Kalendarium Rozgrywki – 25 kwietnia

Witam serdecznie we wtorkowym wydaniu Kalendarium Rozgrywki. Dzisiaj mamy 25 kwietnia i do majówki pozostały jeszcze tylko (albo aż) cztery dni. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, Światowy Dzień Malarii, Dzień DNA, Dzień Sekretarki oraz najprawdopodobniej najulubieńsze święto Preza – Światowy Dzień Pingwina.

Z dat ciekawych, ale niekoniecznie ważnych odnotujmy, że 36 lat temu, 25 kwietnia 1981 roku w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa” odbył się pierwszy koncert zespołu Republika.

Dzisiaj w Kalendarium nieco lepiej niż wczoraj. Cztery tematy, z czego dwa powiązane z komiksami.

Miłej lektury.

Albert Uderzo

90 lat temu, 25 kwietnia 1927 roku, urodził się Albert Uderzo, francuski rysownik i scenarzysta komiksowy. Kariera w branży komiksów rozpoczęła się dla Uderzo wraz z zakończeniem II wojny światowej, wtedy rozpoczął prace nad swoimi pierwszymi komiksami, które po dziś dzień nie dotarły do Polski. W 1951 roku poznał René Gościnnego, francuskiego scenarzystę, potomka polskich emigrantów, z którym rozpoczął współpracę. Ich pierwszymi wspólnymi projektami były komiksy “Umpa-pa”, “Janko Pistolet” i “Luc Junior”. W 1959 pojawił się pierwszy odcinek ich najbardziej znanego dzieła, Przygód Gala Asterixa. Humorystyczne opowiastki o sprytnym Asterixie oraz jego ślamazarnym i nieco naiwnym przyjacielu Obelixa w czasach dominacji Imperium Juliusza Cezara w bardzo krótkim czasie stały się najpopularniejszymi historiami rysunkowymi we Francji. Istne szaleństwo wybuchło, gdy w 1967 roku pojawił się pierwszy film animowany zatytułowany “Asterix Gal”. Film szybko zdobył uznanie poza granicami Francji, a sympatyczny duet stał się ikoną Francji, rozpoznawalną przez dzieci niemal na całym świecie. Ten stan rzeczy nie zmienił się po dziś dzień, mimo, że Uderzo w 1977 roku nagle utracił współpracownika i przyjaciela. Po śmierci Goscinnego sam kontynuował prace nad kolejnymi zeszytami. W 2008 roku ogłosił przejście na emeryturę i zamknięcie serii, ale jak pokazuje wydany w 2013 roku “Asteriks u Piktów” marką zajęło się nowe pokolenie, dorastające na przygodach Asterixa i Obelixa.

Al Pacino

77 lat temu, 25 kwietnia 1940 roku urodził się Alfredo Pacino, amerykański aktor odnoszący największe sukcesy w latach 80. i 90. Kariera Pacino rozpoczęła się w latach 60., kiedy stał się uznanym aktorem teatralnym, nagrodzonym kilkoma prestiżowymi nagrodami. Na przełomie lat 70. i 80. zaczął pojawiać się w firmach, początkowo w drobnych rolach. W 1969 roku zagrał narkomana w filmie “Narkomani”. Pełna zaangażowania rola została doceniona przez Francisa Forda Coppolę, który zaproponował mu rolę w “Ojcu chrzestnym”. Ten film był przepustką do Hollywood i wielkiej sławy. W latach 80. nie miał szczęścia do ról, większość filmów, w których zagrał było słabo oceniane przez krytyków i nie były hitami sezonu. Co ciekawe wtedy powstał “Człowiek z blizną”, film, z którego pochodzi jedna z najbardziej ikonicznych kreacji Pacino. Grę w filmach przeplatał z występami na deskach teatru, do którego wrócił po kilkuletniej przerwie. W 1993 roku otrzymał jak na razie jedyną oscarową statuetkę za pierwszoplanową rolę w filmie “Zapach kobiety”.

Batman

77 lat temu, 25 kwietnia 1940 roku pojawił się pierwszy numer komiksu o Batmanie. Nie był to jednak debiut Człowieka Nietoperza, ten miał miejsce rok wcześniej na łamach magazynu Detective Comics, gdzie opowieść o Batmanie przeplatała się z innymi historiami. Sukces tego wydawnictwa i ogromna sympatia, jaką zdobył nocny mściciel zachęciła twórców do stworzenia samodzielnej serii dedykowanej jego przygodom. W pierwszym zeszycie zadebiutował późniejszy największy przeciwnik Batmana, Joker, wówczas jeszcze złodziejaszek owładniętym manią zdobywania drogocennych kamieni, który nie miał problemów z pociągnięciem za spust. Znany dzisiaj charakter tej postaci, zimnego, psychopatycznego szaleńca, którym kieruje jedynie chęć szerzenia chaosu, powstał dopiero kilka dekad później. Dwa opowiadania z jego udziałem “Joker” i “Powrót Jokera” to pierwsze potyczki pomiędzy Człowiekiem-nietoperzem, Robinem a Rozbawionym Złodziejem. Pierwotnie Joker miał być uśmiercony przez twórców w finale, ale w ostatniej chwili zmieniono scenariusz komiksu i udało się uniknąć zgładzenia późniejszego nemezis Batmana. Dzisiaj jest to najbardziej znany łotr uniwersum DC, mogący pochwalić się większą popularnością niż niejeden superbohater.

Fish (Marillion)

59 lat temu, 25 kwietnia 1958 roku w Edynburgu urodził się Derek William Dick, bardziej znany jako Fish, szkocki wokalista rockowy, kompozytor, autor tekstów. Muzyk najbardziej znany jako wokalista rockowej kapeli Marillion, z którą występował niemal przez całe lata 80. Obecnie muzyk skupiony na własnej karierze solowej. To właśnie z okresu jego współpracy z Marillion pochodzi największy przebój zespołu, utwór “Kayleigh”, który dał zespołowi międzynarodową sławę i po dziś dzień jest często grany w rozgłośniach radiowych.

Jakub Antoniuk