Kalendarium Rozgrywki – 1-3 maja

Witajcie po przerwie w Kalendarium Rozgrywki. Wolny czas wykorzystaliście na nadrobienie zaległości z kupki wstydu albo przypomnienie sobie jakiegoś starego filmu, książki lub zespołu? My nagraliśmy drugi odcinek podcastu Pamiętamy. Postaram się, aby odcinek był zmontowany jak najszybciej, ale w trakcie nagrania mieliśmy naprawdę dużo problemów technicznych, wymuszonych przestojów i najprawdopodobniej złożenie tego w sensowną całość zajmie trochę czasu. Postaram się, aby odcinek był dostępny na początku przyszłego tygodnia.

W dzisiejszym wydaniu Kalendarium przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nadrabiamy zaległości z wczoraj i patrzymy jakie rocznice mają miejsce dzisiaj oraz jutro. 3 maja nie będzie Kalendarium.

Przy okazji wprowadzam małą zmianę w Kalendarium. Po konsultacjach z ekipą nagrywająca podcast postanowiłem, że publikować będę wyłącznie tematy minimum dziesięcioletnie oraz te, które nie znalazły się w podcaście. Nie chcę robić niepotrzebnych powtórzeń.

Miłej lektury.

1 maja

Martin O’Donnell

62 lata temu, 1 maja 1955 roku, urodził się Martin O’Donnell, amerykański kompozytor muzyki do gier wideo, znany najbardziej z pracy nad muzyką do gier stworzonych przez studio Bungie. To jego kompozycje (oraz dźwięki) umilały nam zabawę we wszystkich trzech odsłonach strategicznej serii “Myth” oraz zręcznościowym “Oni”. Jednak żadna ze stworzonych ścieżek nie przyniosła mu takiego uznania jak ta skomponowana na potrzeby serii “Halo”. Motyw przewodni, łączący chóry z brzmieniem gitary elektrycznej należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzycznych z gier wideo. Obecnie, używając korpo-języka, “realizuje się poza strukturami Bungie”. Ostatnią ścieżką, którą skomponował pochodziła z gry “Destiny”, przy której współpracował z samym Paulem McCartneyem.

AMD – Advanced Micro Devices

48 lat temu, 1 maja 1969 roku założono firmę AMD, która od samego początku istnienia skupia się na produkcji komputerowych procesorów. AMD obok Intera jest największym producentem na świecie. Układy stworzone przez firmę wielokrotnie okazywały się najlepszymi, a przy tym również atrakcyjnymi cenowo układami docenianymi przez graczy komputerowych i specjalistyczne ośrodki jak choćby Industrial Light & Magic. W 2006 roku firma poszerzyła swoją ofertę o układy przeznaczone do kart graficznych. Możliwe to się stało dzięki wykupieniu firmy ATI, producenta kart marki Radeon.

LucasArts

35 lat temu, 1 maja 1982 roku z inicjatywy George’a Lucasa powołano do życia firmę Lucasfilm Games, później przemianowaną na LucasArts, odpowiedzialną za licencjonowanie oraz tworzenie gier komputerowych opartych o marki “Gwiezdnych Wojen”, “Indianę Jonesa” jak i oryginalne, autorskie produkcje. Pierwszą grą stworzoną przez firmę była futurystyczna gra sportowa zatytułowana “Ballblazer”. Pierwszymi naprawdę znaczącymi hitami studia były przygodówki point and click powstające pod koniec lat 80. i przeżywające swój złoty okres w pierwszej połowie lat 90. “Maniac Mansion” dał początek temu szczególnemu okresowi, kiedy powstały takie arcydzieła jak “The Secret of Monkey Island”, “Indiana Jones and the Fate of Atlantis”, Sam & Max: Hit the Road” czy “Full Throttle”. Ważną gałęzią działalności firmy w tym okresie były również symulatory lotnictwa z “Secret Weapons of the Luftwaffe” na czele. Dopiero w latach 90. pojawiły się pierwsze gry osadzone w uniwersum “Gwiezdnych wojen”. Wszystkie wcześniejsze były stworzone na licencji przez zewnętrznych twórców. Przejście całego imperium George’a Lucasa w ręce Myszki Mickey odbiło się ogromną marginalizacją firmy. Wszystkie projekty zostały skasowane, a działalność została ograniczona wyłącznie do licencjonowania gier na mniejsze platformy.

2 maja

William Moulton Marston

70 lat temu, 2 maja 1947 roku w wieku 53 lat odszedł William Moulton Marston, amerykański psycholog, który na początku lat 40. wspólnie z rysownikiem Harryym G. Peterem stworzył postać Wonder Woman. Pierwotnie miała to być po prostu kobieca wersja Supermana, nawet początkowe jej imię, Suprema, miała do tego nawiązywać, ostatecznie redaktor prowadzący niezaakceptował tego pomysłu i przemianował na Wonder Woman. Wonder Woman była jedną z pierwszych (ale nie pierwszą) superbohaterek, kobiet obdarzonych nadludzkimi umiejętnościami, pojawiającą się na łamach komiksu. Obecnie obok Batmana i Supermana jest podstawą filarem Ligi Sprawiedliwości, grupy superbohaterów uniwersum DC.

Lech Janerka

64 lata temu, 2 maja 1953 roku we Wrocławiu urodził się Lech Janerka, polski kompozytor, autor tekstów i piosenkarz, były członek zespołu Klaus Mitffoch, od wielu lat solista.

Małgorzata Ostrowska

59 lat temu, 2 maja 1958 roku w Szczecinku urodziła się Małgorzata Ostrowska, polska wokalistka, finalistka Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, była wokalistka zespołu Lombard, w którym śpiewała przez 10 lat. Obecnie solistka.

Yasushi Akimoto

59 lat temu, 2 marca 1958 roku, urodził się Yasushi Akimoto, japoński producent muzyczny i telewizyjny, autor tekstów, twórca wielu młodzieżowych żeńskich grup taneczno-wokalnych. To z jego inicjatywy powstała obecnie najbardziej znana na świecie japońska popowa grupa AKB 48, której płyty i single sprzedają się w milionowym nakładzie (i w tym przypadku nie jest to przenośnia).

3 maja

Jarosław Grzędowicz

52 lata temu, 3 maja 1965 roku we Wrocławiu urodził się Jarosław Grzędowicz, obecnie jeden z czołowych polskich pisarzy fantasy. W przeszłości współzałożyciel oraz redaktor naczelny magazynu „Fenix” skupiającego się na literaturze fantastycznej oraz felietonista. Do jego najgłośniejszych dzieł należy zaliczyć cykl “Pan Lodowego Ogrodu”. Laureat prestiżowej nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść – “Popiół i kurz”. Poza działalnością pisarską działa jako tłumacz komiksów.

Jakub Antoniuk