Kalendarium Rozgrywki – 4 kwietnia

Witajcie w Kalendarium Rozgrywki.

Dzisiaj mamy 4 kwietnia i obchodzimy sporo świąt. Dzień Niewidzialnej Pracy, Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom, Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, Święto Wojskowej Służby Zdrowia, Światowy Dzień Szczura, Światowy Dzień Geografa oraz Dzień Marchewki. Z ciekawych wydarzeń z historii ogólnej warto przypomnieć, że w 1973 roku otworzono World Trade Center w Nowym Jorku.

Zachęcam do lektury 8 wybranych tematów. Dzisiaj tak zabawnie wyszło, że większość związana jest z kinem i telewizją.

Miłej lektury.

Jerzy Gruza

85 lat temu, 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie urodził się Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta telewizyjny. Przez blisko 3 dekady był związany z Telewizją Polską, dla której stworzył wiele docenianych przez krytyków spektakli Teatru Telewizji oraz programów rozrywkowych. Najbardziej znany jest z serialu Czterdziestolatek oraz jego kontynuacji Czterdziestolatek 20 lat później, który wyreżyserował i do których w większości napisał scenariusze. Jego ostatnimi produkcjami były dwie komedie, w których udział wzięli uczestnicy dwóch pierwszych polskich edycji Big Brothera: Gulczas, a jak myślisz… oraz Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja.

Roger Sweet

82 lata temu urodził się Roger Sweet amerykański projektant znany głównie ze współpracy z firmą zabawkarską Mattel. To on na początku lat 80. stworzył postać He-Mana, wojownika, który początkowo był jedynie figurką do zabawy. Zainteresowanie nim było tak wielkie, że szybko stworzono dla tej postaci świat i rozpoczęto produkcję serialu animowanego, emitowanego wielokrotnie w wielu polskich stacjach telewizyjnych.

Tom Ruegger

63 lata temu, 4 kwietnia 1954 roku urodził się Tom Ruegger, amerykański scenarzysta, reżyser i producent wielu świetnych kreskówek. Swoją karierę rozpoczął w latach 80. od współpracy ze studiem Hanna-Barbera, gdzie brał udział głównie nad produkcją sztandarowej marki studia, Scooby-Doo. Pod koniec lat 80. rozpoczął współpracę ze Stevenem Spielbergiem i Jeanem MacCurdy, przeniósł się do Warner Bros. Animations, gdzie stworzył swoje największe dzieła: Przygody Animków, Animaniaków, Pinkiego i Mózga, Taz-manię i wiele innych. Ostatnimi czasy pracował nad serialem Pac-Man i upiorne przygody.

Hugo Weaving

57 lat temu, 4 kwietnia 1960 roku  urodził się Hugo Weaving, australijski aktor filmowy i teatralny. Weaving do 16. roku życia mieszkał w Nigerii, potem przeprowadził się z rodziną do Australii, gdzie rozpoczął edukację filmową. Przez wiele lat grał w wielu australijskich produkcjach. Pierwszym naprawdę wielkim sukcesem była rola w filmie Priscilla: królowa pustyni. Za kolejną rolę w filmie Przesłuchanie otrzymał, nagrodę A.I.F. oraz nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. W 1998 został utytułowany australijską Gwiazdą Roku. Międzynarodowa rozpoznawalność przyszła wraz z występem w trylogii Matrix, gdzie zagrał zimnego Agenta Smitha. Znany jest szerszej widowni również z ekranizacji trylogii Władca Pierścieni, gdzie zagrał elfa Elronda oraz V z V jak Vendetta.

Robert Downey Junior

52 lata temu, 4 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku na świat przyszedł Robert Downey Junior, amerykański aktor, komik, wokalista. Jako syn artystów związanych z filmem już od najmłodszych lat miał kontakt z pracę na planie filmowym. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie mając zaledwie 5 lat w filmie swojego ojca zatytułowanym Funt. Dwa lata później można było go zobaczyć w komediowym westernie Pałac Greasera. W wieku 17 lat przerwał naukę i rozpoczął karierę jako komik występujący w programie Saturday Night Live. Jako dorosły na ekranie zaczynał pojawiać się w rolach buntowniczych młodzieńców. Pierwszym poważnym sukcesem była rola w filmie Chaplin, gdzie grał główną rolę i wcielił się w samego Charliego Chaplina. Za tę rolę był nominowany do Oscara oraz Złotych Globów. Największy rozkwit jego kariery i największa popularność przyszła, gdy zaangażował się w udział w pierwszej marvelowskiej superprodukcji, Iron Man, gdzie wcielił się w Tony’ego Starka, biznesmena, wynalazcę i tytułowego Iron Mana. Spotkałem się z głosami, że Robert Downey Junior idealnie sprawdza się w tej roli, jest ironiczny, złośliwy i jednocześnie zabawny. Mają racje?

