Kalendarium Rozgrywki – 24 kwietnia

Witam serdecznie po weekendowym lenistwie. Zaczynamy nowy tydzień i odliczanie do majówki, która w tym roku zaczyna się jeszcze w kwietniu. Niestety jak na razie prognozy pogody na ten czas nie są zbyt optymistyczne. Oby pogodynka się znowu pomyliła. Dzisiaj mamy 24 kwietnia i wyjątkowo mało tematów do poczytania. Niestety w tym tygodniu czasem tak będzie.

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży, Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji, Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych, Europejski Dzień Śniadania oraz Dzień Immunologii. Z wydarzeń mniej ważnych, ale wartych odnotowania przypominam, że 35 lat temu, 24 kwietnia 1982 roku miało miejsce pierwsze wydanie Lista przebojów Programu Trzeciego autorstwa Marka Niedźwiedzkiego. W pierwszym notowaniu w topowej piątce znalazły się”: “Opanuj się” Perfectu, “51” TSA, “For Those About to Rock (We Salute You)” AC/DC, “O! Nie rób tyle hałasu” zespołu Maanam a numerem jeden było “I’ll Find My Way Home” kompozytora Vangelisa oraz Jona Andersona z zespołu Yes.

Miłej lektury.

Jerzy Kryszak

67 lat temu, 24 kwietnia 1950 roku, urodził się Jerzy Kryszak, aktor telewizyjny i dubbingowy, satyryk i parodysta. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1974 roku. Początki jego kariery zawodowej związane są z Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie. Później przez 15 lat był związany z Teatrem Ateneum w Warszawie. W międzyczasie rozpoczęła się jego kariera telewizyjna. Początkowo skromna, bo zadebiutował w małej rólce w propagandowej produkcji nie będąc nawet wymieniony w napisach. Już rok później wcielił się w bardziej zapamiętaną kreację, wodzireja Ryśka Przybylskiego w filmie “Wodzirej”. Pierwszą naprawdę wielką kreacją o której pamięta się po dziś dzień była rola dr Zdzisława Kołka w “Alternatywach 4” Stanisława Barei. Lata 90. to rozkwit jego działalności satyrycznej. Wspólnie z Andrzejem Zaorskim prowadził “Polskie zoo”, satyryczny program w którym zwierzęce pacynki żartobliwie komentowały najświeższe wydarzenia polityczne. Występował również bardzo często na festiwalach jako kabareciarz. Nowe tysiąclecie przyniosło mu nowe zajęcie, coraz częściej zaczął pojawiać się jako aktor dubbingowy zarówno w filmach animowanych jak i grach wideo. Szczególnie dobrze wypadał w filmach Disneya, “Ratatuj”, “Piorun” czy “Iniemamocni”, nieszczególnie wyszedł mu Clank z serii “Ratchet & Clank”.

Rozgłośnia Harcerska

60 lat temu, 24 kwietnia 1957 roku, rozpoczęła nadawanie pierwsza polska niepubliczna radiostacja, jedyna wówczas w całym bloku wschodnim działająca poza strukturami medialnymi państwa. Stacja była muzyczną alternatywa na promowaną wówczas w mediach państwowych twórczość. Tutaj można było znaleźć nowe brzmienia, których nigdzie indziej nie było. To z tą rozgłośnią swoje kariery zaczynali artyści bigbeatowi jak choćby Alibabki czy Niemen, a z czasem, gdy do głosu zaczęła dochodzić muzyka rockowa zespoły T.Love, Kult i Kobranocka. Wielkie znaczenie na świadomość muzyczną i gusta miała Lista przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Ze stacją było związanych wiele późniejszych sław radia i telewizji, wówczas, zazwyczaj, debiutanci: Jacek Fedorowicz, Piotr Kaczkowski, Wojciech Mann, Jurek Owsiak czy Tomasz Knapik. W latach 90. stacja przeszła wiele reorganizacji, zmian właścicieli a nawet nazw. Stacje które powstały na bazie Rozgłośni Harcerskiej programowo nie miały nic wspólnego z zacnym pierwowzorem. Tak jak funkcjonująca obecnie tylko w internecie Planeta FM.

Jakub Antoniuk