Kalendarium Rozgrywki – 22-23 kwietnia

Weekend rozpoczął się w najlepsze a w Kalendarium Rozgrywki dzisiaj wyjątkowo spokojnie. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. 5 tematów, z czego dwa filmowe i dwa giereczkowe. Do tego nieco główne polskiej rockowej muzyki. Niech wprowadzą was w dobry humor. Może zainspirują do przypomnienia sobie jakiegoś filmu w wolny wieczór albo odkurzenia starych płyt/kaset?

Miłej lektury.

Jack Nicholson

80 lat temu, 22 kwietnia 1937 roku, urodził się John Joseph „Jack” Nicholson, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, trzykrotny zdobywca oscarowej statuetki. Jako zapalony kinoman chciał związać swoją przyszłość zawodową z kinem. Jego pierwszym krokiem w tym było podjęcie, jako nastolatek, pracy jako pomocnik kierownika kina. Później wyjechał do Kalifornii, aby zatrudnić się jako goniec w wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, jednocześnie studiując aktorstwo. Dostrzegł go reżyser Roger Corman, król filmów klasy B, który zaproponował mu rolę w filmie “The Cry Baby Killer”. W swoim filmowym debiucie wcielił się w chłopaka, który po szamotaninie, w której zginął jego rówieśnik, wpada w panikę i bunkrując się w małym sklepie bierze zakładników. 10 lat później powstał “Swobodny jeździec”, który okazał się przełomowym momentem w jego karierze. Od tamtego momentu pozycja aktora bardzo wzrosła, na tyle, że mógł sobie pozwolić na odrzucanie niektórych ról. Nie zgodził się na udział w “Ojcu chrzestnym” i “Czasie apokalipsy”. Przez lata zagrał wielu ikonicznych rolach, często wcielał się w osoby ekscentryczne lub psychopatyczne. Joker w jego wykonaniu jest uważany za jednego z najlepszych w historii (nie podzielam tej opinii, wolę Heath Ledgera).

Poszukiwany, poszukiwana

45 lat temu, 22 kwietnia 1972 roku ukazała się komedia w reżyserii Stanisława Barei zatytułowana “Poszukiwany, poszukiwana”. Opowieść o ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości i jednocześnie satyra na zachowania obecne w Polsce na przełomie lat 60. i 70. W roli głównej wystąpił młody Wojciech Pokora, który wcielił się w rolę pracownika muzeum, Stanisława Marii Rochowicz, który będąc oskarżony o kradzież obrazu postanawia pod przebraniem kobiety ukryć się pracując jako gosposia i niańka i w wolnym czasie stworzyć replikę zaginionego obrazu. Film jest wylęgarnią wielu fantastycznych kreacji, które mimo upływu lat wciąż tak samo dobrze bawią kolejne pokolenie widzów. Wśród nich można wymienić “profesora”, badacz zawartości cukru w cukrze oraz “z zawodu dyrektora”.

Nier

7 lat temu, 22 kwietnia 2010 roku, ukazała się nietypowa produkcja z gatunku zręcznościowego erpega, “Nier”. Ostatnia gra japońskiego studia Cavia znanego raczej z mniej popularnych i ambitniejszych gier na licencji. “Nier” był zawiłą opowieścią o podróży wojownika w poszukiwaniu leku dla zainfekowanej córki. Dynamiczna rozgrywka w stylu “Devil May Cry” zapewniała wiele godzin dobrej zabawy, ale gracze nie byli nią szczególnie usatysfakcjonowani. Widoczne były pewne niedociągnięcia mechaniki. Sprzedaż tytułu nie należała do katastrofalnych, znalazła się grupka oddanych fanów, którzy widzieli w “Nier” wiele dobra, ale dalszy los gry przez długi czas był niepewny. Ostatecznie niedawno ukazała się bardzo daleka kontynuacja, która w oczach wielu uważana jest za grę, jaką powinien być od początku oryginał.

Jan Suzin

5 lat temu, 22 kwietnia 2010 roku, pożegnaliśmy Jana Suzina, polskiego prezentera telewizyjnego i lektora. Jego charakterystyczny, niezwykły, ciepły głos przez 41 lat przemawiał z ekranów telewizyjnych. Z wykształcenia architekt Suzin w połowie lat 50. zgłosił się do konkursu na spikera telewizyjnego organizowanego przez raczkującą wówczas Telewizje Polityczną. Wygrał ten casting pokonując ok. 2000 kandydatów. Pierwszy dyżur odbył 26 listopada 1955 roku, ostatni równo 41 lat później, po czym przeszedł na emeryturę. Przez te wszystkie lata był m.in. konferansjerem na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, wielokrotnie składał widzom życzenia noworoczne, prowadził programy rozrywkowe. Młodsze pokolenie może kojarzyć go jako lektora wielu westernów emitowanych w latach 80. i 90., w tym legendarnej “Bonanzy”. Już jako emeryt wielokrotnie krytykował stan ówczesnej telewizji, wszędobylskie reklamy i papkę programową. Nie posiadał odbiornika telewizyjnego. Odszedł po długiej chorobie w wieku 82 lat.

Pokemon Company

19 lat temu, 23 kwietnia 1998 roku, powstała firma The Pokémon Company, komórka zależna od Nintendo zajmująca się marketingiem i licencjonowanie serii Pokémon. Firma powstała z powodu rosnącego zapotrzebowania na produkty związane z Pokemonami, powołanie firmy miało odciążyć twórców oraz efektywniej zarządzać marką. Twórcy mogli skupić się wyłącznie na procesie twórczym bez zawracania sobie głowy czy warto produkować koszulki i z kim. Zaczynająca jako umiejscowiona w Tokio jednostka z czasem rozrosła się do kilkunastu, rozsianych po całym świecie oddziałów. To one wydają pozwolenia choćby na produkcję i sprzedaż odzieży oraz gadżetów związanych z marką, jak również niektórych gier, niezwiązanych bezpośrednio z produkcjami Nintendo, Game Freak i Creatures Inc. To ta firma wydała licencje niezależnemu studio Niantic na ubiegłoroczną mobilną szajbę “Pokemon Go”.

Na dopełnienie weekendu nieco muzyki.

62 lata temu, 22 kwietnia 1955, urodziła się Izabela Trojanowska, piosenkarka i aktorka znana ze współpracy z zespołem Budka Suflera.


53 lata temu, 23 kwietnia 1964 roku, w Płocku urodził się Piotr Jerzy Klatt, wokalista i autor tekstów zespołu Róże Europy, producent radiowy i telewizyjny, organizator festiwali.


38 lat temu, 23 kwietnia 1979 roku w Helsinkach urodził się Lauri Johannes Ylönen, wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent muzyczny u nas znany głównie jako wokalista zespołu The Rasmus.


Jakub Antoniuk