Kalendarium Rozgrywki – 5 kwietnia

Witajcie w środę, 5 kwietnia w Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj obchodzimy Dzień Leśnika i Drzewiarza oraz Dzień Grzeczności za Kierownicą. Z wydarzeń historycznych warto odnotować, że 5 kwietnia 1952 roku podpisano polsko-radziecką umowę o budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dziękujemy wam Moskale.

Dzisiaj w Kalendarium znalazło się 7 tematów o większej niż wczoraj różnorodności tematycznej.

Miłej lektury.

Akira Toriyama

62 lata temu, 5 kwietnia 1955 roku w Nagoi na świat przyszedł Akira Toriyama, japoński rysownik komiksów, autor Dragon Balla. Swoją karierę rozpoczął w pierwszej połowie lat 70. pracując w reklamie. Praca go jednak męczyła i skupił się na rysowaniu. W ten oto sposób w 1978 roku zadebiutował krótkim komiksem pod tytułem Wonder Island. Pierwszym znaczącym dziełem była publikowana przez cztery lata seria dr Slump, która doczekała się nawet własnego serialu animowanego emitowanego w swoim czasie w RTL 7. Sukces tej serii jednak został przyćmiony przez kolejną jego serię, Dragon Balla, nad którym zaczął pracować w 1984 roku. To był niespodziewany światowy hit. Seria doczekała się 42 tomów i pewnie byłaby liczniejsza, gdyby nie zmęczenie autora. Serie zakończono w 1995 roku, ale nie był to koniec marki. Powstała seria Dragon Ball GT, przy której pełnił funkcję konsultanta, zaprojektował kilka postaci oraz czuwał nad pierwszymi odcinkami animowanej serii.

Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców

52 lata temu, 5 kwietnia 1965 roku pojawiła się pierwsza ekranizacja młodzieżowej powieści autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Była to opowieść o przygodach historyka sztuki i detektywa-amatora Tomasza NN, nazywanego również Panem Samochodzikiem. Adaptacja w reżyserii Stanisław Jędryka do najwierniejszych nie należała, ale udało się odtworzyć klimat książki. Film ten zapoczątkował krótką, ale rozłożoną na 30 lat serię adaptacji.

Danny Baranowsky

33 lata temu, 5 kwietnia 1984 roku w Mesa w stanie Arizona urodził się Danny Baranowsky, kompozytor muzyki elektronicznej związany z niezależnymi filmami oraz grami wideo. Zaczynał w 2001 roku jako członek społeczności OverClocked ReMix organizacji zajmującej się zachowaniem muzyki z gier wideo poprzez tworzenie i reinterpretację utworów z zastosowaniem nowoczesnych środków produkcyjnych. Pierwszą produkcją, w której pojawiła się muzyka Baranowskiego była mała gierka dostępna przez przeglądarkę internetową zatytułowana Gravity Hook autorstwa Adama ‘Atomic’ Saltsmana, późniejszego autora Canabalt. To on zapoznał Baranowskiego z Edmundem McMillenem. Specyficzna wyłącznie Baranowskiemu elektroniczna nuta bardzo przypadła McMillenowi mu do gustu, więc został poproszony o skomponowanie muzyki do jego wówczas przeglądarkowej gry Meat Boy. W wersji komercyjnej nie mogło zabraknąć jego kompozycji. Odświeżono stare kawałki, nadano im ciężaru oraz skomponowano masę, naprawdę masę nowych kompozycji. Po sukcesie Super Meat Boya wiadome było, że kolejny projekt McMillena, The Binding of Isaac, będzie zawierał ścieżkę dźwiękową jego autorstwa. Ostatnim znaczącym projektem Baranowskiego była ścieżka do Crypt of the Necrodancer.

Świat według Bundych

30 lat temu, 5 kwietnia 1987 roku rozpoczęto w Stanach emisję serialu komediowego Świat według Bundych, półgodzinne opowieści o dysfunkcyjnej białej rodzinie średniej klasy (choć kreowanych na #SkrajnieUbogich) z przedmieści Chicago. Głowa rodziny, główny bohater serii, wspominający dawne, lepsze czasy szkoły średniej nieudacznik Al Bundy musiał przez 10 lat realizacji serialu w każdym odcinku użerać się z żoną-trutniem, mało rozgarniętą i wiecznie umawiająca się z pokracznymi amantami córką i synem, którego życie kręciło się wokół niepowodzeń u kobiet. Do tego dochodziła sąsiadka, której wiodło się znacznie lepiej o czym przypominała Alowi przy każdej okazji. Świat według Bundych było złośliwą satyra na Amerykę przełomu lat 80. i 90., nieco podobna w treści do animowanych Simpsonów. Serial mimo 30 lat na karku nawet dzisiaj potrafi bawić, nie zestarzał się w swojej treści, choć mogą niektórych kuć w oczy realia tamtego świata, małe telewizory z dużą (_!_), tapirowane fryzury i tanie efekty specjalne. Serial cieszył się ogromną sympatią widzów. Przez lata produkcji zrealizowano ponad 260 odcinków, które w latach 90. zaczął emitować w Polsce Polsat. Powtórki mają miejsce po dziś dzień, obecnie na stacji ATM Rozrywka.

