Kalendarium Rozgrywki – 1 i 2 kwietnia

Hejka.

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami Kartka z kalendarza przeszła metamorfozę z od dzisiaj będzie nazywała się Kalendarium Rozgrywki. W tym dziale będę przybliżał znacznie więcej, ale w krótszej formie najciekawsze działa popkultury oraz ich twórców. Wydania weekendowe będą łączone, sobota i niedziela razem. Mam nadzieje, że ten format przypadnie wam do gustu. Piszcie co o tym myślicie.

Aha! Jeżeli jesteście zainteresowani dłuższymi formatami, takimi jak miały miejsce do tej pory, to informuje, że niedługo zacznie pojawiać się uzupełnienie do Kalendarium w zupełnie nowej formie. Ale to dopiero za czas jakiś. Trzymajcie kciuki i…

Miłej lektury.

Tomonobu Itagaki

50 lat temu, pierwszego kwietnia 1967 roku w Tokio w Japonii na świat przyszedł Tomonobu Itagaki, projektant gier wideo, kluczowy pracownik studia Team Ninja, oddziału Koei Tecmo, znany głównie jako twórca serii bijatyk Dead or Alive oraz osoba odpowiedzialna za odświeżenie marki Ninja Gaiden.

Pszczółka Maja

42 lat temu w japońskiej telewizji TV Asahi miała miejsce emisja pierwszego odcinka  serialu Pszczółka Maja znany doskonale również w Polsce. Chyba nie muszę nikomu przypominać jak brzmiał motyw przewodni z tego serialu śpiewany przez Zbigniewa Wodeckiego? Serial powstał na podstawie opowiadania Pszczółka Maja i jej przygody autorstwa niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, która po raz pierwszy ukazała się w 1912 roku.

Apple

41 lat temu, 1 kwietnia 1976 roku, Steve Jobs oraz Steve Wozniak powołali do życia firmę Apple, jednego z największych na świecie producentów komputerów a z czasem również sprzętu elektronicznego. To w tej firmie powstały komputery marki Macintosch, tablety iPad, odtwarzacz muzyki iPod oraz telefon iPhone. Steve Jobs, wieloletni wódz firmy przez wielu uważany jest za wielkiego wizjonera, który zrewolucjonizował branże. Ponieważ nie mam zamiaru kłócić się z Kościołem Wyznawców Jobsa przyznam im racje

Troy Baker

Również 41 lat temu nas wiat przyszedł Troy Baker, amerykański aktor (głownie) dubbingowy znany najbardziej z ról w grach wideo. To jego głos nadał życie takim postaciom jak Matt Baker w serii Brothers in Arms, Alec Mason w Red Faction: Guerilla, Dwie-twarze z Batman: Arkham City, Booker DeWitt z Bioshock: Infinity czy Joel z The Last of Us.

 

Generał Daimos

1 kwietnia 1978 roku, czyli 39 lat temu, podobnie jak Pszczółka Maja, w japońskiej telewizji TV Asahi wyemitowano pierwszy odcinek serialu Generał Daimos, który na początku lat 90. trafił do Polski za sprawą telewizji Polonia 1. Była to historia w czasach wojny pomiędzy Ziemianami a przypominającymi anioły mieszkańcami z planety Baam. Głównym bohaterem jest młody astronauta i karateka Kazuya Ryūzaki, który sterująć gigantycznym robotem, tytułowym Daimosem, walczy z atakującymi Ziemię mieszkańcami Baam. Pikanterii dodawał fakt, że wybranką serca Kazuyii była Erice, siostra admirała stojącego na czele armii najeźdżców. Jak na anime emitowane dotychczas w Polsce Generała Daimos wyróżniała doroślejsza tematyka i spora brutalność. Egzekucje ludności cywilnej i śmierć były dosyć częstym obrazem z serii. Biorąc pod uwagę godziny w jakich ten serial był emitowany (poranne i popołudniowe) aż dziw bierze, że żadna komisja nie ścigała Polonii 1 za to. Dzisiaj emisja tego serialu zapewne nie byłaby możliwa przed godziną 21. Pamiętacie jeszcze to intro?

CD-Action

21 lat temu, 1 kwietnia 1996 roku ukazał się pierwszy numer magazynu o grach komputerowych CD-Action. Był to pierwszy na rynku magazyn, który na stałe dołączał płytę CD-ROM na której znajdowały się początkowo wersje demo najnowszych gier, z czasem również pełne wersje oraz wiele działów tematycznych. Z czasem magazyn stał się liderem rynku, a obecnie jest to jedynym magazyn, który spośród wszystkich wydawanych wówczas przetrwał. To w nim polscy czytelnicy wielokrotnie mogli po raz pierwszy przeczytać zapowiedzi światowych hitów jak choćby Doom 3. W dobie internetu jego znaczenie znacznie spadło, ale wciąż jest to lider w kategorii magazynów komputerowych i nic ni wskazuje aby ten stan rzeczy miał się nagle zmienić. Przetrwanie 21 lat w tak dynamicznie zmieniającym się i niestabilnym rynku to niemały wyczyn.