Microsoft

4 kwietnia 1975 roku w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk została założona przez Billa Gatesa i Paula Allena firma Microsoft, która początkowo zajmowała się tworzeniem i sprzedażą interpretera języka BASIC. Kilka lat później członkowie firmy widząc ogromny rynek, jakim są komputery klony IBM-PC stworzyli własny system operacyjny powstały na podstawie istniejącego już QDOS-a/86-DOS-a. To był pierwszy naprawdę wielki sukces firmy, który nadał kierunek, Microsoftu, systemy operacyjne. Dzięki nim mała firma w bardzo krótkim czasie stała się wielką korporacją o międzynarodowym zasięgu. Kolejne produkty firmy dzięki prostocie użytkowania i łatwości dostępu zdobywały rynek. Ich sztandarowy produkt, system operacyjny Windows dzisiaj jest standardem dla PC i tylko nieliczni użytkownicy mają ochotę na korzystanie z alternatyw. Wraz ze wzrostem znaczenia firma zaczęła rozszerzać swoje portfolio o kolejne narzędzia użytkowe, w tym pakiet biurowy Office. Obecnie Microsoft to przeogromna firma działająca we wszystkich dziedzinach informatycznych.

Metalmania

31 lat temu, od 4 do 5 kwietnia 1986 roku w katowickiej hali Spodek odbyła się pierwsza edycja Metalmanii, pierwszego i po dziś dzień największego w Europie środkowo-wschodniej festiwalu dla miłośników muzycznego łomotu. Inicjatorem całego przedsięwzięcia i wieloletnim organizatorem był nieżyjący już Tomasz Dziubiński, wówczas dziennikarz muzyczny oraz początkujący menedżer i animator sceny muzycznej. Metalmania była festiwalem, podczas którego w ciągu dwóch dni miało miejsce 17 koncertów, a wśród grających znalazły się takie zacne kapele jak Turbo, Vader czy Kat. Z biegiem czasu i wzrostem znaczenia festiwalu na scenie pojawiły się bandy spoza naszego kraju, początkowo z krajów ościennych, z czasem ze ścisłej europejskiej i światowej czołówki. Kreator, Sepultura, Cannibal Corpse, Moonspell, Fear Factory, Judas Preist, Megadeth, Testament, Apocalyptica i wielu innych grało na Metalmanii, niektórzy kilkakrotnie. Z polskich kapel najczęściej na scenie pojawiali się Vader, Turbo i Acid Drinkers. Impreza po 22 odsłonach przestała być organizowana. W tym roku, po dziewięcioletniej przerwie festiwal powraca. Jeszcze w tym miesiącu w Katowicach na dwóch scenach zagra 20 kapel.
#ToNieByłMateriałSponsorowanyAleChciałbymAbyKtośPosmarował

Iron Sky

5 lat temu, 4 kwietnia 2012 roku rozpoczęto w Finlandii publiczną projekcję filmu Iron Sky, jednego z pierwszych w historii kinematografii dużych projektów, które powstały w dużej mierze dzięki zaangażowaniu i wsparciu widzów. Reżyser Timo Vuorensola otrzymał wsparcie finansowe oraz techniczne od osób, którym przypadł do gustu koncept czarnej komedii science-fiction, w której Ziemia (czytaj Stany Zjednoczone) została zaatakowana przez czekających od czasu zakończenia II wojny światowej Nazistów, którzy schronili się na ciemnej stronie Księżyca. Widowiskowa, pełna efektów specjalnych, głupawa produkcja bez wielkich nazwisk nie była kasowym hitem i nie wyznaczyła nowych standardów we współczesnej kinematografii. Mimo to film zdobył spory rozgłos i bazę wielbicieli. Aktualnie trwa produkcja drugiej części.

Jakub Antoniuk