Berserk – wrażenia po przeczytaniu pierwszego tomu

Berserk to komiks legenda. W końcu ta legenda trafiła i do Polski. Czy warto się z nią zapoznać?

 

Przed laty (a minęło ich ponad dziesięć) obejrzałem serial anime na podstawie powyższej mangi. Ten robił ogromne wrażenie, a na tle innych dzieł fantasy wyróżniał się poważnym podejściem do tematu, olbrzymią dawką brutalności i światem, w którym każdego, w dowolnej chwili, mogła spotkać okrutna śmierć. Ekranizacja robiła furorę wśród polskich fanów japońszczyzny, więc ci co rusz domagali się od któregoś z rodzimych wydawnictw opublikowania mangi. JPF i Waneko (wtedy i dziś najważniejsi gracze na naszym rynku jeżeli chodzi o komiks z KKW) wciąż jednak odmawiali. Berserk to manga, która już na tamte czasy liczyła sporo tomów (co stanowiło duży argument na nie dla wspomnianych firm), a na dodatek tworzona była dalej (zresztą nadal jest). Był to też twór przeznaczony dla dorosłych, a mangi dla dojrzałego odbiorcy schodziły wówczas w Polsce bardzo słabo.

 

berserk2

 

Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. Rynek komiksowy w Polsce rośnie w siłę, pojawiła się nawet firma specjalizująca się w poważnych mangach dla czytelników powyżej osiemnastego roku życia (Hanami), i kilka miesięcy temu JPF rzucił bombę z informacją, że w końcu zamierza wydać komiks Kentaro Miury. Pierwszy tom właśnie trafił do sprzedaży. I jaki jest?

Na poziomie. To dopiero zalążek historii, która w serialu wypadała świetnie, dlatego więcej tu pytań niż odpowiedzi. Więcej też akcji niż rozterek bohaterów. Główną postacią serii jest najemnik imieniem Guts, który przemierza mroczną, stylizowaną na europejskie średniowiecze krainę fantasy, w poszukiwaniu tzw. Ręki Boga (o którym na razie nie wiadomo nic ponad to, że jest). Bohater to potężny wojownik dzierżący ogromny (nie – OGROMNY) miecz, którym z lekkością szermierza potrafi rozciąć przeciwnika na pół. Jego drugim orężem jest żelazna lewa ręka, która w razie potrzeby może służyć za małą armatę (serio). Guts skrywa też pewną tajemnicę, którą symbolizuje znak na jego szyi, a która powoduje, że nieustannie dręczą go koszmary (i to zarówno te mniej materialne, jak i te, które mogą stanowić realne zagrożenie).

berserk3

 

Na tym etapie manga różni się względem serialu w jednym zasadniczym aspekcie. Guts poznaje w niej małego elfa (czy bardziej wróżkę płci męskiej) imieniem Puck, który uparcie za nim podąża. Z anime kompletnie wycięto ten motyw i chyba zrobiło to ekranizacji na dobre. Puck należy bowiem do postaci, która ma za zadanie złagodzić nieco ton mrocznego, ponurego i krwawego komiksu. Dlatego też strzela głupie miny, jest nieporadny i co rusz pakuje się w tarapaty. Poza jednak tym elementem całość jest więcej niż poważna. To dark fantasy z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli ktoś więc liczy na lekkie dawkowanie przemocy i na to, że ładni i młodzi bohaterowie będą tu imać się przed śmiercią z rąk przerażających potworów, to może o tym zapomnieć. W Berserku trup ściele się gęsto, a sposobów na zadanie śmierci Miura oferuje bez liku. Już w pierwszym tomie mamy kobietę skazaną na ścięcie, młodą dziewczynę przebitą przez włócznię, dziecko przecięte na pół i pijącego jego krew demona, czy palenie żywcem. Całości dopełnia sama kreacja świata – pokręcone, obrzydliwe demony, fragmenty ciał porozrzucane po ziemi, olbrzymie gałki oczne zwisające z czarnego jak smoła nieba i powstające z ziemi szkielety, to tu codzienność. Takiego klimatu nie znajdziecie nigdzie indziej. Miejcie jednak na uwadze, że owo epatowanie przemocą, to dopiero wstęp do ciekawej i naprawdę złożonej historii.

Tym bardziej szkoda, że następny tom ukaże się dopiero po nowym roku, a kolejne będą wydawane nie co miesiąc, a co dwa. Oby cykl wydawniczy uległ zmianie, bo w obliczu opublikowanych w Japonii trzydziestu siedmiu tomów perspektywa nadrabiana serii przez ponad sześć lat wydaje się straszliwie męcząca.

 

 

Ja w każdym razie Berserka polecam. Drugiego takiego komiksu raczej w Polsce nie znajdziecie. A, no i zdecydowanie jest to materiał typu #NSFW 😉

Aka Kazz