Kartka z kalendarza, 17 grudnia – Mega Man

W dzisiejszej Kartce z kalendarza przyjrzymy jednej z najstarszych marek wśród platformówek – Mega Manowi, w Japonii znanego jako Rockman, który pojawił się po raz pierwszy 29 lat temu – 17 grudnia 1987 roku na NES-ie.

mega-man-01Za serię Mega Man od samego początku odpowiedzialny jest japoński Capcom, który w początkowej fazie istnienia marki odpowiedzialny był również za produkcje. Gry z serii są koktajlem bardzo wymagającej platformówki oraz strzelanki. Według fabuły gry w roku 200x Mega Man został stworzony jako pomocnik laboratoryjny imieniem Rock przez dr Thomasa X. Light oraz jego asystenta dr Alberta W. Wily. W obliczu zdrady ze strony nikczemnego asystenta Rock został przeprogramowany do działań militarnych, przemianowany na Mega Mana zaś dr Wily stał się głównym złym w grze.

Cechą charakterystyczną serii był niemiłosiernie wysoki poziom trudności oraz unikalna w giereczkowie możliwość wyboru poziomu, na którym chcemy grać i w efekcie, z jakim robotem Wilyego chcemy się zmierzyć pod koniec planszy. Mega Man mógł korzystać ze zróżnicowanego uzbrojenia, zmiana pukawki była widoczna poprzez zmianę koloru stroju Mega Mana. Pokonując bossa zdobywaliśmy broń, która była pomocna przy pokonaniu innego robota dr Wilyego. Opłacało się kombinować, poznawać wszystkie słabe i mocne punkty przeciwników, ustawiać kolejność poziomów w taki sposób, aby sukcesywnie zdobywać coraz lepsze uzbrojenie. Mimo, że na pierwszy rzut oka była to zwykła platformówka to po głębszym poznaniu pokazywała swoją głębię i złożoność.

mega-man-05Seria przez cały czas cieszy się ogromną popularnością. W ciągu tych wszystkich lat istnienia na rynku doczekała się niezliczonej ilości odsłon na niemal wszystkie platformy stacjonarne oraz przenośne, nie tylko klasycznych platformówek 2D, ale również gry sportowe, wariacje na temat planszowego Monopolu, bijatyki, strategie turowe, niby jRPG, wyścigi kartów czy celowniczki. Gier 3D było zaskakująco mało, pierwsza – Mega Man: Legends – ukazała się dopiero w 1997 roku na Playstation. 2D jest jednak głównym środowiskiem, w jakim porusza się Mega Man. W 1994 roku pojawił się animowany serial telewizyjny. Kolejny – autorstwa twórców Ben 10 – czeka na premierę.

Jak wspomniał wczoraj na naszej grupie Sebastian Maciejewski NES-owe Mega Many to

(…) były pomysłowe gry, a ukończenie ich dostarczało masę satysfakcji. Bo trudne, a nieliniowy układ leveli i zależności pomiędzy bossami i broniami przedłużały tylko zabawę. W TAMTYM okresie, pomimo tego, że grałem w masę gier niczego tak przemyślanego w kwestiach designów leveli i pomysłów na bronie / przeciwników jak w MM nie znałem.

Jakub Antoniuk