Kalendarium Rozgrywki – 15-17 kwietnia

Witajcie w łączonym wydaniu Kalendarium Rozgrywki, wydaniu obszerniejszym niż zwykle z powodu świąt wielkanocnych. Z okazji malowania pisanek i święcenia kiełbasy, robię krótką przerwę i wszystkie ciekawsze tematy z poniedziałku prezentuję już dzisiaj. Święta, wicie, rozumicie, level sam się nie wbije. W przyszłym tygodniu, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojawi się dodatkowa, nowa forma będąca uzupełnieniem Kalendarium z udziałem niektórych osób zaangażowanych wcześniej w tworzenie Kartki z kalendarza. To zupełnie nowa forma, z którą wcześniej miałem tylko przelotny, krótki romans. Mam nadzieje, że przypadnie wam do gustu to, co przygotowaliśmy. My bawiliśmy się świetnie.

W Kalendarium sporo tematyki muzycznej i sporo teledysków do obejrzenia. Aby nie robić bałaganu dostępne są w formie hiperłącza. Wystarczy, że klikniecie w nazwę zespołu i w oddzielnym okienku odpali się wideo.

Miłej lektury, miłego odbioru i mokrego dyngusa.

15 kwietnia

Robert Friedrich – Litza

49 lat temu, 15 kwietnia 1968 roku urodził się Robert Friedrich, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta znany przede wszystkim z występów w grupie Acid Drinkers, 2Tm2,3 oraz Luxtorpeda, twórca dziecięcego zespołu Arka Noego.

Still Life

12 lat temu, 15 kwietnia 2005 roku, ukazała się przygodówka point and click zatytułowana Still Life. Francuska produkcja studia Microids będąca fabularną kontynuacją innej przygodówki, Post Mortem opowiadającej o zagadkowych zabójstwa prostytutek w czeskiej Pradze lat 20. XX wieku. W Still Life wcielaliśmy się w postać agentki FBI Victoria McPherson, prawnuczki prywatnego detektywa, Gustava McPhersona, bohatera Post Mortem. 80 lat po wydarzeniach z pierwszej gry na ulicach Chicago dochodzi do identycznych zdrodnii. W Still Life współczesne wydarzenia przeplatały się z zapiskami pradziadka Victorii, który usiłował odnaleźć sprawcę makabrycznych zbrodni. Utrzymana w mrocznej tonacji przygodówka nie cieszyła się taką popularnością jak Syberia, również autorstwa Microids, ale została na tyle dobrze przyjęta, że powstała kontynuacja rozwijająca śledztwo Victorii. W dwójce wydarzenia ponowne były przeplatane pomiędzy dwiema, uwięzionymi w posiadłości kobietami. Postać agentki McPherson ma (podobno) niedługo powrócić. Przy okazji trzeciej odsłony Syberii światy obu gier mają się połączyć.

16 kwietnia

David Feiss

58 lat temu, 16 kwietnia 1959 roku, urodził się David Feiss, amerykański animator znany z takich serii jak Jam Łasica oraz Krowa i Kurczak. Kariera Feissa rozpoczęła się na przełomie lat 70. i 80. Pierwszą produkcją, nad którą pracował był pamiętny Heavy Metal z 1981 roku. Później pracując dla różnych studiów przyłożył swoje 3 grosze m.in. do filmów Pieśń Heidi oraz Przygody Wiewiórek. Wspólpracował z wytwórnią Hanna-Barbera co zaowocowało na początku lat 90. posadą głównego animatora przy pełnometrażowym filmie o rodzinie Jetsonów, Jetsonowie: Na orbitującej asteroidzie . W drugiej połowie lat 90., gdy studio Hanna-Barbera posiadało podległy sobie oddział Cartoon Network stworzył najbardziej znaną swoją serię, szalone przygody Krowy i Kurczaka. Równocześnie powstawała druga jego autorska seria Jam Łasica. Obecnie Feiss głównie zajmuje się pracą związaną ze scenopisami obrazkowymi, ale okazjonalnie również reżyseruje. Ostatnim filmem nad którym do tej pory czuwał był Sezon na misia 4: Strach się bać z 2015 roku.

 

Grobowiec świetlików

29 lat temu, 16 kwietnia 1988 roku ukazał się Grobowiec świetlików, pełnometrażowa japońska animacja autorstwa studia Ghibli. Była to adaptacja opowiadania autorstwa Akiyukiego Nosaki zatytułowanego „Grób świetlików” wydanego w 1967 roku. To przejmująca opowieść osadzona w czasie II wojny światowej, której bohaterami jest dwójka rodzeństwa, które w wyniku nalotów traci matkę. Osierocone postanawiają udać się do najbliższej rodziny, ciotki, która w obliczu wojennej zawieruchy i własnych problemów nie traktuje dzieci w należyty sposób. Ogromne problemy trapiące jej rodzinę wydobywają z niej najgorsze cechy i dzieci postanawiają uciec, zamieszkując w małym opuszczonym bunkrze. Tutaj samotne muszą stawić czoła niewygodom, głodowi i chorobom. Grobowiec świetlików to poruszająca opowieść o poświęceniu, miłości brata do siostry oraz o radości w trudnych czasach, radości z błahych spraw, dla nas dzisiaj naturalnych i powszechnych.

