Codziennik Rozgrywki – 21.03.2016

Nowy tydzień zaczynamy od solidnej porcji plot. Kontroler Nintendo NX, nowy Jak & Daxter czy PlayStation 4,5 – która bardziej rozpala wyobraźnie?

Jeśli doceniacie moją pracę to dajcie temu wyraz na Patronite.pl. Dzięki temu np. zostaniecie Mecenasem tak jak Ełcki Dom Kurtuly, Krzysiek „Hader” Tałajczyk czy Ruben_z.

PRZYCZEPY
 • Skyshine’s BEDLAM dostał wielki update i nowym zwiastunem przypomina o tym, dodając do tytułu dopisek REDUX!

 • Jeśli zamierzacie zacząć bawić się z Paragonem to warto sprawdzić nowe wideo, które w kilka minut próbuje przedstawić nam jak grać, żeby wygrać (niestety nie dowiemy się z niego czy solo na midzie opłaca się w Paragonie).

 • DiRT Rally zaprezentowało zwiastun skupiający się na rozgrywce wieloosobowej.

 • Pojawił się zwiastun Zero Escape: Zero Time Dilema, która 28 czerwca pojawi się na PlayStation Vita i 3DSie. Dla fanów 999 i Virtue’s Last Reward najprawdopodobniej must have.

BIZNES
 • Na blogu Panic Inc. wydawcy Firewatch znalazła się całkiem interesująca notka podsumowywująca pierwszy miesiąc po wydaniu gry. Możecie dowiedzieć się z niej np. że tytuł  na PC i PlayStation 4 sprzedał się łącznie ponad pół milionia kopii, a inwestycja w produkcję zwróciła się pierwszego dnia.
PLOTY
 • BYĆ MOŻE Naughty Dog po zakończeniu szykowania day one patcha do Uncharted 4 zabiorą się za nową część Jaka i Daxtera. Marzenie takie rozpalił concept artist Andrew Kim, który wrzucił na ArtStation trzy nowe grafiki do “nieogłoszonego projektu” z czego na jednej widać dwie postaci, które mogą bardzo mocno przywodzić na myśl skojarzenia z Jakiem i Daxterem. Co ważne, artysta wcześniej pracował już z Naughty Dog.
 • W sieci pojawił się rzekomy przeciek na którym możemy niby zobaczyć prototyp nowego kontrolera Nintendo. Wygląda całkowicie absurdalnie – zobaczcie sami. Dość dziwne jest jednak to, że wygląd pokrywa się ze złożonym jakiś czas temu przez Nintendo patencie.
 • Kotaku powołując się na “zaufane źródło” obwieściła światu, że Sony pracuje mocno nad PlayStation 4,5 – mocniejszą wersją PS4ki. Teoretycznie sprzęt miałby nadawać się do wyświetlania materiałów w 4K.
 • Do sieci wyciekł fragment gameplay’u z Pokemon GO. Jakość masakryczna, ale gra wygląda dokładnie tak jak sobie wyobrażałem.

DATY PREMIER
 • Po przybliżonej dacie premiery wiemy teraz dokładnie, że Unepic w wersji na PlayStation 4 i PlayStation Vite pojawi się 30 marca.

GOOD NEWS EVERYONE
 • W trakcie trwania festiwalu South by Southwest odbył się panel z Telltale Games skupiający się na nadchodzącej grze o Batmanie. Dowiedzieliśmy sie, że nie będzie związana z żadną inną grą, komiksem czy filmem, a w wielu sytuacjach staniemy przed wyborem czy rozwiązać problem jako Bruce Wayne czy jako Batman. Gra ma pojawić się latem, a cała historia zostanie podzielona na 5 epizodów.
 • Nowa gra Cliffa Bleszińskiego LawBreakers która miała być free-to-play, online MMO shooter, już nie będzie taka free. Gra zostanie wydana na Steamie, na razie nie wiadomo za ile, ale na bank nie będzie to “standardowe” 60$ jak w przypadku pudełkowych gier.
 • Julian Gollop (twórca serii X-COM, tej pierwszej) zapowiedział na Twitterze Phoenix Point – “turową taktyczną grę walki”. Jaramy się?

