Quick Start! Rad Rodgers: World One

3D Realms ma lata świetności za sobą, ale zdaje się, że znaleźli swoich następców, którzy zręcznie przekradają oldschool do współczesnych produkcji. Interceptor Entertainment, bo o nich mowa, twórcy Rise of the Triad i Bombshell, tym razem poszli jeszcze bardziej w przeszłość. Rad Rodgers to gra w stylu klasycznych, pecetowych platformówek z lat 90., takich jak Duke Nukem, Commander Keen i Jazz Jackrabbit.

Rad Rodgers ma 12 lat i kocha gry wideo. Nadał nawet swojej konsoli SNES imię – Dusty. Rad grałby bez końca, ale mama każe mu iść spać. Zdegustowany postawą swojej rodzicielki, chłopiec kładzie się do łóżka bez mycia zębów! Wielki błąd. W nocy telewizor budzi się do życia i wciąga do swojego wnętrza nie tylko Rada, ale również jego konsolę. W tym momencie zaczyna się staroszkolna, platformowa przygoda w widoku 2D, choć sama gra zrobiona jest w pełnym 3D na silniku Unreal 4. Jest ładnie, udźwiękowienie daje radę, a Dusty przemawia głosem samego Johna St. Jona, czyli Księcia.

Elementy platformowe nie należą do najtrudniejszych, a walka, chociaż dość miodna, też nie jest skomplikowana. Najbliżej jej chyba do Contry, ze strzelaniem we wszystkich kierunkach i przeskakiwaniem nad latającymi pociskami wroga. Wersja wczesnego dostępu nie zawiera wszystkich etapów, ciężko więc ocenić finalny poziom trudności tej produkcji. Poza sterowaniem Radem, wcielamy się czasem w jego konsolę, która w tym świecie przypomina bardziej plecak-robota, niż maszynkę do grania. Dusty naprawia rozpikselowane fragmenty mapy, na których brakuje czasem elementu potrzebnego, by przejść dalej. W tym celu udaje się na zaplecze gry, tzw. Pixelverse, gdzie omija przeszkody i rozdaje razy swoimi wielkimi pięściami.

Pierwsze momenty obcowania z grą miło łechtają wspomnienia, zaś miła dla oka oprawa graficzna sygnalizuje, że mamy do czynienia z jak najbardziej współczesną produkcją. Gameplay to stara szkoła, ze zbieraniem kryształów, serduszek, sekretnymi lokacjami i power-upami do broni na czele. Ponieważ nigdy nie byłem fanem platformówek, ten krótki czas z wersją wczesnego dostępu wystarczył mi w zupełności, chociaż nie mam wątpliwości, że gra, która zadebiutuje 1 Grudnia, znajdzie masę odbiorców.

Autor: Prez

Platforma: PC

Rad Rodgers: World One / Deweloper: Interceptor Entertainment / Wydawca: 3D Realms / Strona Oficjalna.

Grę otrzymaliśmy w wersji early access od 3D Realms.