Mój sąsiad Totoro

Również 29 lat temu, 16 kwietnia 1988 roku, jednocześnie z Grobowcem świetlików ukazała się inna, ważna produkcja studia Ghibli, Mój sąsiad Totoro. W odróżnieniu od poprzedniczki była to ciepła opowieść familijna o dwóch siostrach, które wspólnie z ojcem przeprowadzają się na wieś, aby być bliżej chorej matki przebywającej w szpitalu. W pobliskim lesie spotykają sympatycznego leśnego ducha nazwanego przez młodszą siostrę Totoro, który stał się ich przyjacielem i przewodnikiem pokazującym piękno otaczającego je świata. Mój sąsiad Totoro to jedna z najbardziej znanych produkcji studia Ghibli, a postać sympatycznego trolla stała się wizytówką studia, dosłowinie, bo jego profil widnieje w logotypie. Cytując Czcigodnego Cooldana, jeżeli nie oglądaliście Mojego sąsiada Totoro to nie wiem, co robicie ze swoim życiem. Warto.

Dzieci Triady

25 lat temu, 16 kwietnia 1992 roku, ukazał film Dzieci Triady w reżyserii Johna Woo, mistrza kina sensacyjnego rodem z Hong Kongu. Policyjna obława na handlarzy bronią okazuje się fiaskiem. W wyniku nieudanej operacji ginie wielu ludzi w tym partner głównego bohatera filmu, inspektora Tequili, który przysięga zemstę. Zemstę typową dla kina akcji lat 80. i 90. z dużą ilością wybuchów i strzelanin, od których giną setki bandytów. Dzieci Triady to klasyk gatunku i jeden z najbardziej znanych azjatyckich filmów akcji spoza Japonii. Przerysowana historia vendetty policjanta działającego poza prawem po latach została przeniesiona na język gier wideo. 15 lat po premierze filmu ukazał się Stranglehold, strzelanina TPP, w której Inspektor Tequilla powrócił i ponownie prowadził krwawą krucjatę przeciwko mafii. Przepełniona szybką wymianą ognia i brutalnością gra doskonale oddała klimat azjatyckiego kina. Duża w tym zasługa oryginalnych twórców, którzy wzięli udział przy produkcji.

Injustice: Gods Among Us

4 lata temu, 16 kwietnia 2013 roku ukazała się gra “Injustice: Gods Among Us”, mordobicie od twórców ultra brutalnego “Mortal Kombat” wykorzystująca szeroki wachlarz superbohaterów i superzłoczyńców z komiksowego świata DC. Po jednej stronie stały takie postacie jak Superman, Batman, Zielona Latarnia czy Aquaman, a po drugiej pojawili się m.in. Lex Luthor, Doomsday, Harley Quinn czy Joker. Fabuła gry była jedną z najgłupszych i niedorzecznych, jakie miała miejsce w grach wideo ostatnimi laty. Nawet nie będę jej streszczał, bo nie kopie się leżącego. Wystarczy, że napiszę, że miała miejsce walka Batmana z Supermanem. Zaczerpnięty z dziewiątej odsłony “Mortal Kombat(ant)” system walki doskonale sprawdził się w przypadku tej produkcji. Gra była wymagająca, potrzebne było dobre zapoznanie się z wirtualnym wojownikiem, poznanie jego słabych i mocnych stron oraz opanowanie wszystkich ciosów. Produkcja była sporym hitem i dorobiła się oddanej społeczności biorącej udział w turniejach. Obecnie czekamy na premierę kontynuacji.

17 kwietnia

Jan Hammer

69 lat temu, 17 kwietnia 1948 roku w czeskiej Pradze urodził się Jan Hammer, kompozytor i pianista od końca lat 60. mieszkający i tworzący w Stanach Zjednoczonych. U nas postać mało znana z nazwiska, ale jego twórczość dla niektórych z nas niekoniecznie jest anonimowa. To on był odpowiedzialny za elektroniczną, bardzo charakterystyczną muzykę do serialu Policjanci z Miami. Szczególnie utwór Crockett‘s Theme jest znany i po dziś dzień często można go usłyszeć w tle w wielu rozgłośniach radiowych.

Jan Borysewicz

62 lata temu, 17 kwietnia 1955 roku, urodził się Jan Borysewicz, znany również jako Jan Bo, polski kompozytor, gitarzysta i autor tekstów, najbardziej znany jako lider rockowego zespołu Lady Pank oraz przez krótki okres czasu członek Budki Suflera.

Maynard James Keenan

53 lata temu, 17 kwietnia 1964 roku, urodził się Maynard James Keenan, właściwie James Herbert Keenan, amerykański wokalista znany głównie z występów w zespole Tool. W założonej w 1990 roku kapeli wykonującej muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego Keenan od samego początku odpowiedzialny jest za pisanie tekstów piosenek oraz wokal.

Jakub Antoniuk