Pokemon

20 lat temu, 1 kwietnia 1997 roku w TV Tokyo został wyemitowany pierwszy odcinek serialu Pokemon, bazującego na bardzo popularnej wówczas głownie w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych grze na konsole firmy Nintendo. Była po opowieść której głównym bohaterem był młody chłopak Ash, aspirujący do zostania mistrzem Pokemonów, dziwacznych stworków obdarzonych nadnaturalnymi zdolnościami. Wspólnie z swoim pierwszym pokemone, posiadającym zdolności elektryczne Pikachu przemierzał wspólnie z przyjaciółmi świat w poszukiwaniu kolejnych pokemonów do kolekcji, trenowaniu ich oraz krzyżowaniu szyków nikczemnego Zespołu R, dwójki patałachów i ich pokemona, których celem jest kradzież rzadkich poków, sprzedaż oraz eksperymenty nad nimi. Ich nadrzędnym celem było przejęcie władzy nad światem za pomocą pokemonów. Serial cieszył się sporą sympatią ale światową sławę zrobił w chwili, gdy jeden z odcinków wywołał u niektórych dzieci w Japonii epilepsję.

Kojima Productions

Wielkie święto dla wyznawców Kościoła Kojimy. Dzisiaj mija 11 lat od chwili, kiedy zostało założone studio Kojima Productions Hideo Kojimy. Pierwszą grą jaka w nim powstała wcale nie była któraś z odsłon serii Metal Gear Solid a Shin Bokura no Taiyō: Gyakushu no Sabata, mała przyjemna giereczka przeznaczona na konsolkę Gameboy Advance. Pierwszym emgieesem powstałym w studio był Acid 2 na PSP, a pierwszym naprawdę wielką osdłoną dopiero “czwórka” wydana 3 lata po założeniu studia. Wówczas była to firma podległa Konami, obecnie jest to byt samodzielny, który pod skrzydłami Sony pracuje nad pierwszym projektem Hideo po burzliwym rozstaniu z dotychczasowym pracodawcą.

Sin City: Miasto grzechu

12 lat temu, 1 kwietnia 2005 roku w kinach rozpoczęto emisję filmu Sim City: Miasto grzechu w reżyserii Roberta Rodrigueza, Franka Millera i symbolicznym udziałem Quentina Tarantino. Była to wówczas pierwsza tak dobrze przyjęta i zarazem wierna oryginałowi kinowa adaptacja komiku. Znakiem rozpoznawczym była czarno-biała stylistyka, taka sama jak w komiksie, w której tylko określone postacie były przedstawione w kolorze. Mroczna opowieść w klimatach czarnego filmu okazała się ogromnym sukcesem artystycznym i finansowym. 40 milionowy budżet zwrócił się kilkakrotnie.

 

Goat Simulator

3 lata temu, 1 kwietnia 2014 roku ukazała się największy żart jaki mieł miejsce w historii giereczkowa, żart słaby bo kosztujący grube pieniądze i poza ciekawym pomysłem oferujący naprawdę niewiele. Symulator Kozy reklamowany przedpremierowo jako gra której największą zaletą była zepsuta mechanika rozgrywki, liczne błędy technologiczne i głupawka okazała się pustą niewiele oferującą pseudo piaskownicą z kozą w roli głównej. Ale ludzi to kupili (dosłownie), a twórcy, szwedzkie studio Coffee Stain Studios, znane wcześniej z całkiem niezłego i dopracowanego tower defense’a Sanctum zarobiło niezłe pieniądze. I żeby było mało nie tylko na tej jednej grze, ale również masie płatnych rozszerzeń, równie głupawych i mało oferujących.

Robert Leszczyński

2 lata temu, niespodziewanie odszedł Robert Leszczyński, dziennikarz muzyczny znany szerszej publice z roli jurora w kilku odsłonach programu Idol, gdzie oceniał uczestników marzących o karierze wokalnej. Był negatywnym bohaterem utworu Nosowskiej zatytułowanego Zoil oraz Twojej generacji zespołu Pidżama Parno. Przyczyną nagłej śmierci dziennikarza była niewykryta cukrzyca o której nie wiedział i której nie leczył. Miał 48 lat.

***

2 kwietnia

Private Pluto

2 kwietnia 1943 roku, czyli 74 lata temu ukazała się siedmiominutowa kreskówka wytwórni Walta Disneya z psem Pluto w roli głównej. Nie byłoby w tym niczego szczególnego, choć pies Pluto służący w szeregach Armii Stanów Zjednoczonych nie jest widokiem codziennym, gdyby nie obecność dwóch małych wrednych włochaczy upszykszających życie żółtego psa. To w tej animacji po raz pierwszy pojawili się Chip i Dale, dwie wiewiórki, które z czasem stały się symbolem wywracania do góry nogami życia Kaczora Donalda. Wiele dekad później studio Disneya przeprojektowało te dwa ancymony i odsadziło jako główne postacie w bardzo popularnych u nas w pierwszej połowie lat 90. serialu Chip i Dale: Brygada RR.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

47 lat temu, 2 kwietna 1970 roku do kin trafiła nietuzinkowa komedia, a uściślając pierwsza część trylogii o wojennych przygodach Franka Dolasa, polskiego żołnierza, który w wyniku wielu zabawnych wydarzeń znalazł się na różnych frontach II wojny światowej. Jak rozpętałem II wojnę światową w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (który dekady później pod pseudonimem napisał scenariusz do U Pana Boga za piecem) było adaptacją opowiadania autorstwa Kazimierza Sławińskiego i zatytułowanego Przygody kanoniera Dolasa. Było to niespotykane w ówczesnym polskim kinie, zdominowanym przez martyrologiczne tony, podejście do tematu II wojny, zabawne, prześmiewcze i rodzinne. Gdyby chcieć porównać Franka Dolasa to znanej szerzej w  popkulturze postaci to stwierdzenie, że to taki troszkę nasz Indiana Jones nie byłoby sporym nadużyciem. Zmarły ponad rok temu Marian Kociniak idealnie zagrał cwaniaczka o wielu talentach, niekoniecznie nauczanych w szkole, lekkoducha a zarazem patriotę którego nie da nie lubić.

Jakub Antoniuk