Kartka z kalendarza, 6 lutego – dużo dobra

Witam serdecznie w pierwszej w tym tygodniu Kartce z kalendarza. Z powodu mojego urlopu, wyjazdów, urodzin Preza oraz Winfrida i ogólnego braku czasu na porządne przygotowanie się dzisiejsza Kartka jest skromniejsza w treść, ale bogatsza pod względem tematyki. Jutro wracamy do starej formy. A może taka bardziej wam odpowiada? Piszcie w komentarzach. Przy okazji dzisiaj mamy 6 lutego, 37 dzień 2017 roku, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu oraz Dzień Najwyższej Izby Kontroli.

Lego Przygoda

3 lata temu, 6 lutego 2014 roku, na ekranach (amerykańskich) kin pojawiła się Lego Przygoda, pierwszy w historii kinowy film oparty o klocki Lego.


Threes

Również 3 lata temu nagle pojawiła się mała gra na telefony o nazwie Threes. To była mała rewolucja w mobilnym giereczkowie. Celem było łączenie ze sobą kafelków z cyframi w taki sposób, aby stworzyć największego możliwego wyniku. Grający był ograniczony wyłącznie do czterech ruchów w linii poziomej lub pionowej.


Mo-Do

4 lata temu, 6 lutego 2013 roku samobójstwo popełnił Mo-Do, włoski muzyk wykonujący muzykę w stylu eurodance, autor bardzo popularnego w klubowym środowisku utworu Eins, Zwei, Polizei z 1994 roku. Hit niejednej szkolnej dyskoteki tamtego okresu. Miał 47 lat.


Falco

19 lat temu, 6 lutego 1998 roku na Dominikanie w wyniku wypadku samochodowego zginął Falco, austriacki muzyk, popularny w latach 80. oraz 90. Autor takich przebojów jak Rock Me Amadeus, Jeanny czy Out of the Dark (Into the Light). Jeden z nielicznych niemieckojęzycznych wykonawców, który odnosił sukcesy w krajach nieniemieckojęzycznych. Dobrze znany również w Polsce. Miał 40 lat.


Star Wars: Dark Forces

22 lata temu, 6 lutego 1995 roku ukazało się Dark Forces, pierwszy gwiezdnowojenny FPS, który dał, początek bardzo popularnej pod koniec i na przełomie XX I XXI wieku serii Jedi Knight. Była to historia Kyle’a Katarna, najemnika pracującego na usługach Sojuszu Rebeliantów. To Kyle Katarn był odpowiedzialny (obok Brii Tharen, wielkiej miłość Hana Solo, twilekanka Rianny Saren oraz kilku mniej znanych osób) za kradzież części planów pierwszej Gwiazdy Śmierci.


Jack Kirby

6 lutego 1994 roku w wieku 77 lat zmarł Jack Kirby, amerykański rysownik komiksów głównie znany ze współpracy z komiksowym potentatem – Marvel Comics. W latach 60. wspólnie ze Stanem Lee stworzył wiele znaczących postaci i grup, m.in. Fantastyczną Czwórkę, X-Men oraz Hulka. Najbardziej znany jest jako rysownik, który na początku lat 40. XX wieku wspólnie z pisarzem Joem Simonem stworzył postać Kapitana Ameryki.


Jerry Holkins

41 lat temu, 6 lutego 1976 roku urodził się Jerry Holkins, pisarz, współzałożyciel i współautor internetowego komiksu dla graczy Penny Arcade.


David Hayter

Dzisiaj swoje 48 urodziny obchodzi David Hayter, amerykański aktor i scenarzysta o kanadyjskich korzeniach. Nam powiniem najbardziej być znany ze wcielenia się w rolę Solid Snake’a w anglojęzycznych odsłonach serii Metal Gear Solid. W role wcielał się w latach 1998 – 2010. Poza giereczkowem możecie go kojarzyć jako współautora scenariusza do filmu Watchmen: Strażnicy oraz dwóch pierwszych filmów kinowych o X-Menach.


Akira Yamaoka

6 lutego 1968 roku urodził się Akira Yamaoka, japoński muzyk i kompozytor związany głównie z Konami. Do najbardziej znanych jego dzieł należy zaliczyć większość gier z serii Silent Hill. poza tym odpowiedzialny był za ścieżki dźwiękowe do takich tytułów jak seria Dance Dance Revolution, Contra: Shattered Soldier czy Castlevania: Symphony of the Night.


Axl Rose

Dzisiaj swoje 55 urodziny obchodzi Axl Rose, amerykański wokalista rockowy, autor tekstów, producent, muzyk, multiinstrumentalista, lider zespołu Guns N’ Roses oraz od 2016 roku koncertowy wokalista zespołu AC/DC.


Mike Farrell

78 lat temu, 6 lutego 1939 roku urodził się Mike Farrell, amerykański aktor telewizyjny najbardziej znany z roli B. J. Hunniccutta w serialu M.A.S.H., chirurga służącego w szpitalu polowym MASH 4077 podczas wojny w Korei.

Jakub Antoniuk