Kalendarium Rozgrywki – 27 kwietnia

Witam w czwartkowym wydaniu Kalendarium Rozgrywki, wydaniu, za sprawą dzisiejszych dat wyjątkowo różowym. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Grafika, Dzień Florysty oraz Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii. Z wydarzeń mniej ważnych, ale ciekawych warto odnotować, że 36 lat temu, 27 kwietnia 1981 roku Xerox PARC zaprezentował mysz komputerową, która otworzyła drogę dla interfejsu graficznego.

Miłej lektury.

Kirby’s Dream Land

25 lat temu, 27 kwietnia 1992 roku na Game Boya ukazała się pierwsza przygoda Kirby’ego, “Kirby’s Dream Land” stworzone przez podległe Nintendo studio Hal Laboratory. Był to typowy dla tego okresu dwuwymiarowy platformer, w którym poruszaliśmy się po bajkowej krainie. Stworzona przez Masahiro Sakurai postać miała w sobie wiele elementów zapożyczonych od starszego o dwa lata Yoshiego. Obie postacie potrafiły podskakiwać i latać, choć ociężały Yoshi robił to zdecydowanie mniej zgrabnie. Obaj też potrafili paszczą pojmać przeciwnika i wypluwając go wykorzystać przeciwko kolejnym. Czy twórca przy projekcie postaci inspirował się odkurzaczami marki Kirby nie wiemy. Różnica między obydwiema postaciami istniała głównie w designie. Kirby był skierowany raczej do młodszego odbiorcy, dzieci i najprawdopodobniej dlatego nigdy nie zdobył tak wielkiej popularności, jak inne postacie Nintendo. Kirby zawsze był w tyle i czasem stanowił poligon doświadczalny dla nowych pomysłów projektantów gier. Szczególnie było to widoczne w ostatnich latach. Wydany na Wii włóczkowy “Kirby’s Epic Yarn” był bardzo mocną podstawą dla sukcesu “Yoshi’s Wooly World” na Wii U.

Ruth Mosko Handler

15 lat temu, 27 kwietnia 2002 roku odeszła Ruth Mosko Handler amerykańska przedsiębiorczyni o polskich korzeniach, współzałożycielka (wspólnie z mężem) i wieloletnia prezeska zabawkarskiej firmy Mattel. W latach 50. pani Handler obserwując jak jej córka bawi się papierowymi lalkami zauważyła, że jej pociecha bardzo często nadaje swoim zabawkom cechy osób dorosłych. Zauważyła, że może to być nisza na rynku, którą warto zapełnić, bo wszystkie dostępne na rynku lalki były niemowlętami. Jej propozycja została skwitowana przez jej męża i zarząd firmy Mattel krótkim #nacocito. Z podróży do Szwajcarii Ruth przywiozła przeznaczoną dla dorosłych (ze względu na jej wyzywający ubiór) lalkę Lilli, do której można było dokupować dodatkowe ubranka. Zaprezentowała ją włodarzom firmy i ponownie przedstawiła swój pomysł. Pomysł dojrzalszej lalki, na którą właściciel może wydać dodatkowe pieniądze znalazł uznanie. Po lekkiej modyfikacji pomysłu w 1959 roku narodziła się Barbie, nastoletnia modelka, która początkowo pojawiła się w dwóch wariantach, tradycyjnym blondi i jako brunetka. W ciągu pierwszego roku sprzedano około 350 000 sztuk lalek. Dzisiaj Barbie to wielka marka znana na całym świecie obejmująca swoim zasięgiem już nie tylko lalkę, jej rodzinę i przyjaciół i dodatkowo płatne akcesoria dla nich, ale również filmy, seriale, gry wideo i wiele innych. Twórczyni przez lata dbała o swoje “dziecko”. Zmarła w wyniku komplikacji pooperacyjnych w wieku 85 lat.

Jakub Antoniuk