie drzewka i budynki. A zadanie? Bardzo proste – stworzyć odpowiednią infrastrukturę i wytwarzać dobra dla okolicznych miast.

W grze mamy cztery specjalizacje – przemysł, hodowlę, logistykę oraz wydobycie, a każda z nich powiązana jest z pozostałymi. Nie wystarczy więc stworzyć np. budynku do produkcji napojów pomarańczowych, by zacząć nimi zapełniać okoliczne sklepy. Do tego potrzebujemy cukru, butelek oraz pomarańczy. Cukier otrzymamy na plantacji, do której trzeba dostarczyć wodę. Pomarańcze również, choć potrzebna do niej jest kolejna plantacja. Butelki z kolei tworzone są ze szkła, które otrzymujemy w specjalnym budynku, do którego trzeba dostarczyć piasek, a ten otrzymamy w kolejnej fabryce. I tak wygląda produkcja każdego produktu we wszystkich dziedzinach. Nieważne, czy chcemy być potentatem na rynku telefonów, ubrań wieczorowych, odzieży roboczej, mebli lub książek. Każde działanie, każdy budynek, każdy kolejny ruch trzeba przemyśleć.

A to nie koniec komplikacji. Mapa, na której dzieje się akcja gry, jest podzielona na sektory i musimy w każdym z nich najpierw wykupić zezwolenie na prowadzenie działalności, a potem dopasować fabryki i budynki do warunków panujących w danym sektorze. Nie ma więc możliwości zbudowania wszystkich obok siebie. To prowadzi do kolejnego utrudnienia – logistyki. Wszystkie półprodukty trzeba w końcu dostarczyć do odpowiedniej fabryki, co wiąże się z kosztami oraz ustaleniem ilości ciężarówek lub innego środka transportu. Trzeba liczyć się także z tym, że nie wszystkie miasta skupują nasze towary, ponieważ mają sklepy związane z innymi specjalizacjami. Podejście do rozgrywki wymaga pracy szarych komórek na pełnych obrotach, bo jedna lub dwie złe decyzje i gotówki zaczyna nam bardzo szybko ubywać.

O Rise of Industry nie wiedziałem absolutnie nic do chwili, w której pojawiła się wersja wczesnego dostępu. Widać, że twórcy wiedzą czego chcą i do czego dążą, a najlepszym tego przykładem jest fakt, że gra dostała dwie spore łatki w dwa tygodnie od premiery i już sporo się pozmieniało (na tyle, że poprzednie zapisy gry można wyrzucić do kosza). Najważniejsze jednak jest to, że już zdążyło się pojawić kilka rzeczy proponowanych przez graczy na forach i twórcy cały czas pracują i rozwijają swój tytuł. Całość prezentuje się naprawdę dobrze. Żywe kolory, przejrzysty interfejs przejrzysty, a w tle przygrywa spokojna i relaksująca muzyka. Uwierzcie, że skoro taki rozgrywkowy maruda jak ja poleca ten tytuł, to coś musi być na rzeczy.

Autor: Krzysiek „Hader” Tałajczyk

Platforma: PC

Rise of Industry / Deweloper: Dapper Penguin Studios / Wydawca: Kasedo Games / Strona Oficjalna.

Grę otrzymaliśmy od GOG.com.