Kalendarium Rozgrywki – 9 maja

Witajcie we wtorkowym wydaniu Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj mamy 9 maja, 130 dzień roku, obchodzimy Dzień Unii Europejskiej upamiętniający ogłoszenie planu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Z wydarzeń mało istotnych, ale wartych odnotowania pragnę przypomnieć, że 46 lat temu, 9 maja 1971 roku oficjalnie otworzono halę widowiskowo-sportową Spodek w Katowicach.

Miłej lektury.

Dave Gahan

55 lat temu, 9 maja 1962 roku urodził się Dave Gahan, wokalista zespołu Depeche Mode. Młodość miał bardzo burzliwą, w bardzo młodym stracił ojca, który jak się później okazało nie był jego biologicznym ojcem. Biologiczny ojciec natomiast zniknął rok po ujawnienia prawdy. Młody Dave miał kłopoty z prawem i ostateczne trafił do poprawczaka. Ukończył trzyletnią szkołę, po której miał uprawnienia do projektowania okien wystawowe w centrach handlowych. Przygodę z muzyką zaczął bardzo przypadkowo, był obecny na próbie zespołu. Gdy kapela zaczęła grać po prostu zaczął śpiewać. Pozostali, przyszli członkowie zespołu Depeche Mode obecni przy tym po pewnym czasie zaproponowali Dave’owi współpracę. Grający synth pop zespół zdobył sporą popularność, późniejsze brzmienie zespołu poszło w kierunku mroczniejszej elektroniki. Za sukcesami szły kłopoty, uzależnienie od narkotyków oraz problemy z prawem spowodowane buntowniczą naturą Gahana. Przedawkowanie narkotyków skutkowało zatrzymaniem pracy serca w 1996 roku, tylko szybka interwencja medyczna go uratowała. Po odwyku w 2001 roku równolegle do pracy w Depeche Mode zaczął udaną karierę solową. Zespół, którego jest wokalistą może pochwalić się wyjątkową, bardzo oddaną publiką, której sposób funkcjonowania jest bliski subkulturom. Również w Polsce jest wielu wielbicieli zespołu i Dave’a. Na każdym koncercie zespołu w Polsce byli bardzo dobrze widoczni.

Czterej pancerni i pies

51 lat temu, 9 maja 1966 roku ukazał się pierwszy odcinek serialu “Czterej pancerni i pies”, wojenna opowieść o losach czteroosobowej załogi czołgu Rudy 102 oraz ich wiernego towarzysza, owczarka niemieckiego Szarika. 21-odcinkowa seria powstała na podstawie opowiadania Janusza Przymanowskiego pod tym samym tytułem wydanym w 1964 roku. Serial zdobył ogromną popularność, a za tym również mało znana przed premierą serialu książka zdobyła uznanie. Sukces zachęcił autora do napisania kontynuacji. Sam serial mimo II wojennej tematyki był dosyć lekki w odbiorze, familijny, poważne sytuacje przedstawiające życie na froncie były przeplatane lżejszymi, komediowymi scenami. Serial był pozbawiony ciężkiej martyrologii typowej dla polskiego kina tego okresu. Bawił i uczył, choć raczej prawdy historycznej korzystnej dla propagandy władz PRL-u. W 2008 roku miała miejsce specjalna emisja serialu z komentarzem historyków, którzy przedstawiali rys historyczny konkretnych odcinków, weryfikację przedstawionych faktów i ewentualne odkłamanie ich. Z serialu pochodzi słynny utwór Edmunda Fettinga “Deszcze niespokojne

Soldat

15 lat temu, 9 maja 2002 roku ukazała się pierwsza wersja “Soldata”, dwuwymiarowej sieciowej strzelaniny autorstwa Michała Marcinkowskiego – wówczas studenta informatyki. “Soldat” był dosyć prostą graficznie, ale bardzo wciągającą i oferującą wiele trybów rozgrywki produkcją, którą można nazwać dzieckiem “Wormsów” i” Quake’a”. Dwuwymiarowe scenerie przypominały swoją konstrukcją serię o zwichrowanych dżdżownicach, natomiast tempo rozgrywki, tryby rozgrywki, a nawet paleta barw bliska była pierwszemu “Quakeowi”. Wokół gry zebrała się spora społeczność, istniały ligi i turnieje. W 2009 roku Marcinkowski przekazał rozwój tytułu kolejnym twórcom. Obecnie stoi na czele małego studia Transhuman Design, które ma na swoim koncie takie niezależne produkcje jak “King Arthur’s Gold” oraz recenzowanego przeze mnie w ubiegłym roku “Butcher”

Jakub Antoniuk