Kalendarium Rozgrywki – 5 maja

Witajcie w piątkowym Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj mamy 5 maja i obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tuby (nie mylić z YouTube), Międzynarodowy Dzień Położnej, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Dzień Europy, Dzień bez makijażu oraz Światowy Dzień Higieny Rąk. Te dwa ostatnie świętą mocno propsuję.

W wydarzeń ciekawych, ale mało istotnych warto odnotować, że 43 late temu, 5 maja 1974 roku. Vint Cerf i Bob Kahn w raporcie badawczym dotyczącym protokołu TCP po raz pierwszy w historii użyli słowa internet.

W Kalendarium dzisiaj 5 tematów, troszkę giereczkowa i filmua a jako uzupełnienie odrobina muzyki.

Miłej lektury.

Królik cyngiel (Hare Trigger)

72 lata temu, 5 maja 1945 roku, ukazał się krótkometrażowy film animowany z Królikiem Bugsem zatytułowany “Królik cyngiel”. Był to film, w którym po raz pierwszy pojawiła się postać rudego kowboja Yosemite Sama, który był napadającym na pociąg bandytą. Pech chciał, że napadł na ten, którym jechał Królik Bugs, który, jak wiemy, już większych kozaków potrafił sprowadzić na manowce. Krótka, ośmiominutowa historia w reżyserii Friza Frelenga mimo ponad 70 lat na karku wciąż bawi. Warto ją odświeżyć bądź poznać i zobaczyć jak wyglądały początki kariery nerwowego wąsacza.

Przy okazji warto dodać, że pół roku wcześniej ukazał się film “Zakulisowa kreskówka” w której zaprezentowano wczesną wersję Sama, jednak postać ta różniła się znacznie od kreacji, jaką znamy obecnie.

Peter Molyneux

58 lat temu, 5 maja 1959 roku urodził się Peter Molyneux, brytyjski projektant i producent gier wideo. Peter znany jest graczom z wielu świetnych gier jakie powstały z jego udziałem jak choćby seria “Populous”, “Dungeon Keeper” czy “Fable” ale największą sławę przyniosło mu co innego. Peter jeszcze do niedawna miał manierę opowiadania o swoich grach w sposób przesadzony, hiper optymistyczny. Często jego opowieści po premierze okazywały się mocno przesadzonymi życzeniami. Dzięki swoim bajkom przez lata dorobił się przydomku Piotrusia Kłamczucha. Dopiero ostra krytyka ze strony mediów i wywiad rzeka przeprowadzony z Johnem Walkerem z portalu Rock, Paper, Shotgun w 2015 sprawiły, że pierwszy Bajarz Giereczkowa opamiętał się, zniknął na pewien czas ze strefy publicznej. Jak na razie przynosi to pozytywne efekty zarówno dla graczy, jak i jego samego. Trochę zaczyna brakować mi jego bajania.

Piotr Rogucki

39 lat temu, 5 maja 1978 roku w Łodzi urodził się Piotr Rogucki, wokalista, autor tekstów oraz aktor, członek rockowego zespołu Coma. Karierę muzyczną wraz z zespołem zaczął od udziału w wielu lokalnych festiwalach na początku stulecia. W 2004 roku zajęli pierwsze miejsce na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od tamtego czasu zespół funkcjonuje w szerszym kręgu odbiorców. Piotr jest autorem tekstów wielu cięższych, niebojących się poruszać trudnych tematów piosenek. Poza występami z zespołem Coma równocześnie występuje na własny rachunek. Ma na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak holenderski zespół Within Temptation czy Marceliną Stoszek. Pojawia się również na deskach teatru oraz w telewizyjnych programach rozrywkowych.

Mystery House

37 lat temu, 5 maja 1980 roku na komputery Apple II ukazała się przygodówka “Mystery House” autorstwa Roberty Williams. Tytuł ten uważa się za pierwszą w historii przygodówkę z interfacem graficznym. Wszystkie wcześniejsze produkcje tego typu były wydawane wyłącznie jako gry tekstowe. “Mystery House” jak i kolejne gry utrzymane w tej mechanice dały początek legendarnej firmie Sierra Online, która w latach 80. i 90. odpowiedzialna była za takie serie jak “Police Quest”, King’s Quest”, czy “Leisure Suit Larry”.

Gladiator

17 lat temu, 5 maja 2000 roku miał swoją publiczną premierę firm “Gladiator” w reżyserii Ridleya Scotta z Russellem Crowe w roli głównej. Epicka opowieść o losie rzymskiego generała, który z rozkazu nowego cesarza rzymskiego Kommodusa ma być zgładzony wraz z rodziną. Uchodzi z życiem, ale trafia jako niewolnik do właściciela gladiatorów. Zostaje zmuszony do walki na śmierć i życie z innymi na arenie ku uciesze ludu. Krwawy sport może jednak okazać się najlepszą drogą do spotkania z władcą i wymierzeniu mu zemsty.

Jakub Antoniuk