NIE PRZEGAP
 • Jeśli po zwiastunach zapadł Wam w pamięć Furi to możecie chcieć przeczytać wywiad z twórcami gry.
 • Gamespot w ramach podcastu The Lobby porozmawiał z Marcinem Iwińskim i nawet jeśli nie interesuje Was cała 40 minutowa rozmowa to koniecznie zobaczcie początek wywiadu. Polacy to trolle 🙂
 • b_one

  unepic, w ten piekny dzien, az sobie kupie, chyba….

 • Berserker

  News o PlayStation 4,5 rozpala mnie jak młoda Pamela Anderson na plakacie ale … to bylo 20 lat temu. Zadne upgejdowanie nie uratuje obecnej generacji konsol. Trzeba wymaksowac te co juz sa, zamknac rozdzial historii i ruszac dalej. Robienie z nich na sile PC to pomylka.

 • Jakub Antoniuk

  Jakoś wątpię aby Naughty Dog zabrało się za Jaka i Daxtera, to już nie ta liga. Pewniakiem wydaje się The Last of Us.
  Nie chce mi się też wierzyć w tak ogromny skok jakościowy odnośnie PS4, w lepszy model jestem w stanie uwierzyć ale o tyle lepszy nie.
  Swoją drogą czyżby przywidywania chłopaków z Forumogadki zwiastujący koniec kolejnych generacji i początek po prostu nowszych, silniejszych modeli konsol co 2-3 lata nie staje się coraz bardziej możliwy?

  • cooldan

   Z Jakies jest jeszcze o tyle zabawnie, że ten art był pozbawiony tych postaci, a później gość je dorysował i wgrał jeszcze raz. Może jest trollem 🙂

   • Jakub Antoniuk

    A mógłby to zrobić nie mając praw do postaci / nie mając zlecenia?

    • cooldan

     Nie mam zielonego pojęcia, ale chyba tak? Przecież można to traktować jako fanart, a tych jest maaaaaasa w sieci.

  • Berserker

   na bank zycie 8 gen konsol bedzie inne, w listopadzie mija 3 lata od premiery, moim zdaniem MAX 2 lata jeszcze wiec na E3 2019 premiera PS5, pytanie ? czy MS dożyje i nie pojdzie tylko w Windowzy 😀

  • b_one

   wolalbym juz expansion porty.

  • sajet1

   A w sumie też się wypowiem na temat. Przed obecną generacją, to konsole były domeną siły i wodotrysków wizualnych (mając REZERWY na 5-7 lat), a komputery nadrabiały, by wreszcie wyjść na prowadzenie i zainicjować kolejne pokolenie. Aczkolwiek w tym wypadku PIERWSZY RAZ na starcie było wiadomo, że konsolki będę zacofane względem obecnej technologi na rynku. Pytanie czy to dobrze, że zdecydowano się na najniższy możliwą cenę sprzętu ignorując dzisiejszy standard 1080p i 50-60fpsów, myśląc, że jakoś to będzie. Mówi się, że obecny gen to wyścig liczb.. ponieważ ludziom także zależy na ładnej grafice i chcą poczuć, ze ich PS4, albo XONE to godny następca urządzenia, które mieli wcześniej służąc im godnie. Wg mnie Sony i M$ chybiło totalnie ze strategią nastawienia się na zarobek ze sprzedaży sprzętu (wcześniej dopłacano do konsol, by zarobić na grach – co chyba tłumaczy obecne odgrzewanie kotletów i średni poziom tytułów), ponieważ będą musieli wypuścić albo jakieś upgrade`y ala PS4.5 lub następcę. Wiemy jak się kończy ciągłe zasilanie półek sklepowych o nowe sprzęty na przykładzie Commodore/Amiga, albo Sega. Jestem zdania , że PS5/XTWO powinien być mocarny i kosztować swoje, wyznaczając nowy standard 2560×1440/2048×1080, co napędziłoby sprzedaż kolejnych TV. Czy myślę o zakupie PS4 ? Dajcie mi 10 killerów AAA na wyłączność z czasem rozgrywki minimum 60h to się zastanowię, bo póki co mam 1-2, co pokazuje w skrócie sytuację (3 rok na rynku…). Obecnie wszystko wydaje się być ustawione na maksymalny zysk kosztem małego ryzyka. Moze tak ma być, że kolejne modele konsol, jak komórki będą wychodziły na 3-4 lata z opcja kompatybilności gier?

 • Berserker

  Na PC, kto wykorzysta niech sie wpisze, smacznego !

 • Prez

  Bedlam REDUX! Chcę to!