Kalendarium Rozgrywki – 18 kwietnia

Witajcie serdecznie po świątecznej przerwie w Kalendarium Rozgrywki. Trzeba zrzucić nieco sadła po świątecznym leniuchowaniu? Ja muszę. Dzisiaj mamy 18 kwietnia 2017 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Światowy Dzień Krótkofalowca, Europejski Dzień Praw Pacjenta oraz Dzień Pacjenta w Śpiączce. Z wydarzeń ciekawych warto odnotować, że 91 lat temu, 18 kwietnia 1926 roku, rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa, obecny Program I Polskiego Radia.

W dzisiejszym wydaniu Kalendarium znajdziecie wspominki związane z czterema postaciami oraz jedną grą wideo. Jest coś dla miłośników komiksów, seriali, kina oraz mała ciekawostka technologiczna.

Miłej lektury.

Jan Szczepanik

91 lat temu, 18 kwietnia 1926 roku, w Tarnowie, w wieku 53 lat zmarł Jan Szczepanik, polski wynalazca zwany polskim Edisonem, autor ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. Pierwsze wynalazki, jakie opracował przeznaczone były dla przemysłu włókienniczego i wprowadziły ogromną rewolucję. Z jego rozwiązań korzystało wielu producentów na całym świecie. Bardziej znany jest z wynalazków związanych z fotografią i telewizją. To on był autorem telektroskopu, urządzenia do przesyłania ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem, protoplastą dzisiejszej telewizji. To on stworzył pierwszy barwny system zapisu filmu, który jednak nie cieszył się takim wielkim uznaniem jak młodszy, amerykański Technicolor. To dzięki niemu mieliśmy barwne fotografie, Szczepanik opracował bowiem system kolorowej fotografii oraz światłoczuły papier barwny wykorzystany później przez Kodaka oraz Agfę. Ilość jego projektów jest przeogromna, a niektóre, choć przeszły dzięki innym ludziom przez lata ogromną ewolucję bazują wciąż na jego wizji i pomyśle.

Superman

79 lat temu, 18 kwietnia 1938 roku, w Stanach Zjednoczonych ukazał się pierwszy komiks, w którym pojawiła się postać Supermana. Stworzona przez Jerry’ego Siegela i Joe Shustera postać wzorowana była na wielu postaciach łączących w sobie cechy bohaterów mitologicznych i ówczesnego science-fiction. Natomiast jego alter-ego, dziennikarz Clark Kent, powstał z połączenia cech i nazwisk i imion ulubionych aktorów autorów. Pierwszym wydawnictwem, w którym Kal-El założył czerwone portki na niebieskie kalesony był “Action Comics nr 1” z błędnie podanym miesiącem, zamiast kwietnia na okładce widnieje czerwiec 1938 roku. Początkowo Superman miał być złoczyńcą bardzo mocno bazującym na kreacji z opowiadania “The Reign of the Superman” z 1933 roku autorstwa tych panów. Z czasem postać nabierała innego charakteru i ostatecznie stała się przybyłym z odległej planety Krypton nadczłowiekiem broniącym ludzi, choć jego metody działania różniły się nieco od tych, jakie znamy dzisiaj. Superman jest obecnie jednym z najstarszych superbohaterów (Batman i Kapitan Ameryka są nieco młodsi) regularnie pojawiającym się w komiksach, serialach oraz filmach kinowych.

Jerzy Stuhr

70 lat temu, 18 kwietnia 1947 roku, urodził się Jerzy Stuhr, polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, jeden z najznakomitszych aktorów starszego pokolenia. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Swoją działalność artystyczną rozpoczął jako aktor w krakowskim Starym Teatrze, a później rozpoczął współpracę z Telewizją Polską, gdzie był współprowadzącym i współscenarzystą pierwszej wersji programu z cyklu “Spotkanie z Balladą”. (Kopydłowo jest współczesną jego kontynuacją). Jako aktor filmowy zadebiutował w 1972 roku rolą laboranta w filmie “Trzecia część nocy”. W 1983 roku, mając już na koncie wiele zacnych ról zagrał najbardziej rozpoznawalną po dziś dzień rolę, Maksa Paradysa w komedii Juliusza Machulskiego “Seksmisja”. Jego kreacja oraz wiele wypowiadanych przez niego kwestii przeszła do klasyki polskiego kina, na ten film mimo ponad 30 lat patrzy się wciąż z przyjemnością, w dużej mierze dzięki jego postaci. Stuhr role komediowe (“Kiler”, “Kingsajz”) przeplata z poważnymi. Młodszym widzom może być znany z roli Osła w serii “Shrek”, postaci, pod którą fenomenalnie podłożył głos. Co ciekawe zrobił to rok po roli Mushu w disneyowskiej “Mulan”, roli równie fenomenalnej, ale mniej znanej. Autor świetnej satyry na stan polskiej estrady. Na początku dekady wykryto u niego raka przełyku. Wyleczył nowotwór i obecnie jest bardzo mocno zaangażowany w akcje walczące o prawa pacjentów.

Melissa Joan Hart

41 lat temu, 18 kwietnia 1976 roku, urodziła się Melissa Joan Hart, amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa znana przede wszystkim z roli w serialu “Sabrina: Nastoletnia czarownica”. Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 4 lat, kiedy wzięła udział w reklamie, potem zagrała w dwóch przedstawieniach jako członek nowojorskiej grupy teatralnej. W 1989 r zagrała u boku Williama Hurta i Calisty Flockhart. Po skończeniu szkoły podstawowej kontynuowała karierę jednocześnie studiując. Pierwsza poważniejsza rola telewizyjna miała miejsce w młodzieżowym serialu “Klarysa wyjaśni wszystko” emitowanych swego czasu w polskiej telewizji. Po zakończeniu produkcji serialu wcieliła się w swoją najbardziej rozpoznawalną kreację, nastoletnią czarownicę Sabrinę, z którą po dziś dzień jest utożsamiana. Co ciekawe w serial zaangażowana była również jako producentka. Za serial odpowiedzialna była firma Hartbreak Films, którą założyła wspólnie z matką i ojczymem.

Buffy #nikogo

Metal Slug

21 lat temu, 18 kwietnia 1996 roku, ukazała się pierwsza odsłona serii Metal Slug, przesympatycznej pixel artowej militarnej platformówki 2D stworzonej przez japońskie Nazca Corporation, firmę specjalizująca się w produkcji gier na konsolę Neo Geo, później część firmy SNK. Nietypowa platformówka, wydana w pierwszej kolejności na automaty, nastawiona wyłącznie na eksterminowanie wrogich jednostek opowiadała o losach dwójki komandosów, którzy stawiają czoła niezliczonym siłom wroga. Ich dwoje przeciwko milionie, szanse mniej więcej wyrównane. Wyjątkowo szybka, a jednocześnie wymagająca gra dała początek bardzo długiej serii niemal takich samych gierek.

Jakub Antoniuk