Kalendarium Rozgrywki – 6-7 maja

Witajcie w weekendowym wydaniu Kalendarium Rozgrywki. Za oknem piękna pogoda, słońce świeci, aż chce się wyjść z domu. Ja po publikacji tego materiału zabieram się na wycieczkę za miasto. Wam też polecam. Ale zanim do tego dojdzie zachęcam do lektury dzisiejszego wydania Kalendarium.

Przy okazji z informacji ciekawych, ale nie uwzględnionych w artykule warto dodać, że w niedzielę 7 maja 1971 roku w Sztokholmie urodził się Eagle-Eye Cherry, artysta, przynajmniej w Polsce, znany z jednego przeboju.

Miłej lektury.

Lyman Frank Baum

98 lat temu, 6 maja 1919 roku, na krótko przed 63 urodzinami odszedł Lyman Frank Baum, amerykański pisarz głównie literatury dziecięcej tworzący na przełomie XIX i XX wieku. Zanim został pisarzem zajmował się różą działalnością. Wpierw prowadził sklep, później pracował jako dziennikarz i przedstawiciel handlowy. Szukając alternatywy spróbował swoich sił jako pisarz. Jego pierwsza książka nie odniosła spektakularnego sukcesu, ale pozwoliła na porzucenie posady handlowca. Kolejna książka zatytułowana “Father Goose, His Book” okazała się już bestsellerem. Po niej stworzył najbardziej znane dzieło, które dało mu sławę i pieniądze, “Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. To był ogromny sukces który zapoczczątkował serię składająca się z 14 opowiadań umiejscowionych w tym świecie. Autor za każdym razem jak kończył dany tom obiecywał, że ten będzie już ostatnim. Może i tak by się stało, gdyby niepowodzenia innych jego powieści.

Zbigniew Wodecki

67 lat temu, 6 maja 1950 roku urodził się Zbigniew Wodecki, polski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, aktor i prezenter telewizyjny. W latach 60., na początku swojej estradowej kariery, związany był z Piwnicą Pod Baranami oraz orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. Na przełomie lat 60. i 70. akompaniował Ewie Demarczyk. W 1972 roku samodzielnie zadebiutował jako piosenkarz na festiwalu w Opolu. Artysta święcący swoje największe triumfy estradowe na przełomie lat 70. i 80., autor wielu znanych piosenek. Żadna jednak nie była tak popularna, jak jego piosenka tytułowa do animowanego serialu o przygodach Pszczółki Mai. Obecnie częściej można go spotkać w rozrywkowych programach telewizyjnych, ale cały czas jest aktywny na estradzie i koncertuje. Niedługo wspólnie ze Zdzisławą Sośnicką i Olgą Bończyk będzie obchodził swój artystyczny jubileusz.

Mariusz Max Kolonko

52 lata temu, 6 maja 1965 roku urodził się Mariusz Max Kolonko, polski dziennikarz telewizyjny zajmujący się głównie tematyką amerykańską. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i nauk politycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1988 roku wyjechał do Stanów i w 1992 roku stał się amerykańskim korespondentem Panoramy, później także pozostałych serwisów informacyjnych Telewizji Politycznej. Jego charakterystyczny sposób wypowiedzi, udawany amerykański akcent, czasem nieco luźniejszy i wyolbrzymiający pewne rzeczy sposób mówienia stały się jego znakiem rozpoznawczym wprowadzającym widza w lepszy humor po kolejnych wiadomościach o wojnie w Jugosławii. W sytuacjach poważnych, doniosłych zawsze pan Kolonko zachowywał powagę i profesjonalnie podchodził do tematu. Jak choćby podczas relacji z zamachu na World Trade Center. Obecnie na YouTubie prowadzi własny kanał, w którym komentuje bieżące wydarzenia związane z polityką i kulturą amerykańską, często mniej dostrzegalne z punktu widzenia Polaka, w typowy dla siebie, czasem złośliwy sposób.

George Clooney

56 lat temu, 6 maja 1961 roku urodził się George Clooney, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ojciec George’a Nick Clooney był dziennikarz telewizyjny prowadził talk show, ciotka, Rosemary Clooney, była piosenkarką jazzową i aktorką. Początkowo grywał nieduże role w produkcjach telewizyjnych, m.in. w serialu “Roseanne”. Popularność przyniosła mu rola dr Doug Ross w serialu “Ostry dyżur”. Ta rola otworzyła mu drzwi do kina. Pojawił się w “Od zmierzchu do świtu” i zagrał w najgorszej adaptacji Batmana w historii. Nieprzerwanie jest aktywny zawodowo, nie narzeka na brak propozycji, niektóre z powodu napiętego grafika musi odrzucać.

Artur Rojek

45 lat temu, 6 maja 1972 roku w Mysłowicach urodził się Artur Rojek, wokalista, autor tekstów i piosenek, były członek zespołów Myslovitz i Lenny Valentino, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Off Festivalu. W 1992 roku wspólnie z kolegami założył zespół Myslovitz, z którym był związany przez 20 lat. Był gitarzystą oraz wokalistą, dodatkowo pisał teksty oraz muzykę dla zespołu. Pod tym szyldem wydał osiem albumów studyjnych, a wiele utworów okupowało najwyższe miejsca list przebojów. W 1998 roku wspólnie z niektórymi muzykami Myslovitz i liderem zespołu Negatyw założył grupę Lenny Valentino, która nagrała tylko jeden album. Po opuszczeniu “muzycznej ikony Mysłowic” rozpoczął karierę solową. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 lata później Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest dyrektorem festiwalu muzyki alternatywnej Off Festival, na którym w tym roku ma pojawić się wielu niekoniecznie znanych, ale dobrych artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Sam Rojem ma pojawić się wspólnie z zespołem Kwadrofonik.

Bartosz Walaszek

40 lat temu, 6 maja 1977 roku urodził się Bartosz Walaszek, człowiek orkiestra, producent filmowy, animator, scenarzysta, muzyk, “wokalista”. Pod koniec lat 80. wspólnie z bratem założył amatorski Zespół Filmowy Skurcz, który po lekcjach zajmował się tworzeniem bardzo specyficznych, abstrakcyjnych filmów łączących w sobie cechy filmów klasy B, albo Z (trudno określić) z lat 80. z dużą domieszką filmów wschodnich sztuk walki. Tak jakby. To on wspólnie z przyjaciółmi stworzył “Bułgarski Pościkk” i kilka innych, różnie zrytych filmów. Założona później przez niego Git Produkcja po dziś dzień zajmuje się produkcją krótkometrażowych filmów animowanych dla dorosłego widza. To on jest autorem mega popularnego “Kapitana Bomby” czy “Blok ekipy” będącej brutalnym komentarzem na wiele aktualnych sytuacji politycznych i społecznych. Charakterystyczna bardzo prosta kreska i bardzo niewybredny język to znak rozpoznawczy jego kreskówek. Dodatkowo wspólnie z Piotrem Połacią założył pseudo discopolowy zespół Bracia Figo-Fagot, który w typowy dla niego sposób parodiuje cały nurt disco polo.

Bartosz Minkiewicz

38 lat temu, 7 maja 1975 w Toruniu urodził się Bartosz Minkiewicz, rysownik i scenarzysta komiksowy, satyryk i ilustrator, znany przede wszystkim z tworzonego z bratem Tomaszem komiksu o antybohaterze Wilq Superbohaterze.

Jakub Antoniuk