Kurt Cobain

23 lata temu, 5 kwietnia 1994 roku znaleziono w ciało Kurta Cobaina, amerykańskiego muzyka, ikony sceny grunge, wokalisty, gitarzysty, kompozytora i autora tekstów zespołu Nirvana. Założona wspólnie z basistą Kristem Novoselicem w 1987 roku kapela stała się jednym z prekursorów grunge’u. Ich popularność sprawiła, że pojawiły się inne kapele rodem z Seattle tworzące w tym stylu jak Pearl Jam czy Soundgarden, a gatunek zaczął być grany przez rozgłośnie radiowe. Utrzymana w stylistyce buntu muzyka przez niektórych utożsamiana była z tak zwaną Generacją X, muzyką ludzi młodych, którzy sprzeciwiali się istniejącemu ładowi wykreowanemu przez korporacje. Zespół, choć nie istniał zbyt długo, wpisał się na stałe do kanonu muzyki rockowej. Przyczyną rozpadu była nagła śmierć Cobaina. Uzależniony od narkotyków muzyk zdecydował się na leczenie odwykowe, udał się do ośrodka leczenia uzależnień, z którego uciekł po kilku dniach. Wiadome było, że wrócił do Seattle, ale przez kilka dni był uważany za zaginionego. Znaleziono go martwego w jego domu. Przyczyną śmierci było samobójstwo. Wokół jego śmierci przez lata urosło wiele legend, najbardziej popularna teoria głosi, że za jego śmierć mogła być odpowiedzialna jego żona, która chciała zabezpieczyć się przed nie ogłoszonym jeszcze publicznie rozwodem. Jaka jest prawda pewnie nigdy się nie dowiemy, ale w tym dniu muzyka rockowa straciła wielką gwiazdę. Miał zaledwie 27 lat.

Dungeon Siege

15 lat temu, 5 kwietnia 2002 roku ukazała się debiutancka gra studia Gas Powered Games zatytułowana Dungeon Siege. Był to erpeg akcji z “kamerą jak w Diablo” osadzony w realiach fantasy. Wydana wyłącznie na komputery z systemem Windows a w późniejszym czasie również Mac. Królestwie Ehb zostało zaatakowane przez potwory. My jako prosty chłopek, który na co dzień pracuje na roli, zostajemy wysłani po pomoc do pobliskiej osady. Ta krótka wyprawa szybko stała się bohaterską akcją ratunkową, której niepowodzenie przesądzi o losie nie tylko jego wioski, ale i całek krainy. Mechanicznie był to hack and slash w stylu Diablo, w którym większe znaczenie miało co na siebie założymy i jakie przedmioty wypadną z pokonanych maszkar aniżeli fabuła i historia. Uznanie graczy, jak i mediów było spore. Tytuł doczekał się rozszerzenia oraz dwóch kolejnych części oraz odnogi dedykowanej kieszonsolce PSP. Doczekała się również ekranizacji za sprawą maestro Uwe Bolla.

Jim Marshall

5 lat temu zmarł Jim Marshall, brytyjski biznesmen i konstruktor, człowiek, który miał ogromny wpływ na rozwód wzmacniaczy gitarowych, założyciel znanej na całym świecie firmy Marshall Amplification. Początki działalności Marshalla sięgają lat 60. kiedy to prowadził w Londynie mały sklepik ze sprzętem muzycznym. Za namowa zaprzyjaźnionych muzyków rozszerzył asortyment o bardzo dobre, ale i drogie wzmacniacze elektroakustyczne firmy Fender. Z pomocą serwisanta oraz technika stworzył klon wzmacniacza dodając nieco od siebie. Jego wzmacniacze cechowały się agresywniejszym dźwiękiem, który szybko spodobał się wielu gitarzystom, zwłaszcza tym oczekującym cięższego brzmienia. Pierwszymi znanymi klientami Marshalla byli Eric Clapton i Jimi Hendrix. Dzisiaj produkty z logiem Marshalla należą do światowej elity, każdy szanujący się zespół na scenie wystawia właśnie jego sprzęt. Twórca tego imperium hałasu i łomotu odszedł w wieku 88 lat.

Jakub Antoniuk