Kalendarium Rozgrywki – 3 kwietnia

Witam w nowym tygodniu i kolejnym wydaniu Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj mam dla was 8 wybranych, najciekawszych rocznic związanych z dzisiejszym dniem. W sam raz do szybkiego powspominania przy drugim śniadaniu w pracy.

Miłej lektury.

Romuald Lipko

67 lat temu, 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie urodził się Romuald Lipko, kompozytor, klawiszowiec, gitarzysta, lider rockowej grupy Budka Suflera. Poza Budką współpracował z wieloma polskimi gwiazdami. Był autorem muzyki do wielu przebojów takich jak Nic nie może wiecznie trwać Anny Jantar, Dmuchawce, latawce, wiatr oraz Malinowy król Urszuli, Aleja gwiazd Zdzisławy Sośnickiej czy Wszystko, czego dziś chcę Izabeli Trojanowskiej i wielu innych.

Alec Baldwin

59 lat temu, 3 kwietnia 1958 roku urodził się Alec Baldwin, amerykański aktor teatralny i telewizyjny. Zadebiutował w pierwszej połowie lat 80. grywający w różnych operach mydlanych, które nigdy nie dotarły do Polski. Za rolę w serialu Knots Landing zdobył nagrodę Soap Opera Digest. Większym uznaniem cieszyła się jego praca na deskach teatru. Za rolę Stanleya Kowalskiego w sztuce Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem wystawionej w 1992 na Broadwayu dostał nominację do nagrody Tony. Na szersze wody wypłynął za sprawą roli w adaptacji książki Toma Clancy’ego Polowanie na Czerwony Październik, gdzie wcielił się w rolę Jacka Ryana. Ostatnim czasem można go oglądać w serialu komediowym Rockefeller Plaza 30 gdzie gra Jacka Donaghyego, szefa stacji telewizyjnej.

Eddie Murphy

56 lat temu, 3 kwietnia 1961 roku w Nowym Jorku na świat przyszedł Eddie Murphy, aktor, reżyser, producent, komik i wokalista. Odtwórca wielu ról, głównie komediowych, które Polacy poznawali w latach 90. poprzez wypożyczalnie kaset wideo. To on zagrał główne role w takich filmach jak 48 godzin, Nieoczekiwana zmiana miejsc, Gliniarz z Beverly Hills czy Książę w Nowym Jorku. Karierę zaczynał jednak nie jako aktor a jako komik w programie Saturday Night Live. Dopiero z czasem przeszedł do kina, nie porzucając zabawiania ludzi na scenie, czym zajmuje się po dziś dzień. Dodatkowo okazjonalnie udziela się jako aktor dubbingowy. To on podkłada głos pod amerykańskiego Osła w Shreku, prawie tak samo dobrze jak Jerzy Stuhr.

Planeta Małp

49 lat temu, 3 kwietnia 1968 roku rozpoczęto publiczną projekcję filmu Planeta małp, przygodowej opowieści science-fiction będącej adaptacja opowiadania autorstwa Pierre’a Boulle’a. Opowieść o kosmicznych rozbitkach, którzy lądują na planecie zdominowanej przez inteligentne małpy, w której człowiek jest sprowadzony do postaci zwierzyny łownej. Film był wielkim sukcesem komercyjnym i najlepiej zarabiającym filmem science-fiction swoich czasów. Fabuła filmu była luźno powiązana z książką, zaczerpnięto z niej tylko motyw inteligentnych małp i ludzi przybyłych z kosmosu. W oryginale zamiast trójki kosmonautów był jeden a sama opowieść miała w sobie dużo mniej akcji. Pod względem fabularnym nieszczególnie przyjęta adaptacja Tima Burtona była wierniejsza. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze samego oryginalnego filmu, który jest bardzo dobrym filmem SF. Sukces Planety małp zaowocował 4 kolejnymi filmami (z czego trzeci powinno się wymazać z kart historii oraz serialu telewizyjnego, który był taki se).

2001 Odyseja Kosmiczna

Podobnie jak Planeta małp, również 3 kwietnia 1968 roku w kinach pojawił się film 2001: Odyseja Kosmiczna w reżyserii Stanleya Kubricka. Podzielona na trzy części opowieść fantastyczno-naukowa opowiadająca o powstaniu człowieka i kontakcie z istotą z kosmosu. Odyseja mimo swojej futurystyczne otoczki nie była typowym przedstawicielem tego gatunku. To nie był film do prażonej kukurydzy o bohaterach na obcej planecie, a raczej głęboka, spokojna analiza dla wytrawnych widzów.

Breath of Fire

24 lata temu, 3 kwietnia 1993 roku na konsole SNES ukazała się pierwsza odsłona serii gier jRPG od studia Capcom, Breath of Fire. Był to kolejny jRPG z dwuwymiarową grafiką z rzutem izometryczny. Bo przecież nikt tego wcześniej nie zrobił, a już na pewno nie Final Fantasy i Dragon Quest. Seria w Polsce mało znana, ale z długim rodowodem i sporą grupka fanów. W ubiegłym roku (jak na razie wyłącznie w Japonii) ukazała się szóstej odsłona. Pisze o niej tylko z obowiązku.

iPad

Zaledwie 7 lat temu, 3 kwietnia 2010 roku na rynku ukazała się pierwsza generacja iPada, tabletu od firmy Apple, który z początku wyglądał jak kolejny zbędny gadżet dla technofilów. Dzisiaj jest nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Pierwotnie planowany jako multimedialny organizer poszerzony o funkcje multimedialne i możliwość korzystania z aplikacji stał się z czasem kombajnem do wszystkiego, świetnie zastępującym wiele urządzeń. Otwartość sklepu Apple, z którego można pobierać aplikacje sprawiła, że iPad stał się nawet przenośną konsolą do gier, skutecznie wygryzając tradycyjny kiesznsolki i dał początek nowym rodzajom gier, jak choćby HOPA.

Erik Bauersfeld

Rok temu, 3 kwietnia 2016 roku odszedł od nas Erik Bauersfeld, amerykański aktor radiowy znany szerszemu gronu odbiorcy jako głos Admirała Acbara z Gwiezdnych Wojen. To z jego ust padły legendarne dzisiaj słowa To pułapka w Powrocie Jedi. Odszedł w wieku 93 lat.

Jakub Antoniuk