Kartka z kalendarza – 3 grudnia

W dzisiejszej Kartce z kalendarza powspominamy pierwsze Playstation, symbol konsolowego giereczkowa drugiej połowy lat 90., dla niektórych z nas pierwsza konsola w życiu.

Początków konsoli należy wyszukiwać w czasach gdy Sony wspólnie z Nintendo pracowało nad rozszerzoną wersją SNES-a – SNES-CD. Sony było odpowiedzialne za dostawę czytników CD oraz pomagało przy architekturze systemu. Jednak z powodu różnicy zdań Nintendo zakończyło współpracę i kontynuowało projekt wspólnie z Phillipsem, Sony zaś rozpoczęło prace nad własną konsolą nazwaną później Playstation.

Konsola zadebiutowała w Japonii 22 lata temu – 3 grudnia 1994 roku i od razu stała się hitem sprzedażowym mimo faktu, że nie mogła pochwalić się zbyt bogatą bazą gier. Było ich zaledwie 8 i trudno było znaleźć wśród nich – poza Ridge Racer – tytuły, które sprzedawałyby konsolę. A mimo to poszło ponad 2 miliony sztuk w przeciągu pół roku. Spora była w tym zasługa ceny, znacząco niższej niż najmocniejszego konkurenta – Saturna. Dosyć szybko zaczęły pojawiać się kolejne gry od studiów zewnętrznych, pokazujące moc i możliwości konsoli jak choćby Battle Arena Toshinden, Air Combat czy oparte o anime Captain Tsubasa J: Get in the Tomorrow. A największe hity dopiero miały nadejść.

To na platformie Sony zadebiutowały takie serie jak Syphon Filter, Twisted Metal, Medal of Honor, Resident Evil, Silent Hill, Crash Bandicoot, Gran Turismo czy Spyro. Sprzęt miał bardzo długi żywot, produkcji zaprzestało dopiero po 12 latach, w 2006 roku, 6 lat po premierze następczyni – Playstation 2. Sprzedało się ponad 100 milionów konsol, co w owym czasie było niekwestionowanym rekordem w kategorii konsol stacjonarnych. Tytuł najlepiej sprzedającej się gry przypadł Gran Turismo z ponad 10 milionami sprzedanych kopii.

Jakub Antoniuk