Kartka z kalendarza – 6 grudnia

W dzisiejszej Kartce z kalendarza z okazji przypadającej na dzień dzisiejszy dwudziestej rocznicy debiutu powspominajmy Parappa the Rapper, niecodzienną grę muzyczną autorstwa japońskiego studia NanaOn-Sha. Założycielem studia, jak i pomysłodawcą Parappa the Rapper był Masaya Matsuura, zaś samo studio bardzo często zabierało się za produkcję gier muzycznych.

Parappa the Rapper zadebiutował na japońskim rynku 6 grudnia 1996 roku na pierwszym Playstation, była to druga produkcja studia. Pierwsze co rzucało się w oczy to specyficzna, prosta, ale czytelna, spriteowa oprawa graficzna autorstwa amerykańskiego artysty Rodneya Greenblat. Otoczenie było trójwymiarowe, niskopoligonowe zaś wszystkie postacie były płaskie, jakby wyciętymi z kartonu. Bohaterem był tytułowy Parappa, człekokształtny pies-ziomal, rymujący w różnych, dziwnych okolicznościach. Rozgrywka opierała się na wciskaniu w odpowiednim momencie określonych przycisków na padzie, każde prawidłowe przyciśniecie sprawiało, że Parappa rapował czysto, skucha zaś skutkowała milczeniem lub niepoprawnym wykonaniem czynności. Parappa powtarzał rymy za swoimi towarzyszami, Cebulą – mistrzem wschodnich sztuk walk, policjantką Łosicą, która udzielała lekcji prowadzenia samochodu czy sprzedawcą Jaszczurką.

Gra była całkiem sporym sukcesem finansowym, sprzedało się ok. 1,5 miliona kopii gry na całym świecie. Produkcja doczekała się w 2001 roku kontynuacji przeznaczonej na konsolę Playstaion 2 oraz w 2006 roku remaku na PSP. Kilka dni temu na konferencji Playstation Experience 2016 został zapowiedziany kolejny remake pierwszej odsłony serii, tym razem na konsolę Playstation 4. Wersja demo już jest dostępna do pobrania, przewidywana data premiery to przyszły rok. Marka poza grami obecna była również w telewizji, na początku XXI stulecia w Japonii emitowany był 30 odcinkowego serial animowany.

Jakub Antoniuk