Kalendarium Rozgrywki – 7 kwietnia

Witajcie w piątkowym wydaniu Kalendarium Rozgrywki.

Dzisiaj mamy 7 kwietnia 2007 roku, Świętujemy Dzień Pracownika Służby Zdrowia, Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Bobrów. Z ciekawostek warto odnotować, że 90 lat temu, 7 kwietnia 1927 W USA miał miejsce pierwszy przekaz telewizyjny na dużą odległość (Waszyngton-Nowy Jork) dzięki wykorzystaniu linii telefonicznej.

W dzisiejszym wydaniu Kalendarium Rozgrywki zgodnie z wczorajszą obietnicą prezentuję więcej tematów.

Miłej lektury.

Francis Ford Coppola

78 lat temu, 7 kwietnia 1939 roku w Detroit urodził się Francis Ford Coppola, amerykański reżyser filmowy, scenarzysta oraz producent. Pochodzi z rodziny włoskich imigrantów związanych z przemysłem filmowym, więc oczywiste było, że i on zwiąże się zawodowo z kinem, choć początki jego edukacji związane były ze szkołą wojskową. Dopiero później zaczął tworzyć scenariusze komedii muzycznych oraz reżyserował spektakle teatralne. Z czasem został asystentem Rogera Cormana, reżysera specjalizującego się w niskobudżetowych filmach klasy B. Jego debiut reżyserski miał miejsce w 1962 roku za sprawą filmu “Tonight for Sure”. Zanim powstały jego największe działa w 1971 roku zdążył być doceniony przez Akademię Filmową statuetką Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu. Doceniono pracę, jaką włożył w powstanie scenariusza do filmu “Patton” w reżyserii Franklina J. Schaffnera. Rok później ukazało się jego pierwsze arcydzieło, po dziś dzień wymieniane jako jeden z najlepszych filmów w historii kina. Ojciec chrzestny, adaptacja gangsterskiej opowieści o mafii autorstwa Mario Puzo przyniosła mu kolejną statuetkę Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany na film oraz nominację w kategorii najlepszy reżyser. Równie wysoko przez widzów był oceniany “Czas apokalipsy” z 1979 roku, mroczna opowieść o czasach wojny w Wietnamie, będąca adaptacją powieści “Jądro ciemności” Josepha Conrada. Jest wciąż aktywny, wspiera karierę reżyserską swojej córki Sofii. Ostatnim dotychczasowym projektem Coppoli był eksperymentalny “Distant Vision” z 2015 roku dostępny jedynie dla ograniczonej grupy odbiorców.

Henry Ford

70 lat temu, 7 kwietnia 1947 roku, w wieku 83 lat odszedł Henry Ford, amerykański przedsiębiorca, który zrewolucjonizował motoryzację. Nie miał wykształcenia technicznego, ale miał wyczucie techniczne, co pozwoliło mu wprowadzać liczne usprawnienia do projektów inżynierów. Zrewolucjonizował system produkcji wprowadzając ruchomą taśmę produkcyjną i trzyzmianowy dzień pracy. Obniżył koszty produkcji poprzez produkcję wyłącznie jednego modelu samochodów i malowanie ich jedynie na najtańszy i najszybciej schnący czarny kolor. Dodatkowo płacił uczciwie swoim pracownikom, przez co było ich stać na zakup tworzonych przez nich samochodów. Ogólna dostępność jego samochodów sprawiła, że mieszkańcy Ameryki stali się społecznością mobilną, opuścili zatłoczone centra miast, osiedli na przedmieściach lub zamieszkali tereny do tej pory bezludne.

Jackie Chan

63 lata temu, 7 kwietnia 1954 roku urodził się Jackie Chan, właściwie Chan Kong-sang, kaskader, aktor, reżyser, scenarzysta, producent oraz komik rodem z Hong Kongu. Pierwsze kroki w grze na scenie stawiał jako dziecko. Jako dorosły rozpoczął współpracę z legendarnym Brucem Lee, dzięki któremu jako kaskader i statysta zagrał m.in. w “Wejściu smoka”. Po kilku latach gry w tanich filmach i epizodycznej pracy w australijskiej restauracji rozpoczął współpracę z Yuen Woo-ping z którym stworzył choćby pamiętnego “Pijanego mistrza”. To w filmach tego okresu zabłysnął nie tylko jako świetny mistrz wschodnich sztuk walki, ale również aktor komediowy. W 1979 roku przy okazji filmu “Nieustraszona hiena” po raz pierwszy zasiadł na fotelu reżysera. Grał nieprzerwanie zazwyczaj w koprodukcjach amerykańsko-chińskich. W 2001 roku ukazał się film “Xinhai geming” reklamowany jako jego setny film. Rok później ogłosił zakończenie kariery aktora filmów akcji. Cały czas jest aktywny zawodowo, choć aktualnie bardziej skupia się na roli producenta aniżeli aktora.

