Kalendarium Rozgrywki – 11 kwietnia

Witam serdecznie w Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj mamy 11 kwietnia 2017 roku, 101 dzień roku. Obchodzimy dzisiaj Dzień Radia oraz Dzień Osób z Chorobą Parkinsona.  Z bzdurnych ciekawostek chcę poinformować, że 16 lat temu, 11 kwietnia 2001 roku, w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata Australia pokonała Samoa Amerykańskie 31:0, odnosząc najwyższe zwycięstwo w historii międzypaństwowych meczów piłkarskich.

Miłej lektury.

Thomas Harris

77 lat temu, 11 kwietnia 1940 roku, urodził się Thomas Harris, amerykański dziennikarz i pisarz, autor thrillerów psychologicznych, znany głównie z cyklu o Hannibalu Lecterze. Swoją karierę rozpoczął w latach 60. w czasach studenckich, kiedy zatrudnił się jako nocny reporter zajmujący się tematyką kryminalno-policyjną. Po ukończeniu studiów do połowy lat 70. pracował w agencji prasowej i jednocześnie był recenzentem publikującym w wielu czasopismach. Poza pisaniem do prasy zajmował się pisaniem powieści psychologicznych. W 1975 roku ukazała się pierwsza jego książka zatytułowana “Czarna niedziela” opowiadająca o zamachu na finałach zawodów sportowych. Książka stała się podstawą scenariusza do filmu pod tym samym tytułem wyreżyserowanym w 1997 roku przez Johna Frankenheimera. Pierwsze jego znaczące dzieło, “Czerwony smok”, pierwsza powieść, w której pojawia się genialny psychiatra i seryjny morderca Hannibal Lecter, ukazało się w 1984 roku. Na podstawie tej powieści 5 lat później powstał film “Łowca” ale prawdziwa popularność Hannibalowi Lecterowi przyniosła dopiero ekranizacja kolejnej książki Harrisa, “Milczenie owiec” z 1991 roku z pamiętną rolą Anthony’ego Hopkinsa.

Deszczowa piosenka

65 lat temu, 11 kwietnia 1952 roku pojawił się pamiętny film muzyczny, “Deszczowa piosenka” z Gene’m Kelly, Donaldem O’Connorem i Debbie Reynolds. Przesympatyczna opowieść umiejscowiona w czasach gdy kinematografia dynamicznie przekształcała się z kina niemego na dźwiękowe. Para aktorów, Lina i Donald, znajduje się u szczytu sławy. Dochodzi do wspomnianej rewolucji technologicznej i ich wytwórnia nie chcą pozostać w tyle, również musi zacząć produkować filmy dźwiękowe. Problem tkwi w tym, że Lina ma fatalny , piskliwy głos, który wywołuje jedynie salwy śmiechu wśród widzów. Pojawia się jednak nadzieja, Kathy Selden, młoda śpiewaczka zarabiająca na życie śpiewając po imprezach jest szansą na ratunek dla kariery Liny. Pojawia się bowiem pomysł, aby Kathy podkładała swój głos. “Deszczowa piosenka” to świetne, żartobliwe spojrzenie na przemiany jakie miały miejsce w kinie w latach 20. XX wieku, ale przede wszystkim świetnie, znane po dziś dzień piosenki. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać tytułowego “Singin’ in the Rain”?

Tomasz Gollob

46 lat temu, 11 kwietnia 1971 roku w Bydgoszczy urodził się Tomasz Gollob, najbardziej utytułowany polski żużlowiec w historii. Karierę rozpoczął startując w zawodach motocrossowych i wyścigach motocyklowych, dopiero po pewnym czasie, w 1988 roku, związał się z Polonią Bydgoszcz i rozpoczął profesjonalną karierę żużlową. Jednak zanim pojawiły się pierwsze poważniejsze sukcesy minęło kilka lat. W finale indywidualnych mistrzostw świata na żużlu po raz pierwszy pojawił się dopiero w 1993 roku. Dwa lata później, we Wrocławiu, wygrał po raz pierwszy turniej Grand Prix. Kilkakrotnie w swojej karierze znajdował się na podium klasyfikacji generalnej, ale tylko raz, w sezonie 2010, okazał się najlepszym zawodnikiem, jako drugi, po Jerzym Szczakielu, Polak w historii. W grudniu 2013 roku ogłosił, że wycofuje się po 18 latach ze startów w GP.

.

Beneath A Steel Sky

23 lata temu, 11 kwietnia 1994 roku, ukazała się przygodówka point and click “Beneath A Steel Sky”, umiejscowiona w klimatach science-fiction produkcja brytyjskiego studia Revolution Software, znanego po dziś dzień z przygodowej serii “Broken Sword”. Akcja gry działa się w dalekiej przyszłości, w której świat był zdewastowany przez zanieczyszczenie środowiska i opady promieniotwórcze. Bohaterem był mężczyzna, jedyna osoba, która przeżyła wypadek pojazdu sprzed lat, przygarnięty przez mieszkające poza miastem pustynne plemię. Po latach przeszłość upomniała się o niego. Odnaleziony przez oddziały szturmowe i porwany, nieświadomy, dlaczego tak się dzieje, dzięki szczęśliwemu zrządzeniem losu ucieka przed oprawcami, ale teraz musiał odnaleźć się w zupełnie nowym środowisku podniebnego miasta. “Beneath a Steel Sky” jako gra przygodowa reprezentowała poziom zbliżony do wielkich przygodówek LucasArts z ta różnica, że historia była poważna, a zagadki logiczne. Zacięcie się w grze było raczej oznaką braku pomyślunku aniżeli abstrakcyjnego poziomu trudności. Gra od kilku lat jest legalnie dostępna za darmo, choćby na GOG-u, a dzięki emulatorowi ScummVM świetnie sobie radzi na współczesnych komputerach, a nawet tabletach. Od pewnego czasu dostępne jest również fanowskie spolszczenie.