M2 #22

22 odcinek podcastu M2, w którym gościmy Macieja Cieplińskiego i wspólnie lecimy na Marsa

Jak przerobić iPhone’a 7
Sinclair Spectrum Vega+
Elon Musk wysyła ludzi w kosmos

POBIERZ

W intro wykorzystano fragment utworu Eine Kleine Nachtmusik w wykonaniu Advent Chamber Orchestra

 

https://www.facebook.com/groups/1773620686193264/ – Grupa na Pejsie
https://twitter.com/mkwadratpodcast
https://www.youtube.com/channel/UCqQN6ZKsNiuZRJCs0VRxmqg – kanał na Tubie
https://itunes.apple.com/ca/podcast/m2-rozgrywka/id1082742315?mt=2
eMail: mkwadratpodcast@gmail.com

 • Tony

  Wrr panowie.

  W skali budżetów państw Zachodu, to co Musk chce wydać na podróż na Marsa, to jest o wiele mniej niż wydajecie miesięcznie na jednego batonika przy średnich dochodach w Polsce. Matematyka nie kłamie, a w energię odnawialną są inwestowane sumy o rzędy wielkości większe, niż chce wydać Musk. Gdyby on to przeznaczył na energię odnawialną, w skali wydatków świata ta kwota byłaby praktycznie niezauważalna.

  Po drugie zapewne nie wiecie, że podróż na Księżyc spowodowała przyspieszenie rozwoju komputerów o mniej więcej dekadę, gdyż właśnie przez taki czas NASA była odbiorcą ponad 90% produkowanych na świecie części komputerowych. Pisze o tym w swojej książce i mówi na prelekcjach astrofizyk Neal deGrasse Tyson.

  Także nie wiadomo jeszcze, jakie wynalazki może przynieść lot na Marsa, ale niewykluczone, że przełomowe. I na to warto zaryzykować kwotę, która w skali budżetów państw Zachodu jest praktycznie niezauważalna.

  • Marcin Szymański

   Mówiliśmy o tym, że bez wątpienia rozwój technologii kosmicznej ruszy rozwój technologii na Ziemi. Też w tym kontekście sarkastycznie wspomniałem o dziadkach z NASA, którzy smętnie patrzą w niebo, bo im się nic nie opłaca w ekspansji kosmosu. 🙂 O Księżycu wiem – to, że o czymś nie wspominamy, nie znaczy, że o tym nie wiemy. 😀

   • Tony

    Przez chwilę nie mogłem słuchać ani zapauzować i widzę, że dosyć kluczowy fragment mi umknął. Mój błąd.

  • Michał Broda

   Jasne jak się weźmie to z perspektywy wydatków poszczególnych państw to oczywiście już te kwoty nie są takie straszne. Ale to już inny temat jak by świat wyglądał jakby pieniądze przeznaczone na cele wojskowe zostały przekierowane w rozwój ludzkości… W każdym razie tak jak Marcin też pisze- wiadomo że cele “kosmiczne” też przynoszą inne korzyści więc w żadnym wypadku nie disujemy jeżeli tak to zostało odebrane 🙂

 • Miszelek

  Można prościej rozwiązać problem crashujących mikrofonów w FH3.
  Wchodzimy w Ustawienia (koło zębate w menu start) -> Prywatność -> Mikrofon.
  Tutaj wyłączamy mikrofon dla FH3. Mi pomogło.

  • Marcin Szymański

   Dobry pr0 tip, propsuję. 🙂