Kalendarium Rozgrywki – 8 maja

Witajcie po weekendzie w Kalendarium Rozgrywki. Udało się skorzystać z ładnej pogody i spędzić weekend aktywnie? Pozdrowienia dla Szokiza, siniaki szybko znikną.

Dzisiaj mamy 8 maja, obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Z wydarzeń ciekawych, ale mało istotnych warto odnotować, że 28 lat temu, 8 maja 1989 roku ukazało się pierwsze wydanie Gazety Wyborczej.

Miłej lektury.

Coca-Cola Company

131 lat temu, 8 maja 1886 roku założona została przez Asa Griggsa Candlera firma Coca-Cola Company, obecnie największy producent napoi bezalkoholowych, właściciel i producent najpopularniejszego napoju orzeźwiającego na świecie – Coca-Coli. Receptura najpoju powstała dzięki aptekarzowi z Atlanty, Johnowi Pembertonowi, który podczas wojny secesyjnej został ranny i w trakcie leczenia uzależnił się od kokainy i morfiny niezbędnych do uśmierzenia bólu. Wówczas nie znano tak dobrze tych składników i były łatwiej dostępne. Stworzony na bazie liści koki i orzechów kola napój miał służyć jako uśmierzenie dla jego nerwów. Pembertonow później zaczął sprzedawać swój napój. Sprzedaż jednak nie szła zbyt szczególnie. Wspomniany Candler, wspólnik Pembertonowa rozkręcił interes i dzięki reklamie napój z szybkim czasie zdobył sporą popularność w Stanach. Aptekarz zmarł w 1888 roku a Candler z czasem usunął z receptury szkodliwe składniki. Receptura po dziś dzień jest tajna (a przynajmniej utrzymują, że taka jest). Coca-Cola za czasów Pembertona sprzedała się w ilości 9 szklanek dziennie, dzisiaj na całym świecie w ciągu jednego dnia sprzedaje się milion butelek tego napoju. Poza sztandarową marką koncern dzisiaj produkuje wiele innych napojów jak Fanta, Sprite oraz Powerade czy lokalna Kropla Beskidu.

David Attenborough

91 lat temu, 8 maja 1926 roku urodził się David Attenborough, brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej, pisarz, podróżnik, narrator wielu programów przyrodniczych. Jako pracownik brytyjskiej telewizji BBC, z która był związany od lat 50. stworzył wiele programów popularnonaukowych opowiadających o świecie roślin i zwierząt. Za swoją działalność naukową został wielokrotnie odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w tym tytułem szlacheckim od królowej Elżbiety II. Na jego cześć jeden z gatunków ryb pancernych został nazwany Materpiscis attenboroughi a gatunek dzbanecznika Nepenthes attenboroughii.

Hiromu Arakawa

44 lat temu, 8 maja 1973 roku urodzIła się Hiromu Arakawa, japońska rysowniczka komiksowa. Jej kariera rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to została asystentką. Jeszcze w tym samym roku ukazała się jej pierwsza samodzielna praca, komiks Stray Dog, który został opublikowany w magazynie Gekkan Shōnen Gangan. Dwa lata później ukazała się pierwsza odsłona jej jak na razie najbardziej znanej serii – Fullmetal Alchemist, opowieść o braciach w świecie, gdzie najdoskonalszą formą nauki jest alchemia. Seria opowiada o poszukiwaniach Kamienia Filozoficznego. Seria znalazła sporą grupę odbiorców, powstały dwie animowane serie oraz film aktorski. Sama pani Arakawa lubi często przedstawiać siebie w formie krowy w okularach, to nawiązanie do jej dzieciństwa spędzonego na rodzinnej mlecznej farmie.

Jakub Antoniuk