Kalendarium Rozgrywki – 10 kwietnia

Witajcie w nowym tygodniu i poniedziałkowym wydaniu Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj mamy 10 kwietnia, setny dzień 2017 roku. Obchodzimy Dzień Bandurka oraz Dzień Lotnictwa Wojskowego. Z wydarzeń ciekawych, ale mało kogo interesujących pragnę poinformować, że 26 lat temu, 10 kwietnia 1991 roku, zakończono produkcję Wartburga.

W nowy tydzień wchodzimy na nieco zwolnionych obrotach, bo dzisiaj chcę wam pokrótce przybliżyć jedynie trzy wydarzenia, dwie (ale jakie) sylwetki oraz jeden film. Kolejne dni szykują się na bardziej obfite.

Miłej lektury.

Steven Seagal

65 lat temu, 10 kwietnia 1952 roku urodził się Steven Seagal, amerykański aktor, mistrz wschodnich sztuk walki. Swoją karierę zawodową zaczął jako nastolatek kiedy utajniając swój prawdziwy wiek rozpoczął pracę na zmywaku w restauracji. Tam poznał kucharza, japońskiego karatekę, który wprowadził go w arkana wschodnich sztuk walki. Zaczął trenować aikido a potem wyjechał do Japonii gdzie przez 15 lat, oprócz pobierania nauk, pracował jako dziennikarz i nauczyciel języka angielskiego. Po powrocie do Stanów otworzył w Hollywood szkołę sztuk walki w której trenowało wiele gwiazd. Jeden z jego uczniów, szef agencji aktorskiej zorganizował spotkanie na którym Seagal pokazał szefom Warner Bros. swoje umiejętności po czym został zaangażowany do roli w filmie “Nico”. Filmy w których zagrał nie przyniosły mu wielkiej chwały jako aktorowi, ale umocniły jego pozycję jako “”twardego gościa” obok takich sław jak Chuck Norris, Sylvester Stallone czy Arnold Schwarzenegger. Gra po dziś dzień, ale przez ten czas nie udało mu się uciec od metki aktora grającego jedynie w filmach akcji.

Miasto aniołów

19 lat temu, 10 kwietnia 1998 roku, miała premiera filmu “Miasto aniołów” w reżyserii Brada Silberlinga z Nicolasem Cage i Meg Ryan w rolach głównych. Była to oparta na podstawie niemieckiego filmu z 1987 roku zatytułowanego Niebo nad Berlinem opowieść o miłości anioła Setha do śmiertelnej kobiety, kardiochirurg Maggie Rice. Seth przybywa na Ziemię w celu zabrania dusz zmarłych. Gdy umiera pacjent dr Rice lekarka bardzo mocno to przeżywa co zwraca uwagę anioła. Obserwując ją, poznając, zakochuje się w niej i postanawia zrezygnować z nieśmiertelności aby pozostać z ukochaną. Film został szczególnie dobrze odebrany w Polsce ze względu na wypowiadaną w języku polskim modlitwę w scenie gdy Seth postanawia zrzucić się z wieżowca.

Jacek Kaczmarski

7 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, odszedł Jacek Kaczmarski, poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, znany głównie jako Bard Solidarności. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Związany był z kabaretem Pod Egidą, grupą Piosenkariat oraz Teatrem na Rozdrożu. Jego twórczość jest kojarzona głównie z okresem rodzenia się Solidarności oraz stanem wojennym w Polsce, ale jego najbardziej znane dzieła, utwory “Mury” czy “Obława” powstały nieco wcześniej i stały się symbolem antykomunistycznej opozycji wbrew pierwotnemu założeniu autora. Stan wojenny zastał go w czasie zagranicznej trasy koncertowej, nie wrócił wówczas do kraju, koncertował po świecie występując na rzecz podziemnej Solidarności oraz został członkiem redakcji rozgłośni Radio Wolna Europa w Monachium. Wrócił do kraju w 1990 roku. Ponownie wyemigrował w 1995 roku osiedliwszy się w Australii. Ten okres był bardzo płodny, dał wiele nowych kompozycji oraz dwa albumy. W marcu 2002 zdiagnozowano u niego zaawansowane stadium raka przełyku. Mimo wsparcia polskiej sceny muzycznej, która zbierała fundusze na przeprowadzenie operacji Kaczmarski nie zdecydował się na zabieg wycięcia ognisk nowotworu ze względu na złe rokowania operacyjne. Zmarł w Gdańsku w wieku 47 lat.

Jakub Antoniuk