Kalendarium Rozgrywki – 10 maja

Witajcie w środku tygodnia w Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj znowu nie obrodziło w ciekawe wydarzenia z przeszłości, ale mam nadzieję, że przygotowany materiał zachęci was, aby chociaż rzucić na niego okiem. Czy jest wśród czytelników pracownik gospodarki komunalnej? Wszystkiego najlepszego z okazji Twojego święta.

PS. Podcast w piątek. Jeżeli ogarnę będzie też RSS i iTunesy. Jeżeli ogarnę.

Miłej lektury.

Bono

57 lat temu, 10 maja 1960 roku w Dublinie urodził się Paul David Hewson, bardziej znany jako Bono, wokalista rockowego zespołu U2. Jego kariera muzyczna zaczęła się od odpowiedzi na anons zamieszczony na szkolnej tablicy ogłoszeń. Poszukiwani byli chętni do założenia zespołu muzycznego. Autorem ogłoszenia był perkusista Larry Mullena Junior a poza oprócz Paulem odpowiedzieli David Evans (The Edge), jego brat Dik oraz Adam Clayton. Tak powstał zespół Feedback z czasem przemianowany na The Hype. Po opuszczeniu grupy przez Dika Evansa zespół ponownie zmienił nazwę, pod którą funkcjonuje po dziś dzień, U2. Początkowo Bono, bo taki Paul przyjął pseudonim sceniczny, rywalizował z Evansem o pozycję gitarzysty, ostatecznie przegrał ten wyścig i został wokalistą oraz głównym autorem tekstów. Zespół zdobył ogromną popularność na całym świecie, albumy zespołu sprzedały się w wielomilionowym nakładzie, na koncerty po dziś dzień przychodzą nawet setki tysięcy ludzi. O U2 można pisać długo, jeszcze będzie okazja, skupmy się dzisiaj na naszym solenizancie. Poza działalnością artystyczną Bono od lat jest bardzo mocno zaangażowany w działalność charytatywną, społeczną, a nawet polityczną. Uczestniczył, czasem wspólnie z zespołem w akcjach organizowanych przez Amnesty International. W czasie największej plagi głodu w Etiopii w latach 80. w tajemnicy przed światem wspólnie z żoną pomagał na miejscu jako wolontariusz. Głównie skupia się na Afryce, jest gorącym zwolennikiem umorzenia afrykańskich długów, działa na rzecz walki z AIDS. Za swoją społeczną działalność wielokrotnie był odznaczany i znalazł się na liście nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Prospołeczną aktywność łączy z występami, cały czas jest w trasie, pisze teksty, występuje, nagrywa nowe albumy, na scenie od lat obowiązkowo w okularach przeciwsłonecznych, które są jego symbolem i znakiem rozpoznawczym. Nie nosi ich dla szpanu, choruje na jaskrę.

Harmonix

22 lata temu, 10 maja 1995 roku założone zostało studio Harmonix Music Systems, Inc., popularny Harmonix, amerykańskie studio tworzące głównie gry muzyczne takie jak seria “Rock Band”, “Guitar Hero” oraz “Dance Central”. Studio zostało powołane do życia z inicjatywy Alexa Rigopulosa i Erana Egozy. Pierwszą grą stworzoną przez tę ekipę było wydane wyłącznie na Playstation 2 “Frequency”, dziwne połączenie “ścigałki” z mechanikami znanymi z późniejszych, bardziej znanych serii studia. Naszym zadaniem było “jechanie” po odpowiednich muzycznych torach, co owocowało odpowiednim podkładem muzycznym. Na wybranych dodatkowo musieliśmy wciskać w odpowiednim momencie przyciski, przez co odgrywane były dodatkowe, wzbogacające utwór dźwięki. Późniejszy “Amplitude” był jego kontynuacją, w której nieco rozwiniętą tę ideę i wprowadzono dodatkowo kapele rockowe. Wielkim hitem studia było “Guitar Hero”, zręcznościowy “symulator” zespołu rockowego oparty na rozwiniętej i poprawionej mechanice “Ampitude” i “Frequency”. Seria w pewnym momencie sprzedawała się jak zły. Dla Activision, wydawca gry była to druga po “Dudi” najbardziej dojna krowa. Duża w tym zasługa plastikowych gitar i perkusji niezbędnych do grania. Studio dla Electronic Arts stworzyło konkurencyjną serię różniąca się jedynie kosmetyką. Moda na tego typu rozgrywkę przeminęła tak szybko, jak się rozpoczęła. Studio wtedy skupiło się na gibaniu przed Kinectem. Obecnie powróciło do grania na plastikowym wiośle z co najwyżej umiarkowanym sukcesem i odświeżyło “Amplitude”.

Jakub Antoniuk