Kogo obchodzi, że wyszła Yakuza 5? – Rogata Sobota #3

Nikogo! Huehuehuehue.

 

laug

Przezabawne. Skoro mamy to za sobą, to pozwolę sobie jeszcze trochę pocieszyć się, że angielska wersja językowa Yakuzy 5 (PS3) jest dostępna w Europie i USA. To ważne dla osób lubiących wirtualne zwiedzanie prawdziwych miejsc. Ja zawsze bardzo lubiłem The Getaway za Londyn, Sleeping Dogs za Hong Kong i Assassin’s Creed za wycieczki przez Rzym i Paryż. Nie były to gry zasługujące na najwyższe oceny jednak zwyczajnie mam słabość gier akcji pokazujących miejsca z realnego świata – zawsze dodaje mi to kilka procent do klimatu. A Yakuza 5 to najlepszy cyfrowy wypad do Japonii jaki tylko można sobie zafundować.

 

Pisanie petycji, lata męczenia for internetowych, setki postów na GAFie, dyskusje na Reddicie i w końcu się udało. Gra o gangsterskim światku pełnym fortepianowej muzyki, ciepłych ujęć i patosu silnego jak złamanie komuś roweru na głowie, albo przetarcie jego twarzą asfaltu (w Y5 robię takie rzeczy co kilka minut) wyszła u nas dzięki wierze ludzi, wciąż atakujących Segę i Sony. Myślę, że będąc fanem gier wideo i nie znając cyklu warto się nim zainteresować po czymś takim. Wiedząc, że jakaś czysto konsolowa pozycja jest owiana tak mocnym kultem i tylu ludziom tak bardzo zależy na zagraniu w nią warto spróbować jej z czystej ciekawości.

 

Piszę to oczywiście do niezaznajomionych, bo ci którzy skończyli choć jedną Yakuzę już pewnie grają. Mam jednak pewną prośbę do tych, którzy dopiero biorą się za te serię – jak już chwycicie za pada to zróbcie to z myślą “kurde, skończę to choćby nie wiem co” bo (niestety) na początku potrzeba trochę czasu, by zwyczajnie nauczyć się w to grać i zrozumieć o co tu chodzi. Przegadanie też nie pomaga – zdaję sobie z tego sprawę – tylko ten natłok dialogów na początku szybko się odpłaca poznaniem naprawdę nietuzinkowych postaci, których nie ma nigdzie indziej. Będziecie pamiętać je długo. Uwierzcie mi, to jest totalnie koszerna gra bardzo mocno sprzężona z filozofią Mono no aware i pięknie się w niej odnajdująca.

 

***

 

Po ustaleniu najistotniejszego zobaczmy co w zeszłym tygodniu dostarczyło Antlers.pl, stronie tak brzydkiej, że aż ładnej. Zapraszam do stałych działów Wiadomości (newsy, które nikogo), Wygrzebane z głębin (stare gry i zajawki, które nikogo) oraz Fajeczka (luźne sprawy nie pasujące nigdzie indziej):

***

persona5_

Wiadomości

 

  • W ogólnym szale jaki wywołuje już Street Fighter V warto przyjrzeć się SNK Playmore, które szykuje The King of Fighters XIV z zamiarem bycia bijatyką numer 1 na rynku. Brzmi to tak realnie jak obniżenie wieku emerytalnego, ale dobrze wiedzieć, że bijatyki zaczynają się liczyć i ich znów zaczynają ostro walczyć o graczy.
  • Najwspanialsza gra jaka wyjdzie w przyszłym roku, Persona 5, pojawiła się w Game Informerze. Artykuł w największym magazynie na świecie powtórzył wiele starszych informacji oraz dodał, że teraz tytuł będzie kręcić się wokół aktywności naszej grupy postaci, a nie tym jak reagują one na to co dzieje się dookoła. To wbrew spora zmiana w koncepcji serii.
  • Pies, który ma więcej stylu niż my wszyscy razem wzięci, czyli Parappa pojawi się na PS4. Niestety nie jest to wiadomość o nowej części, a o Parappa the Rapper 2 z PS2, ale dobre i to.

***

Wygrzebane z głębin

businessman

  • To co widzicie wyżej to opis jednej z postaci wciągniętych przez katamari w Katamari Damacy. Uwielbiam tę serię właśnie za takie szczegóły i to, że nawet najmniejsza drobnostka ma pomysłowo przygotowany opis czekający na nas w menu gry.

pokemonkey

ryuchun

  • To nie jest fanowska okładka, to oficjalny cover szykowany dla pre-orderowców Street Fightera V w Japonii!

***

Fajeczka

 

shin-godzilla

  • Nadchodzi nowa Godzilla, pierwsza od dwunastu lat produkcji japońskiej. Czy jaram się? To za duże słowo, ale i tak czekam bo to przecież najfajniejszy stwór na ziemi, w którego porannej kupie zmieściłby się wszystkie Transformersy.
  • Jeżeli macie ochotę znaleźć większe ciekawe teksty to przejrzyjcie najnowsze Dobre Linki. W Arcade Coolture poznać można za to losy Last Blade 2, a w osobnym tekście mocno rozwinąłem się na temat tego, że Remake Final Fantasy VII będzie wydawany w częściach.

 

***

Miłej soboty, dzięki za czytanie o niszowych giereczkach! Tu naprawdę liczy się każde wsparcie. Niech weekend będzie z wami i uszykujcie sobie jakiegoś zakurzonego starego jRPG-a na święta, takiego o jakim nikt nie rozmawiał od lat. Koszerności.

 

~Cascad