Kartka z kalendarza, 19 stycznia – Dark Void / Rod Evans (Deep Purple, Captain Beyond)

Witajcie w Kartce z kalendarza, jedynym słusznym źródle wiedzy starożytnej. Dzisiaj mamy 19 stycznia i obchodzimy dzień prażonej kukurydzy.

Dark Void

Giereczkowo jest zróżnicowane. Są studia, które czego by nie wydały zamieniają to w złoto, a są takie, które w najlepszym wypadku stworzą coś średniego, o czym zapomina się bardzo szybko. Dzisiaj przyjrzymy się temu drugiemu przypadkowi – poznamy studio Airtight Games ich debiutancką produkcję zatytułowaną Dark Void.

Airtight Games powstało w 2004 roku w Redmond, mieście gdzie mieści się główna siedziba Microsoftu oraz Nintendo of America Inc. W skład zespołu weszli byli pracownicy Microsoft Game Studios, odpowiedzialni między innymi za Crimson Skies: High Road to Revenge, FASA Studio oraz Will Vinton Studios, przodka studia filmowego Laika, znanego choćby z kinowej adaptacji Koraliny Neila Gaimana.

Ich debiutancka gra – Dark Void – ukazała się równo 7 lat temu – 19 stycznia 2010 roku na PC, Xboxa 360 oraz Playstation 3. Jest rok 1938. nazywamy się Will i jesteśmy pilotem. Wspólnie z przyjaciółką rozbijamy się samym centrum Trójkąta Bermudzkiego, który okazuje się być wejście do drugiego wymiaru zamieszkałego przez mechaniczną rasę obcych. Naszym celem jest przeżyć, uciec, zapobiec inwazji obcych na Ziemię oraz uratowanie pozostałych rozbitków.

Typowe gry TPP polegają na tym, że poruszamy się na płaszczyźnie horyzontalnej. Zmiany są powolne i nie zakłócają naszej percepcji. Autorzy Dark Void mieli zupełnie inny pomysł na rozgrywkę. Dzięki użytkowaniu plecaka odrzutowego poruszaliśmy się bardzo często na płaszczyźnie wertykalnej. Wystające ze ścian budowli podesty czy balkony zamieniały się w mury, za którymi się kryliśmy i ostrzeliwaliśmy. Kamera ustawiała się w taki sposób, abyśmy mieli złudzenie poruszania się w klasyczny sposób, ale zachowanie otoczenia przypominało, że działamy w innym środowisku. Ten efekt robił wrażenie, może nie zmieniał diametralnie samekj rozgrywki, ale dawał nieco inne odczucia. Niestety nie ma róży bez kolców. Zmiana perspektywy zwłaszcza w momentach ostrej wymiany ognia dla niektórych osób okazała się zbyt drastyczna, tracili na chwilę orientację i gubili. Sam jestem niechlubnym przykładem takiej osoby. Nie byłem w stanie długo grać w Dark Void, mimo że miał ciekawy pomysł.

Studio Airtight Games wydało jeszcze kilka gier, wśród których każda w jakiś sposób starała się gryźć temat w innowacyjny sposób. Quantum Conundrum było logiczną grą FPP, gdzie bawiliśmy się zmianami struktur różnych materiałów. Murdered: Soul Suspect natomiast w oryginalny sposób pokazało, że w gatunku przygodówek można jeszcze wprowadzić nowe mechaniki i przy tym wszystko zepsuć niepotrzebnymi elementami zręcznościowymi. Dziś po studiu nie ma już śladu, zostało zlikwidowane po 10 latach funkcjonowania i kilku przeciętnych grach.

Red Evans (Deep Purple, Captain Beyond)

Muzyczne legendy często są postrzegane przez pryzmat okresu największej popularności, mało kto pamięta ciężkie czasy debiutu, gdy zespół często dopiero się kształtował, nabierał muzycznej formy. Często zapomina się o ludziach, którzy byli bardzo kluczowi, ale z różnych powodów nie dotrwali do czasów największej sławy.

