Kalendarium Rozgrywki – 12 maja

Witajcie w piątkowym wydaniu Kalendarium Rozgrywki. Zgodnie z obietnicą dzisiaj powinien pojawić się drugi odcinek Podcastu Pamiętamy, który nagraliśmy w czasie długiego majowego weekendu. Z RSS-ami może być różnie, wczoraj wieczorem natrafiliśmy na kłopoty, udało nam się ostatecznie znaleźć rozwiązanie tego kłopotu, ale mamy ograniczony dostęp do serwera. Nasi najlepsi ludzie nad tym pracują, ale niczego nie obiecujemy.

Dzisiaj mamy 12 maja i obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, Europejski Dzień Walki z Czerniakiem oraz Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych. Z wydarzeń mniej istotnych ale wartych przypomnienia odnotujmy, że w 1989 roku prawnie uznano w Polsce wyznanie Świadków Jehowy.

Miłej lektury.

Nokia

152 lata temu, 12 maja 1865 roku w zimnej Finlandii została założona firma, która dała początek Nokii, słynnej przed laty firmie zajmującej się telefonami komórkowymi. W XIX wieku oczywiście nie było mowy o komórkach, firma zaczęła swoją działalność jako zakład przetwórstwa drewna, produkowano papier. Rozwój firmy zaowocował stworzeniem dodatkowego oddziału zajmującego się wytwarzaniem gumy a później kabli. W latach 60. XX wieku przy fabryce kabli powstał dział elektroniki, który początkowo zajmował się dostarczaniem elektroniki do elektrowni atomowej. Z połączenia wszystkich trzech spółek powstała współczesna Nokia. Zaczęto produkować elektronikę użytkową dla mas. Gdy w Finlandii uruchomiono pierwszą sieć telefonii komórkowej, zaczęto produkować telefony samochodowe. Rozwój tego segmentu sprawił, że spółka wiele sił przeniosła na ten dział i produkcję telefonów komórkowych. Z czasem stał to się główny segment działania firmy. Największym hitem i flagowym produktem był telefon Nokia 3310, model mały, poręczny, niedoza**bania, dla wielu z nas pierwszy telefon komórkowy w życiu, wyposażony w legendarnego “Węża”. Późniejsze modele telefonów firmy nie powtórzyły sukcesu 3310. Im dalej tym bardziej konkurencja odskakiwała Finom. Przespali boom na telefony z klapką i dostali mocno od iPhone’a. Dział komórkowy został przejęty przez Microsoft. W ubiegłym roku marka wróciła do rodzinnej Finlandii. Obecnie telefony z logo Nokii chcą wrócić na rynek. Nokia 6 podobno potrafi łamać orzechy bez uszczerbku dla telefonu. Niestety równocześnie powróciła Nokia 3310, która jest smutnym żartem.

Hans Rudolf Giger

3 lata temu, 12 maja 2014 roku odszedł Hans Rudolf Giger, szwajcarski malarz, którego twórczość, częściowo, była związana z Hollywood. Studiował w Szkole Sztuki Użytkowej na wydziale architektury, projektowania wnętrz oraz projektowania przemysłowego. Rok później stworzył swoje pierwsze prace, głównie wykonane tuszem i farbą olejną. Jego charakterystyczny, niepokojący, styl, w którym dominuje czerń i niepokój szybko znalazł wielbicieli i dał Hansowi godziwy dochód, dzięki czemu mógł się utrzymać wyłącznie ze sztuki. Często w swoich pracach starał się przedstawiał zimną stal i technologię oplatająca ludzkość oraz upadły świat. Na początku lat 80. zaczął pracować dla Hollywood. Pierwszym znaczącym projektem było wykonanie szkiców do “Diuny” w reżyserii Davida Lyncha. Najbardziej znane jego dzieło, czyli postać xenomorpha, zabójczego kosmity z “Obcego: Ósmego pasażera Nostromo” wyniosła go do czołówki współczesnych artystów. Zresztą współpraca Gigera nie ograniczała się do kosmicznej maszkary, zaprojektował również wygląd statków. Jego sztuka została uhonorowana Oscarem za najlepsze efekty wizualne. Często udzielał się w branży muzycznej, był autorem wielu okładek płyt. Ze względu na jego styl dominowały kapele metalowe. Był autorem zjawiskowego mikrofonu zespołu Korn. Zmarł w wieku 74 lat w wyniku obrażeń doznanych po upadku ze schodów.

Jakub Antoniuk