Kartka z kalendarza, 7 stycznia – Flash Gordon / Zombie Studios (seria Spec Ops)

Witam w sobotniej Kartce z kalendarza, dzisiaj jest 7 stycznia i odchodzimy Dzień Dziwaka.

Miłej lektury

Flash Gordon

Flash Gordon to komiksowa space opera autorstwa amerykańskiego rysownika Alexa Raymonda, która zadebiutowała 7 stycznia 1934 roku. Powstała jako odpowiedź na bardzo popularny w owym czasie komiks o kosmicznych przygodach Bucka Rogersa. Rogers był ogromnym sukcesem komercyjnym. Rysunkowe historie oraz wszelkie związane z marką gadżety sprzedawały się jak świeże bułeczki.

Wydawnictwo King Features Syndicate, które miało w swoim portfolio uznanego Popeye, zapragnęło stworzyć własnego kosmicznego bohatera. Pierwotnie chciano wykorzystać do tego celu markę John Carter, ale rozmowy spełzły na niczym. Poproszono Alexa Raymonda o stworzenie nowej postaci. Pierwotna wizja artysty została odrzucona, dopiero drugi pomysł został zaakceptowany i opublikowany. Drukowane w gazetach krótkie opowieści spodobały się czytelnikom i dorównywały popularności tym z Buckiem Rogersem. Za popularnością poszła sprzedaż gadżetów.

Komiks opowiadał o losach tytułowego Flasha Gordona oraz jego towarzyszy: Dale Arden oraz dr. Hansa Zarkova. Ziemia znajduje się na kursie kolizyjnym z planetą Mongo. Dr Zarkov samodzielnie konstruuje rakietę kosmiczną, porywa Gordona oraz Arden i udaje się na planetę, gdzie musi stawić czoła imperatorowi Mingowi Bezlitosnemu, okrutnemu władcy Mongo.

W latach 30. XX wieku komiksy z Flashem Gordonem regularnie ukazywały się w ok. 130 gazetach na całym świecie i zostały przetłumaczone na 8 języków. Ukazywał się również w Polsce pod tytułem Błysk Gordon. Nie wszędzie jednak kosmiczne przygody zostały dobrze przyjęte. W nazistowskich Niemczech komiks był bezwzględnie zakazany, natomiast w faszystowskich Włoszech przygody Gordona ukazywały się tylko w dwóch gazetach. Wybuch II Wojny Światowej przerwał ciągłość publikacji w wielu europejskich krajach. Po zakończeniu działań wojennych komiksy zaczęły być ponownie publikowane oraz zadebiutowały w kilku nowych państwach.

Popularność Flasha Gordona nie malała, a sam komiks okazał się bardzo ważny w popularyzowaniu i kształtowaniu późniejszej literatury science fiction. Pojawiały się nawet głosy, że Alex Raymond jest najważniejszym autorem gatunku, mimo że nigdy nie publikował jako artysta sci-fi. Flash Gordon uważany jest również za jednego z pierwszych komiksowych superbohaterów, na którym wzorowane były postacie Supermana czy Batmana.

W Polsce marka jest obecnie znana głównie za sprawą pełnometrażowego filmu z 1980 roku. Nie był to kasowy hit, zwrócił się producentom, ale jedynie nieznacznie. Mimo to jest otoczony sporym uwielbieniem, głównie za sprawą muzyki skomponowanej przez legendarny zespół Queen.

Dzisiaj Flash Gordon to troszkę przyprószona siwizną, zapomniana marka. W latach 2007 –2008 pojawił się serial przenoszący fabułę serii na współczesne realia, ale zasłużenie nie zdobył popularności. Być może marka nieco odżyje za sprawą pełnometrażowego filmu, który podobno ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Zombie Studios

Zombie Studios było niezależnym studiem tworzącym gry wideo, zapamiętanym głównie jako twórcy oryginalnych odsłon serii Spec Ops. Zostało założone w Seattle z inicjatywy Joanny Alexander oraz Marka Longa w 1994 roku.

Studio zaczynało od skrajnie ubogiego połączenia gry wyścigowej w stylu serii Wipeout z grą sportową o nazwie Locus. Kolejne autorskie projekty również nie zachwycały, jedynie port platformówki 2D Pitfall: The Mayan Adventure jest pozycją, którą nawet dzisiaj warto polecić.

Przełom przyszedł w 1996 roku przy okazji premiery ich piątek gry opartej o markę ZorkZork Nemesis: The Forbidden Lands. Po tej przygodówce w stylu Mysta studio zaczęło produkować dużo bardziej złożone oraz lepsze jakościowo produkcje ze sztandarowym dla studia Spec Ops na czele. Była to realistyczna (jak na tamte czasy), taktyczna strzelanina TPP pozwalająca na wcielenie się w amerykańskich Rangersów biorących udział we współczesnych konfliktach militarnych. Był to swego rodzaju pradziadek późniejszego Hidden & Dangerous, czy też serii ARMA. Militarne klimaty chyba najbardziej odpowiadały ekipie, bo większość ich gier była produkcjami o charakterze wojskowym. Co prawda zdarzały się odstępstwa od normy jak symulator płetwonurka Body Glove‘s Bluewater Hunter czy przygodówki środowiskowe oparte o disneyowską licencję filmu Atlantyda: Zaginiony ląd, ale były to sytuacje bardzo rzadkie.

Zainteresowanie militariami przełożyło się na współpracę z Amerykańska Armią. Owocem jej była produkcja oprogramowania szkoleniowego dla żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych, oprogramowania użytkowego potrzebnego wyłącznie na potrzeby wojska oraz produkcji gier propagandowych, wśród których znalazła się równie ultra popularna, jak i wymagająca sieciowa strzelanina America‘s Army.

Pierwszy naprawdę rozpoznawalny hit studia, przytaczany wcześniej Spec Ops, doczekał się kilku kontynuacji oraz dodatków, po czym prawa do marki przeszły to Take Two Interactive. Na zlecenie 2K Games Niemcy ze studia Yager Development stworzyli najgłośniejszą, bardzo odważną odsłonę serii, Spec Ops; The Line, która zerwała z realizmem na rzecz prostszej mechaniki podlanej bardzo ciężkim, nieprzyjemnym klimatem.

Samo Zombie Studios po wielu latach produkcji przedstawiających współczesne konflikty militarne zmieniło swoje zainteresowania. W 2009 i 2010 roku ukazały się gry bazujące na horrorze Piła, a potem firma skupiła się na nieco futurystycznej, taktycznej strzelance sieciowej Blacklight. Zostało dosyć niespodziewanie zamknięte 7 stycznia 2015 roku, po 21 latach działalności. W tym wypadku powodem nie były problemy finansowe a przejście ich założycieli na emeryturę. Dwójka pracowników Andy Kipling oraz Russell Nelson odkupili prawa do marki Blacklight: Retribution, utworzyli studio Builder Box (później przemianowane na Hardsuit Labs) i zatrudniła większość swoich kolegów. Studio funkcjonuje po dziś dzień, a Blacklifgt; Retribution radzi sobie całkiem nieźle na rynku frituplejek.

Jakub Antoniuk

Zza winkla drobne poprawki wprowadza Michał “Emjoot” Jankowski