Kartka z kalendarza – 1 Grudnia

Witajcie serdecznie w nowej Kartce z kalendarza, cyklu w którym wspominam wydarzenia z historii giereczkowa. Ci którzy zaglądają regularnie na stronę lub grupę Rozgrywki na Facebooku, znakomicie go znają. Od dzisiaj cykl ten będzie pojawiał się również na stronie. Jeżeli jest to Wasz pierwszy kontakt z “Kartką” to mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu i zostaniecie jego stałymi czytelnikami. Piszcie w komentarzach, co myślicie, co się Wam się podoba, a co ewentualnie przeszkadza – Jakub.

W dzisiejszej Kartce z kalendarza wspólnie obchodzimy 64 urodziny GLaDOS a dokładniej rzecz ujmując Ellen McLain, która wcieliła się w tą postać w serii Portal.

Elen McLain urodziła się 1 grudnia 1952 roku w Nashville w stanie Tennessee, jest operującą sopranem śpiewaczką operową oraz od stosunkowo niedawna również aktorką podkładająca głos pod gry wideo oraz filmy. Swoją przygodę z gierekowem zaczęła skromnie w Half-Life 2 jako szczekaczka w służbie sił porządkowych Kombinatu. Jej kolejna rola sztuczna inteligencja GLaDOS w Portalu została zauważona i doceniona przez graczy, którzy wręcz zakochali się w kreacji zimnej, bezlitosnej sztucznej inteligencji z poczuciem czarnego humoru. Akademia Sztuk i Nauk Interaktywnych doceniła tą rolę i uhonorowała Elen nagrodą za najlepszą grę aktorską. Nagrana na potrzeby napisów końcowych piosenka Still Alive w której Elen śpiewa jako GLaDOS jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek rodem z giereczkowa. Pomysł z nagrywaniem utworów z GLaDOS został jak do tej pory powtórzony jeszcze dwa razy, przy okazji gier Portal 2 oraz Lego Dimensions.

Elen McLain wystąpiła w filmie Paficic Rim podkładając głos pod komputer Jaeger, reżyser filmu Guillermo del Toro zażyczył sobie, aby użyć tego samego filtru by brzmiała jak GLaDOS. Po za giereczkowem ostatnim czasem Ellen McLain pojawia się w innych formach jako aktorka. Zagrała wróżkę w internetowym serialu Wish It Inc. oraz wspartym przez Kickstarter filmie Winning Dad.

Jakub Antoniuk