Deep Purple to brytyjska legenda. Obok Led Zeppelin i Black Sabbath uważana za pioniera hard rocka i heavy metalu, chociaż niektórzy członkowie zespołu uważają, że ich muzyki nie da się przypisać do jednego konkretnego gatunku. Największe sukcesy zespół odnosił w latach 70. ale początki to końcówka szalonych lat 60. i dosyć odmienny skład osobowy. To wtedy wokalistą zespołu był urodzony 19 stycznia 1947 roku, obchodzący dzisiaj swoje 70. urodziny Rod Evans.

Na początku był chaos i w przypadku Deep Purple, a dokładnie rzecz biorąc Roundabout, nie była to przenośnia. Zespół na dobrą sprawę nie zdążył prawidłowo funkcjonować, kiedy musiał zostać rozwiązany. Wszystko za sprawą potencjalnego wokalisty i założyciela Chrisa Curtisa, który miał mnóstwo niedorzecznych pomysłów, które nie podobały się pozostałym członkom zespołu i doprowadziły do rozwiązania bandu, zanim ten zrobił cokolwiek znaczącego stworzyć. Powstały tylko dwa utwory z repertuaru innych zespołów oraz autorski utwór instrumentalny.

Klapa nie zraziła, po pewnych zmianach personalnych udało się skompletować pełny skład, którego wokalistą został wspomniany wcześniej Rod Evans, członek zespołów The Horizons oraz The Maze. Nazwa Deep Purple została przyjęta nieco później, a inspiracją był standard muzyczny o tej samej nazwie.

Zespół w początkowej fazie swojego istnienia grał typowy rock głównego nurtu, inspirowany dokonaniami zespołu Vanilla Fudge. To z Evansem powstały pierwsze hity zespołu Kentucky Woman czy Hush, który dotarł do czwartego miejsca amerykańskiej listy Billboard. W ciągu jednego roku Evans nagrał wspólnie z zespołem aż trzy albumy studyjne, które miały całkiem dobry odbiór w Stanach Zjednoczonych, ale przeszły bez echa w rodzinnej Wielkiej Brytanii. Po trzecim albumie drogi zespołu i wokalisty rozeszły się. Głównym powodem była chęć emigracji do Stanów.

Po odejściu z zespołu Evans zniknął z muzycznej sceny na dwa lata. W 1971 roku ukazał się solowy singiel artysty, a rok później pojawił się na czele formacji Captain Beyond, jednego z najlepszych hard-prog-rocków tamtej epoki. Po wydaniu drugiej płyty Captain Beyond zatytułowanej Sufficiently Breathles Evans całkowicie zmienił swoje życie. Porzucił karierę naćpanego muzyka i przez kilka lat pracował w szpitalu jako sanitariusz. W tym czasie Deep Purple zdążyło odnieść największe sukcesy, zdobyć międzynarodową sławę oraz zakończyć działalność.

Na początku lat 80. namówiony przez menedżerów Evans, zebrał muzyków sesyjnych i ruszył w trasę jako The New Deep Purple. Skończyło się na wielkim skandalu i sądem, który przyznał prawowitym członkom grupy odszkodowanie w wysokości 600 000 dolarów. Wokalista stał się bankrutem i wycofał z muzycznej działalności. Jego dalsze losy nie są zbyt dobrze znane. Pogłoski mówią, że imał się różnych zajęć, pracował na stacji benzynowej, czy gospodarstwie zajmującym się hodowlą psów. Po dziś dzień niewiele wiadomo o jego aktualnej sytuacji. Od czasów niesławnego procesu nie pokazuje się publicznie. W 2015 roku były perkusista Captain Beyond Bobby Caldwell podał do wiadomości publicznej, że Evans ‘’radzi sobie całkiem nieźle.

W 2016 został wprowadzony do prestiżowej Rock & Roll Hall of Fame honorującego artystów, które wnieśli zasadniczy wkład w rozwój muzyki rockowej

Jakub Antoniuk