Russell Crowe

53 lata temu, 7 kwietnia 1964 roku, urodził się Russell Crowe, australijski aktor filmowy pochodzenia nowozelandzkiego znany głównie z amerykańskich produkcji. Jego rodzice zajmowali się cateringiem i prowadzeniem zajazdów, przez co przez 10 lat nie mieli stałego miejsca pobytu. Mały Russell jeździł razem z nimi. Gdy miał 6 lat dostarczali żywność na plan zdjęciowy. Członkowie ekipy dostrzegli młodego chłopca i zaproponowali mu rolę sieroty w serialu “Spyforce”. Jemu jednak wtedy bardziej marzyła się kariera muzyczna. Wiele lat później zaczął występować na estradzie pod pseudonimem Russ Le Roc. Po dziś dzień jest związany z zespołem 30 Odd Foot of Grunts, który zaczął formować się w tym okresie. Kino upomniało się o niego na początku lat 90., wtedy zagrał w dwóch obrazach i jego nazwisko zaczęło być rozpoznawalne w Australii. Pięć lat później był już znany w Hollywood, głównie dzięki roli w westernie Sharon Stone “Szybcy i martwi” gdzie zagrał obok Gene’a Hackmana i Leonardo DiCaprio. Udany i docenionych na wielu festiwalach był obraz “Informator”, który przyniósł Crowowi oscarową nominacji. Nagrodę otrzymał rok później dzięki roli w pamiętnym “Gladiatorze” Ridleya Scotta. To ta rola ugruntowała jego pozycja wśród elity Hollywood. Obecnie jego kariera nieco zwolniła, Crowe cały czas gra w wielu dobrych filmach, ale żadna jego ostatnia kreacja pory nie powtórzyła sukcesu z 2000 roku.

Gundam (Mobile Suit Gundam)

38 lat temu, 7 kwietnia 1979 roku ukazał się pierwszy odcinek anime “Mobile Suit Gundam” autorstwa Yoshiyuki Tomino dając jednocześnie początek jednej z najpopularniejszych japońskich serii o wielkich robotach. Pierwotnie seria miała nosić nazwę “Freedom Fighter Gunboy”, ale po wielu zmianach koncepcji doszło do połączenia słowa Gun i Freedom, co dało Gundom, a po przekształceniu “Gundan”. Seria uważana jest za tytuł, który dał początek nowemu podejściu do tematyki wielkich robotów. Technologia w Gundamie jest praktyczna i zawodna, robotom kończy się amunicja oraz energia, ulegają awariom i uszkodzeniom. Tematyką była krytyka wojny, wypunktowanie jej najgorszych cech, pokazanie jej okrucieństwa i bezsensowności. Postacie na ogół nie były jednoznacznie czarne lub białe, każdy miał swoje demony i motywacje, które nim kierowały. Marka swoim zasięgiem już dawno przestała ograniczać się wyłącznie do anime, w przeciągu tych lat powstało wiele mang, gier wideo oraz innych dzieł bazujących na tym tytule.

Team Fortress

18 lat temu, 7 kwietnia 1999 roku ukazała się dzięki firmie Valve komercyjna wersja gry Team Fortress, sieciowej strzelanki drużynowej zaczynającej kilka lat wcześniej jako modyfikacja do pierwszego Quake’a później przeniesiona na silnik pierwszego Half-Life’a. W czasach gdy dominowały rozgrywki jeden na wszystkich Team Fortress był sporym powiewem świeżości, bo nie dość, że skupiał się na drużynowej rozgrywce, to dodatkowo wymagał zgrania między graczami, bardziej strategicznego myślenia. Samotne wilki nie miały szans na sukces, jedyną ścieżką była współpraca. Osiem lat później, po wielu zmianach koncepcji, zmianie stylu graficznego i wielu problemach ukazała się kontynuacja, Team Fortress 2. Utrzymana w konwencji filmu Pixara sieciowa strzelanina świetnie rozwinęła ideę oryginału i z czasem wprowadziła wiele oryginalnych pomysłów. Mimo upływu lat wciąż jest to jeden z najchętniej odpalanych tytułów na Steamie.

Dave Arneson

8 lat temu, 7 kwietnia 2009 roku odszedł Dave Arneson, amerykański projektant gier fabularnych i planszowych. Jest najbardziej znany ze stworzonego wspólnie z Garym Gygaxem w latach 70. gry fantasy Dungeons & Dragons, jednego z najbardziej znanych w historii systemu RPG. Gra opierała się w swoich założeniach na grze wojennej Chainmail, bazującej na planszach podzielonych na sześciokątne pola. Premierę tego systemu umownie uważa się za moment narodzin współczesnych gier RPG. Arneson odszedł w wieku 61 lat.

Jakub Antoniuk