Kartka z kalendarza, 19 grudnia – Jeremy Soule

W dzisiejszej Kartce z kalendarza przyjrzyjmy się postaci Jeremy’ego Soula, jednego z najbardziej znanych kompozytorów ścieżek dźwiękowych do gier wideo.

Soule urodził się 19 grudnia 1975 roku w małym miasteczku Keokuk w stanie Iowa. Pochodzi z rodziny artystycznej, jego ojciec był nauczycielem muzyki zaś matka graficzką. Swoje zainteresowanie muzyką młody Soule zaczął objawiać w wieku pięciu lat. Rozpoczął wtedy naukę gry na pianinie a z czasem, gdy jego rodzice i nauczyciele zauważyli jak wielkim talentem jest obdarzony zaczął pobierać prywatne lekcje od profesorów z Uniwersytetu Western Illinois. Bił się z myślami czy nie wyspecjalizować się jako pianista, ale ostatecznie podjął decyzję, że bardziej mu podchodzi komponowanie muzyki.

soule-2Jako zapalony gracz widział swoją przyszłość właśnie w tej branży, więc pierwsze demo wysłał do amerykańskiego oddziału Square oraz LucasArts. Próbka twórczości młodego artysty bardzo spodobała się kwadratowym i dwa tygodnie po wysłaniu dema Soule pracował w Seattle nad muzyką do jRPG-a na SNES-a Secret of Evermore. Dzięki Soulowi gra zyskała nie tylko przyjemną ścieżkę dźwiękową, ale również niespotykane wówczas w grach dodatkowe efekty dźwiękowe tła jak powiew wiatru czy szum oceanu.

Gdy Square przeniosło się do Los Angeles a współtwórca Monkey Island Ron Gilbert opuścił LucasArts zaproponował Soulowi posadę kompozytora w jego nowej firmie Humongous Entertainment skupiającej się na produkcji gier dla dzieci. W ciągu trzech lat powstało 11 ścieżek dźwiękowych autorstwa Soule’a do takich serii jak Freddi Fish, Pajama Sam czy Putt-Putt.

W stworzonym jako firma-córka Cavedog Entertainment poznał projektanta gier wideo Chrisa Taylora, dla którego stworzył ścieżkę dźwiękową do strategii czasu rzeczywistego Total Annihilation. Jak w przypadku Secret of Evermore również i tutaj wkład Soule’a był większy niż skomponowanie muzyki. Po pierwsze tytuł pierwotnie miał nazywać się Partial Annihilation, ale za namową Soule’a zmieniono go. Drugą, ważniejszą kwestią było zaangażowanie prawdziwej orkiestry symfonicznej do nagrania ścieżki dźwiękowej. Było to zadanie dosyć ryzykowne, ale Soule postawił wszystko na jedną kartę, zadeklarował, że w przypadku wtopy zgodzi się na znacznie niższe honorarium. Na szczęście nie musiał z niego rezygnować, sama ścieżka dała mu pierwszą w życiu nagrodę i zielone światło na komponowanie kolejnych ścieżek w podobnym stylu.

Aktualnie Jeremy Soule to jedna z ikon kompozytorskich w branży gier wideo, przez niektórych jest nazywany Johnem Williamsem gier wideo. Jego charakterystyczny styl jest nie do podrobienia, trudno jest pomylić jego kompozycje z innym autorem. Na swoim koncie Soule aktualnie ma ponad 70 gier, wśród których są takie perełki jak Icewind Dale, Guild Wars 2, Dungeon Siege, SOCOM: US Navy SEALs, Star Wars: Knights of the Old Republic czy obsypane wieloma nagrodami ścieżki z serii The Elder Scrolls.

Jakub Antoniuk