Kartka z kalendarza, 19 marca – Joseph David Kucan, Kane z Command & Conquer

Witajcie w niedzielnej kartce z kalendarza. Dzisiaj z tytułu niedzieli i nadmiaru zajęć temat nieco krótszy, ale mam nadzieję, że równie ciekawy. Dzisiaj przyjrzymy się Kane’owi z serii Command & Conquer, a uściślając Josephowi D. Kucanowi, aktorowi którzy przez długie lata wcielał się w tę rolę.

Miłej lektury.

Joseph David Kucan, Kane z Command & Conquer

Graliście kiedyś w Command & Conquer? Na pewno tak. W swoim czasie to był jedna z najlepszych militarnych strategii czasu rzeczywistego. W ramach tej marki znajdują się trzy podserie, z których pierwsza, Tiberian, jest najważniejsza i najbardziej znana. To w niej ma miejsce walka pomiędzy powołaną przez ONZ Global Defence Initiative, a prowadzoną przez charyzmatycznego Kane’a organizacją terrorystyczną, Bractwem Nod. Choć Kane jest głównym złym w tej serii (i pojawia się również w pierwszym Red Alert) to właśnie on jest najbardziej rozpoznawalną i lubianą postacią. Kto z was nie kojarzy tego charakterystycznego łysola pojawiającego się w filmach przerywnikowych w Tiberian Sun czy Tiberium Wars? W rolę Kane’a wcielał się Joseph David Kucan, który dzisiaj obchodzi swoje 52 urodziny.

Joseph David Kucan urodził się 19 marca 1965 roku. Już jako dziecko związany był z aktorstwem, w wieku 10 lat zaczął grać w społecznościowym teatrze w sztuce zatytułowanej The Riddle Machine. Jako licealista był zaangażowany w Rainbow Company, szkołę dla najmłodszych, której zadaniem była nauka aktorskich podstaw. Kucan przez 8 lat nauki przeszedł wszystkie etapy nauki. Po jej ukończeniu związany był z wieloma różnymi podmiotami, z którymi współpracował z różnym szczęściem. Po latach wrócił do Rainbow Company jako osoba prowadząca zajęcia.

Lata grania sprawiły, że w 1994 roku trafił do giereczkowa. Studio Westwood, które wtedy miało na swoim koncie takie hity jak Eye of the Beholder, rewolucyjną strategię czasu rzeczywistego Dune 2 oraz erpega Lands of Lore: The Throne of Chaos poszukiwało pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie kwestiami filmowymi w grach. Bogate doświadczenia Kacana oraz dotychczasowa, skromna współpraca dubbingowa sprawiły, że był idealnym kandydatem.

Pełnoprawną współpracę rozpoczął od pamiętnego Command & Conquer, w którym odpowiedzialny był za reżyserię i casting. Dodatkowo wcielił się po raz pierwszy we wspomnianego wcześniej Kane’a. To dzięki tej roli gracze usłyszeli o nim po raz pierwszy, a on sam stał się ikoną. Z rolą był związany przez długie 15 lat, pojawiając się w każdej odsłonie tyberyjskiej sagi, czasem z większym poświęceniem, niż może nam się wydawać. Sceny do Tiberian Sun były kręcone w czasie gdy ledwo co zakończył chemioterapię. Kucan znalazł się w giereczkowej Księdze Rekordów Guinnessa jako aktor najdłużej wcielający się w jedną postać w giereczkowie.

Jakub Antoniuk